كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
ارتقای راه‌های مواصلاتی؛ پاشنه آشیل توسعه در کردستان
١۵-١٠-١٣٩۵ - ٠۴-٠١-٢٠١٧ - ١٠:٢١ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت٧٣٢ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

ارتقای راه‌های مواصلاتی؛ پاشنه آشیل توسعه در کردستانفردین کمانگر

احداث راه‌های مواصلاتی اعم از آزاد راه‌ها، بزرگراه‌ها و راه آهن و همچنین شبکه حمل و نقل هوایی از مهم ترین شاخصه های توسعه یافتگی در یک منطقه می باشد، زیرا وجود شبكه حمل و نقل, ایمن و مناسب برای دسترسی و ارتباط با سایر مراكز كشور مهم است. به گفته بسیاری از كارشناسان، تاثیر این عامل بر رشد و گسترش سایر عوامل توسعه نیز انكارناپذیر است و زمینه توسعه را از جهات مختلف فراهم می آورد.

کردستان یکی از استان‌های کم توسعه یافته در کشور محسوب می‌شود نبود زیرساخت‌ها و به ویژه جاده و راه‌های مواصلاتی سبب شده که ظرفیت‌ها و استعدادهای استان در بخش‌های کشاورزی، معادن ودیگر بخش‌ها بالفعل نشود و ظرفیت‌های استان مغفول بماند و این امر سبب شده که استان در رده‌های آخر جدول توسعه کشور قرار گرفته است.

راههای مواصلاتی استان
راه‌های مواصلاتی پاشنه آشیل توسعه محسوب می‌شود که در کردستان این مهم هنوز نتوانسته به سطح مطلوب برسد و متاسفانه در این روزهای آغازین فصل زمستان, شاهد خبرهایی ناگوار از حوادث و تلفات جاده‌ای در استان هستیم خبرهایی که دل هر شهروندی را به درد می آورد.

بارها در رسانه‌های کردستان مطالبی پیرامون وضع نامناسب جاده‌های استان ارائه شده است موضوعی که به عنوان یک موضوع کلیشه‌ای در استان تبدیل شده است و هرازگاهی نیز مسئولان وعده‌هایی برای توسعه زیر ساخت ها می دهند اما این وعده‌ها محقق نمی‌شود.

راه و به طور کلی زیرساخت های حمل و نقل یکی از مهمترین عوامل توسعه در هر کشور و استانی محسوب می شود و ضعف این زیر ساخت قطعا یکی از موانع اصلی توسعه در هر منطقه‌ای خواهد بود و متاسفانه وضع این زیر ساخت در استانی مرزی, همچون کردستان با بهره ‌مندی از ظرفیت‌ها و توانایی‌های خاص خود, مناسب نیست و دولت‌های پیشین و دولت یازدهم برای ارتقا راه‌ها و زیرساخت ‌های حمل و نقل اقداماتی را انجام داده‌اند که می توان به چندین پروژه همچون دوبانده کردن راه‌های مواصلاتی در سطح استان, احداث فرودگاه سقز, افتتاح پروژه راه آهن سنندج به تهران و افزایش پروازهای فرودگاه سنندج اشاره کرد.

خواب پروژه‌های عمرانی در کردستان
در دولت‌های گذشته برای توسعه و ارتقای راه‌های استان پروژه‌ها و طرح‌هایی افتتاح شده است و در این روزها بیشتر پروژه‌های استان به دلیل کمبود اعتبارات و بودجه به حالت تعطیل و یا نیمه تعطیل درآمده‌اند. یکی از این پروژه‌های مهم در استان احداث «راه آهن تهران-همدان به سنندج» است که چند سالی است که هیچ خبری از میزان پیشرفت آن در رسانه‌های استان انتشار پیدا نکرده است و این در حالی است که پروژه‌های استان همجوار بر اساس زمانی که از سوی مسئولان ذی ربط اعلام شده سال آینده به بهره برداری می رسد و شهروندان کرمانشاه صدای سوت قطار را خواهند شنید اما استان کردستان همچنان در کما به سر می برد.

پیرامون شرایط این پروژه باید اظهار کنیم که راه‌آهن تهران- همدان به سنندج یکی از پروژه‌های مهم استان و تنها کریدور ریلی شمال و مرکز به کردستان است که بر اساس پیش بینی‌های انجام شده، برای بهره‌برداری از این طرح 400 میلیارد تومان اعتبار نیاز بوده است تا از منابع مالی دولت، فروش اوراق مشارکت و اعتبارات طرح مهر ماندگار تامین شود.

