كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
نیکبخت: نهادهای حکومتی با زندانیان سیاسی کُرد همچون بیگانه برخورد می‌کنند
٢۵-٠٩-١٣٩٣ - ١۶-١٢-٢٠١۴ - ١١:٢٧ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت١٨۵٢ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

نیکبخت: نهادهای حکومتی با زندانیان سیاسی کُرد همچون بیگانه برخورد می‌کنندآژانس کُردپا: ٢٧ روز از اعتصاب غذای ٢٧ زندانی سیاسی کُرد در زندان ارومیه می‌گذرد و زندگی آنان با خطر جدی روبرو است.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، به دنبال ادامه اعتصاب غذای زندانیان سیاسی کُرد در زندان ارومیه، نگرانی فعالان سیاسی و نهادهای حقوق‌بشر در داخل و خارج کشور نسبت به وضعیت جسمانی این زندانیان اعتصاب‌کننده افزایش یافته است.

از روز شنبه، بیست و سوم آذرماه، ٤ زندانی سیاسی کُرد در زندان ارومیه در حالیکه دچار ضعف شدید جسمانی شده‌اند، اعتصاب غذای خشک خود را اعلام کرده‌اند.

صالح نیکبخت، وکیل پایه یک دادگستری که وکالت شماری از زندانیان سیاسی زندان ارومیه را برعهده داشته، نسبت به حقوق زندانیان به آژانس کُردپا اعلام کرد: در تمامی کشورهای جهان قانون و احکامی تصویب شده برای زندان وجود دارد و در ایران نیز آیین‌نامه‌ای برای نگهداری زندانیان در زندان تدوین شده که یکی از ماده‌های آن بر تفکیک زندانیان براساس نوع جرم، سن، جنس و وضعیت پرونده تاکید کرده است.

این وکیل کُرد که پیشتر به اتهام سیاسی، مدت ٤ سال را در زندان‌های حکومت اسلامی ایران محبوس بوده، گفت: من زمانیکه در زندان بودم، زندانیان سیاسی از زندانیان جرائم عمومی تفکیک می‌شدند، اما متاسفانه هم‌اکنون در زندان‌های غرب ایران که اکثر زندانیان شهروندان کُرد می‌باشند، زندانیان سیاسی به بند زندانیان متهم به مواد مخدر انتقال داده می‌شوند.

نیکبخت که به مدت ٣ سال و نیم در دوران حکومت شاهنشاهی در زندان "قصر" تهران در بازداشت بسر برده، افزود: در دوران حکومت شاه که در زندان بودم، اگر زندانی سیاسی در زندان تخلفی را انجام می‌داد به صورت موقت و به منظور مجازات به بند زندانیان جرائم عمومی منتقل میشد، اما هم‌اکنون زندانیان سیاسی در زندان‌های غرب ایران به ویژه در زندان ارومیه به بند زندانیان جرائم عمومی انتقال داده شده‌اند.

این سخنگوی انجمن دفاع از حقوق زندانیان در ایران که این انجمن در زمان دولت احمدی‌نژاد پلمپ شده بود، در ادامه اظهار داشت: مطالبات زندانیان سیاسی کُرد زندان ارومیه تنها تفکیک آنها از زندانیان دیگر نیست، بلکه برخورد مناسب با خانواده زندانیان هنگام ملاقات، مشخص شدن وضعیت پرونده بخشی از زندانیان، حفظ کرامت زندانیان سیاسی بخشهایی دیگر از مطالبات این زندانیان می‌باشد.

این کارشناس حقوق بین‌الملل، می‌گوید: متاسفانه سازمان زندان‌ها، دستگاه قضایی و نهادهای امنیتی دولت با زندانیان سیاسی و خانواده آنها همانند یک بیگانه با آنها برخورد می‌کنند.

