كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
١١زن کُرد در سال ٩٢ قربانی مین، خمپارە و شلیک نیروهای انتظامی شدند
٠۵-٠١-١٣٩٣ - ٢۵-٠٣-٢٠١۴ - ١٠:۴٩ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت۴٢١٣ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

١١زن کُرد در سال ٩٢ قربانی مین، خمپارە و شلیک نیروهای انتظامی شدندآژانس کُردپا: در سالی کە گذشت، ١١ زن و دختر کُرد در مناطق کُردنشین ایران بر اثر اصابت گلولە نیروهای انتظامی و انفجار مین و خمپارە بەجای ماندە از دوران جنگ، کشتە و زخمی شده‌اند.

از این تعدا ٥ تن کشتە و ٦ تن دیگر بە شدت زخمی یا دچار نقص عضو گردیده‌اند.

جدول زیر چگونگی کشتە یا زخمی شدن زنان و دختران کُرد را در سال ٩٢ نشان می‌دهد:
19013.jpg

مین، قاتل خفتە در زمین

علی‌رغم وعدەهای مسئولان حکومتی مبنی بر پاکسازی مناطق آلودە بە مین در کُردستان و حتی برگزاری جشن پاکسازی در بعضی از مناطق، مین‌ها همچنان در کردستان قربانی می‌گیرند و زنان هم بخشی از این قربانیان را تشکیل می‌دهند.
بریده‌های خبری از کشته شدن زنان و دختران کُرد در کردستان:
عصر روز شنبه بیست و هشتم اردیبهشت‌ماه زنی به نام "حسیبه ساعد" اهل شهر سقز در کوه "خور‌تاو" در روستای "ملقرنی" از توابع این شهر، دراثر برخورد با مین کاشته، پای راست خود را از دست داد.

در آخرین روزهای فصل بهار و تنها چند روز قبل از آغاز تابستان، دو خواهر به نام‌های "غزال ٢٠ و لیلا ١٣ ساله، به هنگام رفتن به کوهستان‌های اطراف منطقه "قوچی" از توابع شهرستان ارومیه، در اثر برخورد با مین‌های بە جای ماندە در اطراف یکی از پایگاهای متروکە جان باختند.

این قاتل خفتە در آخرین روزهای مهرماه نیز، ٧ قربانی گرفت کە ٣ تن از آنها دختر بودند.

روز ٢٦ مهرماه در اثر انفجار مین بە جای ماندە در اطرافی یک پایگاه متروکە واقع در نزدیکی روستای "نشکاش " مریوان موجب زخمی شدن ٤ دختر بە نامهای گشین کریمی، بهنوش مقدم و آلا روبینا گردید.

بنا بر آمار رسمی مساحتی قریب بە چهار میلیون و ٢٠٠ هزار هکتار از زمین‌های پنج استان آذربایجان‌غربی، کُردستان، کرمانشاه، ایلام و خوزستان کە ١١٠٠ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارند، آلودە بە مین و مواد منفجرە بە جای ماندە از دوران جنگ ٨ سالە این دو کشور می‌باشد.

بر پایە آمار بە ثبت رسیدە در مرکز آمار آژانس خبررسانی کُردپا، طی سال گذشتە ٣٨ شهروند کُرد بر اثر برخورد با مین در مناطق کُردنشین ایران قربانی شدەاند کە ١٠ نفر از آنها جانشان را از دست دادەاند.

بر طبق این آمار ٦ تن یعنی رقمی معادل ١٦% از قربانیان مین را در کُردستان زنان تشکیل می‌دهند.

بنا بر آمار بە ثبت رسیدە در مرکز آمار آژانس خبررسانی کُردپا، در سال ٩٢ جمعا ٩٠ شهروند کُرد در مناطق کُردنشین ایران بر اثر تعقیب و گریز نیروهای انتظامی و اصابت گلولە این نیروها کشتە و زخمی شدن کە ٣ تن از آنها زن بودند.

روز شنبه پنجم مردادماه، یک شهروند کُرد به نام "سالار عبداللهی"، فرزند "محمد"، در نتیجه‌ی شلیک نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران، جان خود را از دست داد.

