كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
تعویق اعدام، آخرین وضعیت ٤ زندانی عقیدتی کُرد
٢۵-٠٣-١٣٩٣ - ١۵-٠۶-٢٠١۴ - ١١:٣٣ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت١١٨٨ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

تعویق اعدام، آخرین وضعیت ٤ زندانی عقیدتی کُردآژانس کُردپا: همزمان با به تعویق افتادن اجرای حکم اعدام ٤ زندانی کُرد پیرو اهل سنت در رجایی‌شهر کرج، یک نهاد حقوق‌بشری در کُردستان خواستار توجه بیشتر به موضوع زندانیان سنی‌مذهب گردید.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، شب گذشته چهار زندانی کُرد سنی‌مذهب از سلول‌های انفرادی رجایی‌شهر کرج به زندان قزل‌حصار انتقال یافتند.

این زندانیان عقیدتی ظهر روز بیست و چهارم خردادماه از سالن ١١ بند ٤ رجایی‌شهر کرج جهت اجرای حکم اعدام به سلول‌های انفرادی برده شدند.

حامد احمدی، جهانگیر دهقان، جمشید دهقان و کمال ملایی از زندانیان عقیدتی کُردستان می‌باشند که از سوی دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران به "محاربه از طریق هواداری از گروه‌های سلفی" متهم هستند.
این افراد اتهام انتصابی را در تمام طول دادرسی تکذیب کرده‌اند.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی به نقل از حبیب‌الله احمدی پدر حامد احمدی اعلام کرد: "ساعت هفت صبح امروز، بیست و پنجم خردادماه در جلو درب زندان رجایی‌شهر به ما اعلام کردند که فرزندانتان به زندان قزلحصار منتقل شده‌اند که بعد از مراجعه به زندان قزلحصار، در آنجا به ما گفتند که حکم اعدام امشب اجرا نشده است و قرار است روزهای آینده این احکام به اجرا گذاشته شود".

گفته می‌شود خانواده‌های چهار زندانی عقیدتی اهل سنت که بیش از ۶۰ نفر تخمین زده می‌شوند به چندین گروه تقسیم شده و در مقابل  زندان‌های اوین، رجایی‌شهر کرج و قزل‌حصار دست به تجمع اعتراضی زده‌اند و خواهان متوقف نمودن حکم اعدام فرزندانشان هستند.

20527.jpg
سازمان دفاع از حقوق‌بشر کُردستان اعدام زندانیان عقیدتی کُرد را موجب اختلافات ملی و مذهبی در کُردستان تلقی می‌کند
سازمان دفاع از حقوق‌بشر کُردستان با صدور بیانیه‌یی از وسايل ارتباط جمعی و احزاب و جريان‌های سياسی و مذهبی كُردی و ايرانی درخواست نمود که برای جلوگيری از اجرای اعدام زندانيان سياسی و مذهبی، توجه و فعاليت‌های خود را به موضوع اعدام اين چهار زندانی كُرد اختصاص دهند.

این نهاد حقوق‌بشری هشدار می‌دهد که "قتل اين چهار زندانی مذهبی كُرد" باعث ايجاد "اختلافات ملی و مذهبی" بيشتر در ايران و بخصوص مناطق كُردنشين می‌شود و "عواقب ناگوار" آن را متوجه دستگاه قضایی و مقامات امنيتی ايران می‌کند.

همزمان با این تحولات در بیرون زندان رجایی‌شهر کرج، زندانیان  عقیدتی اهل سنت محبوس در این زندان نامه‌ای خطاب به علمای اهل سنت منتشر کردند.

در بخش از این نامه که روز گذشته انتشار یافته، آمده است: "ما از علمای اسلام خوستاریم که نهایت جهد و تلاش خود را به کار بگیرید و مانع از اجرای احکام اعدام این جوانان و جوانان دیگری که سرنوشتی مشابه به آنان را دارند شوید."

پیشتر نیز انجمن حقوق بشر کُردستان ایران-ژنو، عفو بین‌الملل و سازمان دیدبان حقوق‌بشر بهمراه پانزده نهاد حقوق‌بشری و نیز یک وکیل با صدور بیانیه‌ی مشترکی خطاب به مقامات حکومت اسلامی ایران خواستار لغو اجرای حکم اعدام ٣٣ زندانی کُرد و بلوچ پیرو اهل سنت شدند.

هم‌اکنون بیش از یکصد زندانی اهل سنت در زندان‌های حکومت اسلامی ایران محبوس هستند که از دسترسی به وکیل و حق دادرسی عادلانه محروم هستند.

نیمه‌ی از جمعیت کُردها را پیروان اهل سنت تشکیل می‌دهند که در استان‌های آذربایجان‌غربی و بخش‌های غربی کرمانشاه و کُردستان سکونت دارند.
Balatarin

جدیدترین خبرها


٢۶-٠٣-١٣٩٨ - ١۶-٠۶-٢٠١٩ - ١٢:٣۴ تهران

خودکشی دو شهروند کُرد در اشنویه و بوکان

٢۶-٠٣-١٣٩٨ - ١۶-٠۶-٢٠١٩ - ١١:٢٨ تهران

انتقال تسلحیات نظامی به شهرستان کامیاران

٢۵-٠٣-١٣٩٨ - ١۵-٠۶-٢٠١٩ - ١٧:٢١ تهران

ضبط اجناس کاسبکاران در پاوه

٢۵-٠٣-١٣٩٨ - ١۵-٠۶-٢٠١٩ - ١١:۵۵ تهران

خودکشی یک زن کُرد در بخش باینگان پاوه

٢۴-٠٣-١٣٩٨ - ١۴-٠۶-٢٠١٩ - ١١:٠٨ تهران

مرگ یک کارگر کُرد بر اثر برق‌ گرفتگی

٢۴-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١۴ - ١٠:۴۴ تهران

یک کولبر بانه‌ای بر اثر شلیک مستقیم نظامیان جان باخت

٢٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١٣ - ١٣:١٢ تهران

KMMK – G خواستار آزادی بی‌قید و شرط زهرا محمدی شد

٢٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١٣ - ١١:٠۶ تهران

مرگ یک کارگر سردشتی در پی سقوط از ارتفاع

٢٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١٣ - ١٠:۵٠ تهران

فعال صنفی معلمان مریوان با قرار کفالت آزاد شد

٢٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١٢ - ١٧:٢۵ تهران

دلیل مشخصی برای بازداشت زهرا محمدی اعلام نشده است

٢٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١٢ - ١١:٢١ تهران

اعتصاب کارگران شهرداری اشنویه

٢١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١١ - ١١:۴٠ تهران

زخمی شدن یک کاسبکار کُرد در سردشت

٢٠-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١٠ - ١١:٠٩ تهران

اسیدپاشی به یک شهروند کُرد در پیرانشهر