گزارشی از وضعیت نامناسب زندان شهر نقده

١٣٩١/٠٣/٢١ - ١٠-٠٦-٢٠١٢ - ١٢:٤٤ تارانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت١٦٤٤ قه‌باره‌ی فۆنت: قه‌باره‌ی نووسراوه‌ گه‌وره‌ بكه‌قه‌باره‌ی نووسراوه‌ بچووكتر بكه‌‌

گزارشی از وضعیت نامناسب زندان شهر نقدهکُردپا: علی‌رغم گنجایش 176 نفری زندان عمومی شهرستان نقده، اما هم‌اکنون بیش از 500 زندانی که در بدترین شرایط ممکن بسر می‌برند، در این زندان محبوس می‌باشند.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، عدم تناسب میان شمار زندانیان زندان نقده و فضای اختصاصی به آنان و نیز وجود مشکلات متعدد در داخل بندها، شرایط و وضعیت زندانیان را بسیار نامناسب و اسفناک کرده است.

خبرنگار آژانس کُردپا به نقل از یک منبع آگاه از وضعیت زندان عمومی شهرستان نقده اعلام کرد که به غیر از این 500 زندانی داخل زندان، 300 تن دیگر نیز در طرحی به نام "راه باز" و با پرداخت مبلغ 70 تا 90 هزار تومان به زندان نقده، در خوابگاهی داخل شهر مراحل "باز پروری" را می‌گذرانند.

افزایش زندانیان موجب گردیده که وضعیت افراد داخل زندان بسیار نامناسب و بغرنج باشد و افراد دربند از ابتدایی‌ترین حقوق زندانی محروم و در بسیاری مواقع، تراکم جمعیت باعث درگیری و نزاع میان زندانیان و حتی خود مسئولین زندان نقده شده است.

در ادامه‌ی گزارش ارسالی آمده: مواد مخدر بصورت فروان در زندان یافت می‌شود و سلف سرویس بهداشتی و غذایی زندان فاقد استاندارد و مرغوبیت می‌باشد و شرایط بوجود آمده مایه‌ نگرانی زندانیان و خانواده‌های آنان به ویژه زندانیان سیاسی می‌باشد.

اواسط مهرماه سال گذشته، "محمدباقر ذوالقدر" معاون قوه‌ی قضاییه حکومت اسلامی ایران اذعان داشت؛ "وضعیت زندان‌ها و زندانیان با ملاک‌های جهانی اصلاً وضعیت خوبی ندارند و رشد 13% پرونده‌های قضایی در ایران، تعداد زندانیان در کشور را نیز سه برابر ظرفیت زندان کرده است.


بنابه آمارهای غیررسمی، حدود 400 هزار زندانی در زندان‌های ایران می‌باشند که این ارقام بسیار بیش از گنجایش زندان‌های موجود کشور است.
Balatarin

نوێترین هەواڵ


١٣٩٤/٠٧/٢١ - ١٣-١٠-٢٠١٥ - ١٦:١٦ تاران

نالەباریی بارودۆخی کامیۆندارانی سنووری باشماخ

١٣٩٤/٠٧/٢٠ - ١٢-١٠-٢٠١٥ - ١٩:٠٤ تاران

٨ زیندانیی کورد لە ورمێ ئێعدام کران + وێنە و ناوەکان

١٣٩٤/٠٧/٢٠ - ١٢-١٠-٢٠١٥ - ١٧:٥١ تاران

لانیكەم سێ‌ میلیۆن كەس لە ئێراندا بێ‌شوناسن

١٣٩٤/٠٧/١٨ - ١٠-١٠-٢٠١٥ - ١٦:٣٨ تاران

لە کوردستان ڕۆژی جیهانیی منداڵان بەڕێوە چوو

١٣٩٤/٠٧/١٨ - ١٠-١٠-٢٠١٥ - ١٢:٤٧ تاران

ئەفسانە بایەزیدی جارێکی‌تر دەستبەسەر کرایەوە

١٣٩٤/٠٧/١٦ - ٠٨-١٠-٢٠١٥ - ١٧:٠١ تاران

خوێندكارێكی خەڵكی سەردەشت كۆتایی بە ژیانی خۆی هێنا

١٣٩٤/٠٧/١٥ - ٠٧-١٠-٢٠١٥ - ١٧:٠٦ تاران

بەڕێوەچوونی فێستیڤاڵی شێعری منداڵان لە ئەیوانغەرب

١٣٩٤/٠٧/١٤ - ٠٦-١٠-٢٠١٥ - ١٢:٤٦ تاران

شارەوانی کرماشان ٣٠ کرێکاری لەسەر کار دەرکرد

١٣٩٤/٠٧/١٤ - ٠٦-١٠-٢٠١٥ - ١٢:٣٠ تاران

جیابوونەوەی ژن و مێرد لە سەردەشت خۆکوژی لێکەوتەوە

١٣٩٤/٠٧/٠٨ - ٣٠-٠٩-٢٠١٥ - ١١:٢٣ تاران

چالاکێکی مەدەنیی کورد بە ٣٠ مانگ زیندانی مەحکووم کرا