خواهر این شهروند کُرد ساکن سردشت نیز به شدت زخمی شده و جهت مداوای پزشکی به مراکز درمانی منتقل شده بود.

اواخر همین ماه یعنی روز سی‌ام مردادماه، خودروی ٣ شهروند کُرد در نزدیکی روستای کوپیچ سفلی از توابع شهرستان بانه بر اثر تعقیب مأموران نظامی واژگون شده و ٢ تن از آنان در دم جان سپردند.

نیروهای دولتی تنها به ظن حمل کالای قاچاق، خودوری شهروند بانه‌ای به نام حامد گوره‌دار را مورد تعقیب قرار دادە بودند که در این اقدام دختر حامد و شخص دیگری به نام اسماعیل کشته شدند.

از دیگر سو، روز پنج‌شنبە دوم آبان‌ماه، دختری ١٧ ساله به نام "اوین عثمانی" اهل بانه، از سوی نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران دهدف شلیک گلوله قرار گرفته و پس از یک روز جان خود را از دست داد.

این دختر کُرد به همراه برادرش به یکی از تفرجگاه‌های شهر بانه رفته بود که در حین بازگشت به منزل از سوی یکی از مأمورین درجه‌دار نیروی انتظامی به نام "ک . ر" به بهانه‌ی حمل کالای قاچاق، هدف شلیک گلوله قرار گرفتە بودند.

گلولە خمپارە عمل نکردە در ما‌‌ه‌های آغازین و پایانی سال ٩٢ نیز در شهرهای مهران و سرپل ذهاب ٢ قربانی گرفت.

در اواخر فروردین‌ماه، یک زن و شوهر کُرد ساکن شهرستان سرپل‌ذهاب هنگامی کە مشغول جداسازی ضایعات فلزی بودند بر اثڕ منفجر شدن خمپارە عمل نکردە جانشان را از دست دادند.

در همین ارتباط روزشنبە دهم اسفند‌ماه، انفجار گلولە توپ در منزل مسکونی یک خانوادە کُرد در منطقە فاز پنج شهرستان مهران، ٣ قربانی گرفت.

در این حادثە شخصی بە نام "هادی پوزش" در دم جان باخت و همسر و پسر وی نیز بە شدت زخمی شدند.

استفاده از این گزارش با ذکر منبع بلامانع است
Balatarin

جدیدترین خبرها


٣١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٢-٠٨-٢٠١٩ - ١٧:٢٠ تهران

زخمی شدن یک کاسبکار کُرد در مرز اشنویه

٣١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٢-٠٨-٢٠١٩ - ١۶:۴١ تهران

یک فعال کارگری به یکسال حبس تعزیری محکوم شد

٣١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٢-٠٨-٢٠١٩ - ١١:٢٩ تهران

کتابفروشی "هه‌نار" در ایلام تعطیل شد

٣١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٢-٠٨-٢٠١٩ - ١٠:٣١ تهران

بازداشت یک شهروند کُرد در سنندج

٣٠-٠۵-١٣٩٨ - ٢١-٠٨-٢٠١٩ - ١٧:٠٢ تهران

بازداشت یک شهروند دیگر کُرد در دماوند

٣٠-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢١ - ١١:٢۶ تهران

یک کاسبکار سلماسی بر اثر شلیک نیروهای سپاه جان سپرد

٢٩-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢٠ - ١٢:۴٩ تهران

بازداشت سه شهروند کُرد در دماوند

٢٩-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢٠ - ١١:۵۶ تهران

محکومیت یک شهروند پیرانشهری به هفت سال حبس تعزیری

٢٩-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢٠ - ١١:١۵ تهران

دو جوان کُرد در مریوان بازداشت گردیدند

٢٨-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٩ - ١١:۴٢ تهران

انگشتان دست یک کولبر کُرد قطع می‌شوند

٢٧-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٨ - ١٧:٠٢ تهران

از سرنوشت یک کارگر کُرد اطلاع دقیقی در دست نیست

٢٧-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٨ - ١٢:٢۶ تهران

کامیل احمدی از "دسترسی به وکیل" محروم است