كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
RMMK: عفو بین‌الملل اعدام‌ها و کشتارهای جمعی کردستان را نادیده نگیرد
١۵-٠٩-١٣٩٧ - ٠۶-١٢-٢٠١٨ - ١١:٠١ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت٢٢٧ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

RMMK: عفو بین‌الملل اعدام‌ها و کشتارهای جمعی کردستان را نادیده نگیردآژانس کُردپا: سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان طی بیانیه‌ای خواستار حمایت از انجام تحقیقات بین‌المللی در مورد کشتارهای دولتی در ایران و کردستان شد.

در این بیانیه آمده است: نباید از دید وجدان جهانی پنهان بماند که اولین بار این جنایت‌ها با اعدام‌ها و کشتارهای جمعی در کُردستان آغاز شد و بعدها کرارا ارتکاب یافت. اعدام‌های جمعی در شهرهای سنندج، سقز، مهاباد، مریوان، پاوه، کرماشان و کشتارهای جمعی در روستاهای قارنا، قلاتان، ایندرقاش، صوفیان، ساروقامیش، پاییزآباد، قره گول، چقل مصطفا، خلیفه لیان، گورخانه، جبرئیل آباد، گونده ویله، و کشتار و اخراج کُردها در نقده نباید فراموش شود.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده، سازمان حقوق بشر کُردستان اقدام برای روشن نمودن زوایای تاریک و پنهان مانده‌ی جنایات یاد شده و شناسایی این موارد بعنوان جنایت علیه بشریت همراه با محکومیت جهانی اینگونه جنایت‌ها را التیام دهنده روح مجروح بازماندگان کشته‌شدگان و آرام کننده وجدان جامعه و مردم ایران و "کُردستان" می‌داند.

نسخه‌ای از این بیانیه که در اختیار آژانس خبررسانی کُردپا قرار گرفته، عیناً در پی می‌آید:

همانگونه که تاریخ گواهی می‌دهد در دهه شصت بویژه در سال ۱۳٦۷ هزاران زندانی سیاسی دربند، توسط دولت جمهوری اسلامی ایران مورد کشتار و قتل عام قرار گرفتند. زندانیان کشته شده که اغلب از اعضای سازمان‌ها و احزاب اپوزیسیون ایرانی و از جمله اعضای احزاب و سازمان‌های سیاسی " کُرد " بودند به فرمان و با تایید شرعی رهبران جمهوری اسلامی بطور بی‌رحمانه قتل عام شدند. کشتار خونین و هولناک زندانیان که بدون انجام هر گونه محاکمه و دادگاهی و صرفا به جهت تخلیه زندان‌ها از وجود هزاران زندانیان سیاسی انجام گرفت، به مثابه جنایتی هولناک علیه بشریت ثبت در تاریخ شده است. با این حال نباید فراموش کرد که جنایت یاد شده در آن ایام و جنایت‌های پیش از آن در "کُردستان" متاسفانه با سکوت و بی‌تفاوتی نهادهای بین‌المللی حقوق بشری و با سکوت معنادار دولت‌های سودا پیشه و منتظران ورود به بازار ایران پس جنگ مواجه و همراه بود.

نباید از دید وجدان جهانی پنهان بماند که اولین بار این جنایت‌ها با اعدام‌ها و کشتارهای جمعی در کُردستان آغاز شد و بعدها کرارا ارتکاب یافت. اعدام‌های جمعی در شهرهای سنندج، سقز، مهاباد، مریوان، پاوه، کرماشان و کشتارهای جمعی در روستاهای قارنا، قلاتان، ایندرقاش، صوفیان، ساروقامیش، پاییزآباد، قره گول، چقل مصطفا، خلیفه لیان، گورخانه، جبرئیل آباد، گونده ویله، و کشتار و اخراج کُردها در نقده نباید فراموش شود.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان در سال‌های آغازین فعالیت خود و در ۱٥ سال گذشته بارها خواستار تحقیقات مستقل بین‌المللی در باره اعدام‌ها و کشتارهای جمعی در "کُردستان" و کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۳٦۷ و شناسایی این موارد به عنوان جنایت علیه بشریت شده است که البته اصرار بر این درخواست‌ها و حداقل هزینه‌های آن، حبس طولانی مدت مدیران و سرکوب این سازمان بوده است.

