كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
سازمان عدالت برای ایران: تطهیر جمهوری اسلامی از ترور میکونوس، با تکیه بر روایت تروریست
١٧-١١-١٣٩٧ - ٠۶-٠٢-٢٠١٩ - ٠٩:٣۵ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت۵٠١ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

سازمان عدالت برای ایران: تطهیر جمهوری اسلامی از ترور میکونوس، با تکیه بر روایت تروریستآژانس کُردپا: حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی حکومت ایران، کتابی را درباره ترور میکونوس با تکیه بر روایت کاظم دارابی، از محکومان ترور میکونوس معرفی کرد.

روز دوشنبه پانزدهم بهمن‌ماه، کتاب "نقاشی قهوه‌ خانه"، درباره ترور میکونوس با تکیه بر روایت کاظم دارابی، هماهنگ‌کننده عمليات ترور میکونوس رونمایی و دارابی مدعی است که وی و حکومت ایران در این ترور نقشی نداشته‌اند.

کاظم دارابی با حضور در نشست خبری این کتاب گفته است: "قوه قضائیه، جراید و حاکمان وقت آلمان تمام تلاش خود را کردند که همه کاسه کوزه‌های این ماجرا را بر سر من بشکنند. مهم این بود که یک ایرانی به این امر متهم شده و در واقع هدف مسئولان و نظام ایران بودند."

سازمان عدالت برای ایران در واکنش به ادعاهای کاظم دارابی اعلام کرده است: "این ادعا در حالی مطرح شده است که طی یک دادرسی چند ساله، دادگاه میکونوس با استناد به اینکه آخرين رايزنی‌های «تروريست‌ها» برای انجام قتل‌ها در منزل کاظم دارابی انجام شده بود، او را به حبس ابد محکوم کرد. این دادگاه هم‌چنین به صراحت وزارت اطلاعات را مسئول اجرای این عملیات تروریستی دانست و آمران این جنایت را گروهی از بلند‌پايه‌ترین مقامات جمهوری ‌اسلامی معرفی کرد."

همچنین این سازمان حقوق بشری انتشار این کتاب را جهت " تطهیر جمهوری اسلامی از ترور میکونوس، با تکیه بر روایت تروریست" دانسته است.

ترور میکونوس در بیست و ششم شهریورماه ١٣٧١ در رستورانی به همین نام در برلین روی داد که در این ترور دکتر صادق شرفکندی دبیرکل وقت حزب دمکرات کردستان ایران، فتاح عبدلی نماینده‌ی این حزب در اروپا، همایون اردلان نماینده‌ی حزب در آلمان و نوری دهکُردی فعال سیاسی به قتل رسیدند. پس از آن، ماموران امنيتی آلمان چهار لبنانی و کاظم دارابی که عاملان اجرای این قتل‌ها بودند را بازداشت کردند.

دادگاه میکونوس پس از تقریباً سه سال، ۲۴۷ جلسه، و شهادت ۱۷۶ نفر، ترور صادق شرفکندی، فتاح عبدلی و همایون اردلان رهبرات حزب دمکرات و نوری دهکردی فعال سیاسی ساکن برلین در رستوران میکونوس برلین را "تروریسم دولتی" حکومت ایران دانست.

حکم دادگاه میکونوس در دسامبر ١٩٩٨ قطعیت یافت و مقامات ایرانی در بالاترین سطوح را به دست داشتن در ترور دولتی محکوم کرد. علی خامنه‌ای، هاشمی رفسنجانی، علی ‌اکبر ولایتی و علی فلاحیان از جمله‌ی مقامات عالی‌رتبه‌ی حکومت اسلامی ایران هستند که از سوی دادگاه برلین به قتل رهبران سیاسی کُرد متهم گردیدند.

کاظم دارابی پس از ۱۵ سال حبس، آذر ماه ۱۳۸۶، وارد تهران شد و در فرودگاه مورد استقبال مقامات وزارت خارجه حکومت ایران، قرار گرفت.
Balatarin

جدیدترین خبرها


٠٣-٠۴-١٣٩٨ - ٢۴-٠۶-٢٠١٩ - ١٣:٣٨ تهران

اخراج یک کارمند کُرد به دلیل پوشش لباس کُردی

٠٣-٠۴-١٣٩٨ - ٢۴-٠۶-٢٠١٩ - ١١:۴۴ تهران

خودسوزی یک زن کُرد در ربط سردشت

٠٣-٠۴-١٣٩٨ - ٢۴-٠۶-٢٠١٩ - ١٠:۵٧ تهران

بازداشت دو شهروند کُرد به اتهام همکاری با احزاب کُرد

٠٢-٠۴-١٣٩٨ - ٢٣-٠۶-٢٠١٩ - ١١:٠١ تهران

یک شهروند کُرد ممنوع‌الخروج شد

٠١-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-٢٢ - ١٢:۴۶ تهران

فقر مالی، یک کولبر را از معالجه پزشکی محروم کرد

٠١-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-٢٢ - ١٢:٠۴ تهران

یک جامعه‌شناس در سنندج به زندگی خود پایان داد

٠١-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-٢٢ - ١١:۴۵ تهران

ضبط ٢٥ رأس اسب بارکش کاسبکاران در اشنویه

٠١-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-٢٢ - ١١:٢٠ تهران

یک زن زندانی برای رهایی از اعدام به کمک مالی نیاز دارد

٣١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-٢١ - ١١:۴٣ تهران

استقرار سلاح‌های سنگین در مرز پیرانشهر

٣٠-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-٢٠ - ١١:۵٧ تهران

ادامه بازداشت شهروندان کُرد در کردستان

٢٩-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١٩ - ١٧:٠٣ تهران

بازداشت یک جوان کُرد در نزدیکی دانشگاه ارومیه

٢٩-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١٩ - ١٣:٢٧ تهران

یک زن زندانی در زندان سنندج از اعدام نجات پیدا کرد

٢٩-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١٩ - ١١:٢٧ تهران

بازداشت یک شهروند کُرد توسط اطلاعات ارومیه

٢٩-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١٩ - ١١:٠٨ تهران

یک زن کُرد پس از گذشت دو هفته از خودسوزی جان سپرد

٢٩-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١٩ - ١٠:۵۴ تهران

برگزاری سومین نشست ماهانه شعر در ایلام