پروژه راه‌آهن تهران- همدان به سنندج از طرح‌های مهر ماندگار است که از سال ۷۵ در دستور کار دولت قرارگرفت و ساخت آن در سال ۸۴ کلید خورد و به گفته برخی از مسئولان، قرار بود در یک قرارداد ۱۸ ماه به نتیجه مطلوب برسد که تاکنون که بیش از چند سال از آن سپری شده، هنوز این پروژه مهر ماندگار در استان به بهره‌برداری نرسیده است.

آشیانه‌ای برای توسعه کردستان
در کنار این پروژه؛ پروژه فرودگاه سقز نیز یکی دیگر از پروژه‌های عمرانی استان است که می‌تواند سبب ارتقای حمل و نقل در استان شود اما این پروژه نیز هنوز به بهره برداری نرسیده است و بیشتر کمبود اعتبارات را مانع پیشرفت این پروژه عنوان می کنند و نیازمند اعتبارات ملی است.

در حال حاضر «فرودگاه سنندج» نیز به عنوان تنها فرودگاه در کردستان در امر خدمات رسانی به مسافران هوایی فعالیت می‌کند که متاسفانه هراز گاهی شاهد کاهش پروازها و یا لغو پروازهای آن هستیم. که می توان به یکی از این موارد اشاره کرد.

چندی پیش خبری دال بر راه اندازی پرواز سنندج به کیش در رسانه‌های استان بودیم خبری میمون و خجسته که نقطه‌های امید را برای توسعه استان در دل مردم این سرزمین روشن کرد اما این خبر زیاد طول نکشید که خبر از لغو این پرواز در استان پیچید با هزاران پرسش از چرایی آن؟!

و این در حالی است که براساس شنیده‌ها متولیان بخش خصوصی مسئولیت را بر دوش مسئولان استان می اندازند و مانع اصلی را حمایت یک طرفه از برخی شرکت‌های مسافربری در استان عنوان می‌کنند بنابراین لازم و ضروری است که مسئولان استانی برای توسعه حمل و نقل و افزایش پروازهای استان, و ارتقای وضع راه‌های مواصلاتی, گام‌هایی برداشته شود و برای تکمیل و بهره‌برداری از پروژه‌های موجود در استان از اعتبارات ملی استفاده شود زیرا اعتبارات استانی جوابگو نخواهد بود.

نظر نویسنده بازتاب دیدگاه آژانس خبررسانی کُردپا نمی‌باشد.
Balatarin

جدیدترین خبرها


٠۴-٠۵-١٣٩۶ - ٢۶-٠٧-٢٠١٧ - ١٢:٠٣ تهران

احضار شش تن از فعالان مدنی سقز به دادگاه

٠٣-٠۵-١٣٩۶ - ٢۵-٠٧-٢٠١٧ - ١٨:٢٣ تهران

کارگر مریوانی در سنندج جان باخت

٠٣-٠۵-١٣٩۶ - ٢۵-٠٧-٢٠١٧ - ١٢:٢۴ تهران

خودکشی منجر به مرگ شهروندی ٥٥ ساله در سقز شد

٠١-٠۵-١٣٩۶ - ٢٠١٧-٠٧-٢٢ - ١٢:١٨ تهران

پنج شهروند سلماسی به حفاظت اطلاعات سپاه احضار شدند

٣٠-٠۴-١٣٩۶ - ٢٠١٧-٠٧-٢١ - ١٣:٠۵ تهران

نیروی انتظامی اجناس کولبران را در سردشت به آتش کشید

٣٠-٠۴-١٣٩۶ - ٢٠١٧-٠٧-٢١ - ١٣:٠١ تهران

طی دو روز گذشتە چهار نوجوان کُرد در آب غرق شدند

٣٠-٠۴-١٣٩۶ - ٢٠١٧-٠٧-٢١ - ١٢:۵٨ تهران

غرق شدن ورزشکار کُرد در سد مهاباد

٢٨-٠۴-١٣٩۶ - ٢٠١٧-٠٧-١٩ - ١٩:٠١ تهران

‌نخسین دورەی آموزش زبان کُردی در شهر پاوە برگزار شد

٢٨-٠۴-١٣٩۶ - ٢٠١٧-٠٧-١٩ - ١٨:۵۶ تهران

دختر نوجوان سقزی بە زندگی خود پایان داد