اقدامات اخیر سازمان عفو بین‌الملل (امنستی) در خصوص تلاش برای واکاوی چگونگی و چرایی و باز پی جویی کشتار هزاران زندانی در دهه شصت، اگرچه دیرهنگام است، اما بسیار بجا و قابل تقدیر و مورد استقبال سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان است. البته این سازمان از سازمان عفو بین‌الملل می‌خواهد که اعدام‌ها و کشتارهای جمعی "کُردستان" را نادیده نگیرد و تحقیق جدی در باره اعدام‌های جمعی و کشتارهای جمعی در فاصله سال‌های ۱۳٥۹ تا ۱۳۷۰ در "کُردستان" را به تحقیقات مورد درخواست خود اضافه نماید.

سازمان حقوق بشر کُردستان اقدام برای روشن نمودن زوایای تاریک و پنهان مانده‌ی جنایات یاد شده و شناسایی این موارد بعنوان جنایت علیه بشریت همراه با محکومیت جهانی اینگونه جنایت‌ها را التیام دهنده روح مجروح بازماندگان کشته‌شدگان و آرام کننده وجدان جامعه و مردم ایران و "کُردستان" می‌داند.

سازمان حقوق بشر کُردستان خواهان حمایت جدی و همه جانبه از اقدام اخیر سازمان عفو بین‌الملل در خصوص درخواست برای انجام تحقیقات بین‌المللی درباره کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۳٦۷ و اقدامات مشابه در خصوص اعدام‌ها و کشتارهای جمعی در "کُردستان" است.

تاریخ: ۱٤ آذر ۱۳۹۷ / ٥ دسامبر ۲۰۱۸
سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان
Balatarin

جدیدترین خبرها


٠۴-٠٣-١٣٩٨ - ٢۵-٠۵-٢٠١٩ - ١٧:٣٠ تهران

سرنوشت نامعلوم دو شهروند کُرد پس از دو هفته بازداشت

٠۴-٠٣-١٣٩٨ - ٢۵-٠۵-٢٠١٩ - ١۴:١٠ تهران

درگیری نیروهای انتظامی با همدیگر در مرز پیرانشهر

٠۴-٠٣-١٣٩٨ - ٢۵-٠۵-٢٠١٩ - ١٣:۵۶ تهران

بازداشت سه شهروند کُرد توسط اطلاعات سنندج

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢۴-٠۵-٢٠١٩ - ١٢:٠٧ تهران

زخمی شدن دو کاسبکار کُرد در ارتفاعات مرزی اشنویه

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢۴-٠۵-٢٠١٩ - ١٠:۵۵ تهران

بازداشت سه فعال مدنی کُرد در سنندج

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٣-٠۵-٢٠١٩ - ١۴:٠۴ تهران

آزادی موقت یک دانشجوی کُرد با قرار وثیقه

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢٣ - ١١:٢٨ تهران

محاکمه یک شهروند کُرد در خراسان رضوی

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢٣ - ١١:٠٧ تهران

یک زندانی کُرد از اعدام رهایی یافت

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢١ - ١٢:٠۵ تهران

یک شهروند پاوه‌ای به دو سال زندان محکوم گردید

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢١ - ١١:۴٠ تهران

وضعیت زنان در کردستان ایران

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢١ - ١١:٢۵ تهران

مکان نصب مجسمه ماموستا قانع در مریوان تخریب شد

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢٠ - ١۶:۴۵ تهران

آزادی معلم مهابادی با قرار وثیقه

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢٠ - ١١:٢٣ تهران

اعتراض به حجاب اجباری در سنندج

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٩ - ١٨:١٠ تهران

زخمی شدن دو کولبر کُرد در پیرانشهر