23658.jpg
سازمان زندان‌ها، دستگاه قضایی و نهادهای امنیتی دولت با زندانیان سیاسی و خانواده آنها همانند یک بیگانه با آنها برخورد می‌کنند
صالح نیکبخت، وکیل سرشناس در دادگاه‌های ایران افزود: از همه مسئولان دستگاه قضایی و حکومت اسلامی ایران می‌خواهم که همانند دیگر زندانیان سیاسی ایران با زندانیان سیاسی کُرد به ویژه زندانیان سیاسی کُرد زندان ارومیه برخورد کنند، چونکه زندانیان سیاسی کُرد نیز حق زندگی دارند.

نیکبخت گفت: بطور کلی زندانیان سیاسی، کسانی تحصیلکرده و روشنفکر می‌باشند و با زندانیان جرائم عمومی فرق زیادی دارند و علاوه بر این کسانی منظم بوده و همه کارهای آنها براساس برنامه است، به همین دلیل انتقال زندانیان جرائم عمومی به بند زندانیان سیاسی، ستمی است که بر زندانیان عادی و زندانیان سیاسی تحمیل می‌شود، چونکه دیدگاه زندانیان جرائم عمومی با زندانیان سیاسی متفاوت می‌باشد.

از دیگر سو یوسف رحمانی‌پور که مدت ٢ سال به اتهام سیاسی در زندان ارومیه محبوس بوده است، روز گذشته به آژانس کُردپا اعلام کرد: بند زندانیان سیاسی کُرد، تحت نظر و کنترل اداره‌ی اطلاعات ارومیه بوده و انتقال زندانیان سیاسی زندان ارومیه به بندهای دیگر زندان و تبعید آنها به زندان‌های دیگر ایران به دستور اداره اطلاعات ارومیه انجام می‌گیرد.

نیکبخت در این‌باره اظهار داشت: براساس آیین‌نامه تفکیک زندانیان، کسانیکه در دوره بازداشت بسر می‌برد و دادگاهی نشده‌اند یا حکمی برای آنها صادر نشده است، این حق به اداره اطلاعات و نهادهای نظامی داده شده که به اتهام سیاسی شهروندان را بازداشت کنند و همچنین این اجازه به آنها داده شده که در زندان‌ها مکانی را برای نگهداری زندانیان سیاسی در نطر بگیرند، اما در زندان ارومیه، حکم اکثر زندانیان سیاسی قطعی و درحال سپری نمودن دوران محکومیت خود هستند، اما تاکنون این زندانیان تحت کنترل و نظارت وزارت اطلاعات می‌باشند.

تنظیم: آرام حاجی‌پور
Balatarin

جدیدترین خبرها


٢٨-٠۵-١٣٩٨ - ١٩-٠٨-٢٠١٩ - ١١:۴٢ تهران

انگشتان دست یک کولبر کُرد قطع می‌شوند

٢٧-٠۵-١٣٩٨ - ١٨-٠٨-٢٠١٩ - ١٧:٠٢ تهران

از سرنوشت یک کارگر کُرد اطلاع دقیقی در دست نیست

٢٧-٠۵-١٣٩٨ - ١٨-٠٨-٢٠١٩ - ١٢:٢۶ تهران

کامیل احمدی از "دسترسی به وکیل" محروم است

٢۶-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٧ - ١٢:٠٠ تهران

بازداشت پنج شهروند کُرد در پیرانشهر

٢۶-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٧ - ١١:۴٣ تهران

بلاتکلیفی یک شهروند پیرانشهری در زندان نقده

٢۶-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٧ - ١١:٣۵ تهران

انتقال یک شهروند کُرد به زندان مرکزی ارومیه

٢۴-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١۵ - ١٧:٢٠ تهران

از سرنوشت سه شهروند کُرد اطلاعی در دسترس نیست

٢٣-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١۴ - ١٨:۴١ تهران

جان باختن یک کارگر ساختمانی در ربط

٢٣-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١۴ - ١١:١٠ تهران

یک کاسبکار کُرد در سردشت مجروح شد

٢٢-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٣ - ١٧:۴۶ تهران

بازداشت یک پژوهشگر کُرد در تهران

٢٢-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٣ - ١١:٣٠ تهران

یک شهروند سردشتی در پی انفجار مین نقص عضو شد

٢١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٢ - ١٧:۵۵ تهران

سیروس عباسی از زندان قروه آزاد شد