كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
سیاوش حیاتی: قضیه‌ی ملی، اساسی‌ترین هدف مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان می‌باشد
١٣-٠٧-١٣٩٣ - ٠۵-١٠-٢٠١۴ - ١٠:۵٢ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت٣۶٣٧ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

سیاوش حیاتی: قضیه‌ی ملی، اساسی‌ترین هدف مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان می‌باشدآژانس کُردپا: مجمع عمومی فعالان مدنی یارسان در کرمانشاه در دومین نشست خود اعضای اصلی و علی‌البدل این مجمع را از میان پیروان این آیین انتخاب کردند.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، روز جمعه، یازدهم مهرماه باحضور شمار چشمگیری از فعالان و شهروندان یارسانی در شهر صحنه از توابع استان کرمانشاه، هفت نفر با کسب اکثریت آرا به عنوان اعضای اصلی مجمع عمومی فعالان مدنی یارسان انتخاب شدند.

در این نشست برای حمایت از مردم کوبانی و شنگال چند قطعه شعر از سوی سید قاسم ارژنگ، شاعر لک تقدیم گردید و سپس سید رکن‌الدین شهریاری، سیاوش حیاتی، خیرالله حق‌جویان، امین عباسی، حمیرا طاهری، علی نظری و نوشاد طاهری به عنوان اعضای اصلی مجمع عمومی فعالان مدنی یارسان برگزیده شده‌اند.

22445.jpg
سیاوش حیاتی، سخنگوی مجمع عمومی فعالان مدنی یارسان
سخنگوی مجمع عمومی فعالان مدنی یارسان درباره فعالیت‌های آینده این نهاد غیرانتفاعی به خبرنگار کُردپا اعلام کرد: "هدف ما احقاق حقوق مدنی جامعه یارسان می‌باشد و درصدد به رسمیت شناختن آیین یارسان به عنوان یک دینی رسمی در قانون اساسی ایران هستیم".

سیاوش حیاتی در پاسخ به سوالی که دیدگاه مجمع نسبت به مسائل ملی چیست؟ گفت: در اولین نشست مجمع عمومی اعلام کردیم که آیین یارسان علی‌رغم اینکه در میان دیگر ملیت‌های هم پیروانی دارد، اما این آیین، آیینی مستقل و ریشه آن کُردی و در کُردستان است و همه متون و نوشته‌های آیین یاری به زبان کُردی می‌باشند، هدف ما این است که بتوانیم آیین، فرهنگ و زبان کُردی را حفظ و صیانت کنیم و مسئله ملی اساسی‌ترین هدف ماست.

این فعال یارسانی، درباره نتیجه دیدارهای سال گذشته با علی لاریجانی و وعده‌های حکومت نسبت به رسیدگی به توهین‌های پی در پی به آیین یاری، افزود: "متاسفانه از زمان روی کارآمدن دولت جدید هیچ‌کدام از خواسته‌های ما عملی نشده‌اند و تنها فشارهای امنیتی و فرهنگی تا حدودی کاهش یافته است.

سیاوش حیاتی نسبت به جمعیت شهروندان کُرد یارسانی در ایران اعلام کرد: تاکنون سرشماری برای تعیین جمعیت شهروندان یارسانی در ایران انجام نشده، اما براساس برآوردهای ما در ایران نزدیک به ٢ میلیون شهروند یارسانی وجود دارد و حکومت ایران جمعیت شهروندان یارسانی در ایران را تنها یک میلیون نفر برآورد می‌کند.

شهروندان یارسانی در ایران، علی‌رغم اینکه در قانون اساسی این کشور به عنوان اقلیتی مذهبی شناخته نشده‌اند، اما به‌طور مداوم از سوی حکومت به عنوان فرقه نام برده شده‌اند و طی چند سال گذشته چندین بار از سوی نهادهای حکومتی ایران به آنها توهین شده است.
22438.jpg

22444.jpg

22439.jpg

22441.jpg

22442.jpg

22443.jpg

22440.jpg
Balatarin

جدیدترین خبرها


١٨-٠٩-١٣٩۵ - ٠٨-١٢-٢٠١۶ - ١١:١۴ تهران

موش‌های بیمارستان، جسد یک زن را در رشت خوردند

١٧-٠٩-١٣٩۵ - ٠٧-١٢-٢٠١۶ - ١١:۵٢ تهران

دو شهروند دیگر کُرد اعدام شدند

١۶-٠٩-١٣٩۵ - ٠۶-١٢-٢٠١۶ - ١٧:٢۶ تهران

برق گرفتگی منجر بە مرگ یک کارگر شد

١۶-٠٩-١٣٩۵ - ٢٠١۶-١٢-٠۶ - ١۶:٣۶ تهران

کتاب "ایل گه‌ورک" تدوین و چاپ گردید

١۶-٠٩-١٣٩۵ - ٢٠١۶-١٢-٠۶ - ١٠:۴۶ تهران

مدیر یک شرکت کامپیوتری در قروه بازداشت شد

١۵-٠٩-١٣٩۵ - ٢٠١۶-١٢-٠۵ - ١٧:۴٣ تهران

مین در قصرشیرین حادثە آفرید

١۵-٠٩-١٣٩۵ - ٢٠١۶-١٢-٠۵ - ١۶:۵٠ تهران

بازداشت شهروندان کُرد از سوی سپاه همچنان ادامە دارد

١۵-٠٩-١٣٩۵ - ٢٠١۶-١٢-٠۵ - ١١:٣٧ تهران

بانوی هورامانی بوف کور را در بستر بیماری ترجمه کرد

١۵-٠٩-١٣٩۵ - ٢٠١۶-١٢-٠۵ - ١٠:۵٢ تهران

ممانعت از اعزام زندانی سیاسی کُرد به بیمارستان

١٣-٠٩-١٣٩۵ - ٢٠١۶-١٢-٠٣ - ١١:۴۴ تهران

واژگونی خودرو در کنگاور ۶ کشته و زخمی بر جای گذاشت

١٣-٠٩-١٣٩۵ - ٢٠١۶-١٢-٠٣ - ١١:٠٣ تهران

‌جان مادر، قربانی قصور پزشکی در بیمارستان شد

١٢-٠٩-١٣٩۵ - ٢٠١۶-١٢-٠٢ - ١٠:۵٢ تهران

کلیسای قدیمی ارامنه در سلماس مورد تخریب قرار گرفت

١١-٠٩-١٣٩۵ - ٢٠١۶-١٢-٠١ - ١٨:٣۵ تهران

نیروهای امنیتی بوکان دانشجویی را بازداشت کردند

١١-٠٩-١٣٩۵ - ٢٠١۶-١٢-٠١ - ١٢:۴٨ تهران

صاحبان نوروز از ٧ به ١٢ کشور افزایش یافت