كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
رضا علامه‌زاده کارگردان مستند "جنایت مقدس" در گفتگو با آژانس کُردپا: پخش این مستند مصونیت جانی را برای من ایجاد کرد
٢٨-٠۵-١٣٩۶ - ١٩-٠٨-٢٠١٧ - ١١:۴٩ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت١٢٢۵ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

رضا علامه‌زاده کارگردان مستند \آژانس کُردپا: "جنایت مقدس" مستندی از رضا علامه‌زاده که ترور شخصیت‌های سیاسی، منتقدان و روشنفکران را توسط حکومت ایران در اروپا روایت می‌کند.

در جریان دادگاه میکونوس، "جنایت مقدس" به زبان فارسی، انگلیسی و هلندی در برنامه‌های تلویزیونی، جشنواره‌های سینمایی و در دادگاه‌ها برای روشن شدن زمینه برخی از پرونده‌ها به نمایش درآمده است.

این مستند علاوه بر ارائه گزارش‌ها، حاوی اسناد، مصاحبه با بستگان قربانیان و کسانی را که از حادثه ترور جان سالم به در برده‌اند، می‌باشد.

در ساخت مستند "جنایت مقدس"، سازمان عفو بین‌الملل، کمیته‌ی ایرانی مبارزه با تروریسم، پاریس و برلین، دادگاه جنایی برلین، سازمان حمایت از پناهندگان در هلند با کارگردان این مستند همکاری داشته‌اند.

در ساخت این مستند از آرشیو تلویزیون‌های هلند، فرانسه، ایتالیا، آلمان، انگلستان و سوئیس استفاده شده است.

رضا علامه‌زاده، مستند ساز و کارگردان مستند "جنایت مقدس" در گفتگو با آژانس خبررسانی کُردپا درباره انگیزه ساخت این مستند می‌گوید: اگر شما کارهای قبل از آن دوران دنبال کنید من به عنوان یک مستند ساز به مسائل اجتماعی و سیاسی و حوادثی را که رخ می‌دهند حساس هستم و نسبت به آن واکنش نشان داده‌ام، دلیل پیشنهاد ساخت این مستند که به تلویزیون هلند دادم این بود که در لیستی که در خانه یکی از تروریست‌ها در رابطه با ترور میکونوس پیدا شد و به عنوان لیست مرگ شناخته شد و هنگامی که پلیس آنرا منتشر کرد اسم من نیز در آن بود و این انگیزه فردی در من ایجاد شد که این مستند بسازم.

رضا علامه‌زاده، مستند ساز
مستند "جنایت مقدس" در سال ١٩٩٤ ساخته شده و رضا علامه‌زاده هدف از ساخت آن را "برملا ساختن نقشه‌های رژیم جمهوری اسلامی برای جنایت‌های را که انجام داده است" اعلام کرد.

او دلیل انتخاب نام "جنایت مقدس" برای این مستند را این چنین بیان می‌کند: این اقدامات مسئولان رژیم جمهوری اسلامی از یک سو جنایت و از دیگر سو نیز برای آنان یک امر مقدس است و آنرا وظیفه اسلامی خودشان می‌دانند به همین دلیل این نام را برای این مستند انتخاب کردم.

رضا علامه‌زاده تحقیق در مورد این قضیه و پیدا کردن اسناد به صورت تصویری را اصلی‌ترین مشکل ساخت این مستند می‌داند و می‌افزاید: من با تلویزیون‌های کشورهایی که حوادث در آن روی داده بود از جمله ایتالیا، فرانسه و انگلستان تماس گرفتم و از آرشیوهای آنها استفاده کردم و آرشیوهای آنان را دنبال کردم و یکی دیگر از مشکلات این بود که پیدا کردن مواد لازم برای ساخت این مستند، کاری مخفی و پر زحمتی بود، ولی خوشبختانه توانستم به آنها دسترسی پیدا کنم.

این مستند ساز به تهدیدات پس از ساخت این مستند می‌پردازد و افزود: موقعی که این مستند را ساختم قبل از اینکه منتشر شود از طرف سفارت ایران با بخش مستند تلویزیون هلند تماس گرفتند و به انواع و اقسام سعی کردند این مستند پخش نشود اول خواستند فیلم بخرند که تلویزیون زیر بار آن نرفت و بعد یک نفر که معلوم نشده چه کسی بوده است با بخش مستند تلویزیون هلند تماس گرفت و گفت خبر داره که پخش این مستند برای من خطر مرگ درپی دارد و توصیه کرد که این کار را نکنیم و من در جلسه‌ای گفتم اگر می‌خواهید واقعا من در خطر قرار بگیرم این مستند پخش نکنید و گفتم اگر پخش شود من امنیت بیشتری دارم و پخش خود فیلم مصونیت جانی را برام ایجاد کرد.

