كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
حکومت ایران به مسئله مین در کردستان بی‌توجه است
٢۶-٠١-١٣٩٨ - ١۵-٠۴-٢٠١٩ - ١١:٣٩ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت١٧۴ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

حکومت ایران به مسئله مین در کردستان بی‌توجه استآژانس کُردپا: با گذشت سی سال از پایان جنگ هشت ساله میان ایران و عراق، مناطق آلوده به مین در کردستان همچنان قربانی می‌گیرند.

براساس گزارش رسیده به آژانس خبررسانی کُردپا، هزاران مین به جامانده از جنگ در کردستان در کمین زندگی مردم هستند و تا کنون حکومت ایران بودجه‌ای را برای پاکسازی مناطق آلوده به مین در کردستان تأمین نکرده است.

یک فعال حوزه‌ی پاکسازی مین در این‌باره به آژانس کُردپا اعلام کرد: حکومت ایران توانایی تأمین بودجه برای پاکسازی مناطق آلوده به مین را ندارد و تا کنون به مسئله مین در کردستان بی‌توجه بوده است.

این فعال حوزه‌ی پاکسازی مین که نخواست نامش فاش شود، گفت: ده‌ها هکتار در شهرهای سقز، دیواندره، کامیاران، سروآباد، سنندج، مریوان، بانه، پیرانشهر و سردشت آلوده به مین می‌باشند که ٥٠٠ هکتار آن نیاز به پاکسازی فوری دارند.

این فعال حوزه‌ی پاکسازی مین نسبت به جابجایی مین‌ها و مهمات جنگی عمل نکرده در پی بارندگی‌های اخیر هشدار داد.

در همین رابطه نیز، در پی بارندگی‌های اخیر، شهروندان کُرد در شهرهای مریوان، ملکشاهی، دهلران، گیلانغرب، ایلام و مهران شاهد جابجایی مین‌ها و مهمات جنگی عمل نکرده بودند.

بنابر تحقیقات رسمی، ایران دومین کشور آلوده به مین در دنیاست و جدای از آمارهای ضد و نقیض در مورد تخمین تعداد مین در چهار میلیون و دویست هزار هکتار از زمین‌های آلوده ایران، مسئولان آنرا بیش از ١٦ میلیون مین و مهمات عمل نکرده بعد از پایان جنگ در استان‌های ارومیه، سنندج، کرماشان، ایلام و خوزستان اعلام کرده‌اند.

عثمان مزین، وکیل پایه یک دادگستری با انتشار مقاله‌ای در "روزنامه شرق" درباره تداوم مشکلات قربانیان مین اعلام کرده است: "متاسفانه در کشور ما هیچ ارگان یا نهادی برای حمایت از قربانیان مین خصوصاً قربانیان غیرنظامی وجود ندارد و صرفاً قربانیان مین می‌توانند پس از گردآوری مدارک و مستندات برای احقاق خود و مآلاً شناسایی به عنوان جانباز و برخورداری از مستمری ماهانه آن به کمیسیون‌های موسوم به کمیسیون ماده ۲ در فرمانداری‌های شهر محل انفجار مین مراجعه کرده که ایرادات عدیده‌ای بر نحوه رسیدگی‌های آن وارد است و تعیین تکلیف پرونده‌ها پس از گذشت چندین سال صورت می‌گیرد و غالباً هم فرد قربانی را جانباز تلقی نمی‌کنند."
Balatarin

جدیدترین خبرها


٢۵-٠٣-١٣٩٨ - ١۵-٠۶-٢٠١٩ - ١٧:٢١ تهران

ضبط اجناس کاسبکاران در پاوه

٢۵-٠٣-١٣٩٨ - ١۵-٠۶-٢٠١٩ - ١١:۵۵ تهران

خودکشی یک زن کُرد در بخش باینگان پاوه

٢۴-٠٣-١٣٩٨ - ١۴-٠۶-٢٠١٩ - ١١:٠٨ تهران

مرگ یک کارگر کُرد بر اثر برق‌ گرفتگی

٢۴-٠٣-١٣٩٨ - ١۴-٠۶-٢٠١٩ - ١٠:۴۴ تهران

یک کولبر بانه‌ای بر اثر شلیک مستقیم نظامیان جان باخت

٢٣-٠٣-١٣٩٨ - ١٣-٠۶-٢٠١٩ - ١٣:١٢ تهران

KMMK – G خواستار آزادی بی‌قید و شرط زهرا محمدی شد

٢٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١٣ - ١١:٠۶ تهران

مرگ یک کارگر سردشتی در پی سقوط از ارتفاع

٢٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١٣ - ١٠:۵٠ تهران

فعال صنفی معلمان مریوان با قرار کفالت آزاد شد

٢٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١٢ - ١٧:٢۵ تهران

دلیل مشخصی برای بازداشت زهرا محمدی اعلام نشده است

٢٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١٢ - ١١:٢١ تهران

اعتصاب کارگران شهرداری اشنویه

٢١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١١ - ١١:۴٠ تهران

زخمی شدن یک کاسبکار کُرد در سردشت

٢٠-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١٠ - ١١:٠٩ تهران

اسیدپاشی به یک شهروند کُرد در پیرانشهر

١٩-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-٠٩ - ١٢:١١ تهران

یک ورزشکار سقزی به سه ماه حبس محکوم گردید