کارگردان مستند "جنایت مقدس" در رابطه با تأثیر این مستند بر افکار عمومی در اروپا عنوان داشت: من فکر می‌کنم این مستند نه تنها بر افکار عمومی در اروپا بلکه در کل جهان داشت و این مستند از تمامی آثاری که ساخته‌ام برد بیشتری داشته است و این فیلم در دادگاه‌ها و سازمان‌های حقوق بشری در سازمان ملل نمایش داده شده است و اکثر وکلا از جمله در آمریکا برای اثبات این مسئله که موکلان آنان در خطر هستند این فیلم را مستند قرار می‌دادند و در دادگاه نمایش می‌دادند و در برخی دادگاه‌ها شخصاً حضور داشتم و تأثیر بسیار زیادی در برملا کردن نقشه‌های پشت پرده رژیم برای این ترورها داشته است.

وی در پاسخ به این پرسش آیا حکم دادگاه میکونوس راه را برای ادامه‌ی سیاست ترور دولتی حکومت ایران در اروپا را بسته است، گفت: به نظرم بله حکم دادگاه میکونوس راه را برای ادامه‌ی سیاست ترور دولتی حکومت ایران در اروپا را بست و عملاً به این شکل ندیدم من در جمله‌ی آخر فیلم می‌گویم که اگر دادگاه میکونوس و دادگاه‌های دیگر که در جریان بودند اگر اینها به صراحت اعلام کنند که جمهوری اسلامی چه نقشی را در این ترورها داشته، این راه را بر جنایت مقدس خواهد بست و خوشبختانه دادگاه میکونوس این کار را در رابطه با ترور رهبران جنبش کُرد انجام داد.

رضا علامه‌زاده ٧٣ ساله و متولد ١٣٢٢ در شهر ساری از توابع مازندران به دنیا آمده‌ و در تهران در سال ١٣٤٧ در اولین دوره تلویزیون و سینما قبول شده‌اند و در رشته کارگردانی تحصیلات خودش را ادامه داده است، وی پنج سال قبل از انقلاب ملیت‌های ایران در زندان بوده‌اند و صاحب بیست اثر در عرصه سینما می‌باشد.

وی هم‌اکنون ساکن هلند و به عنوان یک مستند ساز در عرصه هنر و سینما مشغول فعالیت هستند.

مستند "جنایت مقدس" در یوتیوب:

Balatarin

جدیدترین خبرها


٠۶-٠٢-١٣٩٨ - ٢۶-٠۴-٢٠١٩ - ١١:۴۵ تهران

خودکشی یک جوان در بوکان

٠۶-٠٢-١٣٩٨ - ٢۶-٠۴-٢٠١٩ - ١١:١٩ تهران

احضار سه فعال کارگری به ادارات اطلاعات ارومیه و سنندج

٠۵-٠٢-١٣٩٨ - ٢۵-٠۴-٢٠١٩ - ١۶:٣٩ تهران

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تروریسم زیست محیطی

٠۵-٠٢-١٣٩٨ - ٢۵-٠۴-٢٠١٩ - ١٣:۴۶ تهران

انتقال یک فعال کارگری به زندان سنندج

٠۵-٠٢-١٣٩٨ - ٢۵-٠۴-٢٠١٩ - ١١:۵٢ تهران

خودکشی سه شهروند در کردستان

٠۴-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۴-٢۴ - ١٨:۵٣ تهران

سه عضو یک خانواده در پیرانشهر بازداشت گردیدند

٠۴-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۴-٢۴ - ١٨:٢١ تهران

چند عضو سپاه در منطقه شاهو کامیاران کشته و زخمی شدند

٠۴-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۴-٢۴ - ١٧:١۴ تهران

کارگران ساختمانی در بانە تجمع اعتراضی برگزار کردند

٠٣-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۴-٢٣ - ١١:٢۴ تهران

بازداشت سه شهروند کُرد در کامیاران

٠٢-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۴-٢٢ - ١٨:٣١ تهران

یک کولبر کُرد در سردشت کشته شد

٠٢-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۴-٢٢ - ١٧:۴٩ تهران

ضبط ١٢ رأس اسب بارکش یک کاسبکار کُرد در اشنویه

٠٢-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۴-٢٢ - ١٧:٢٢ تهران

اعدام یک شهروند کُرد در کرماشان

٠٢-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۴-٢٢ - ١٧:٠٩ تهران

دو اثر ادبی یک نویسنده منتقد بوکانی چاپ شدند