كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
نگاهی به آخرین آمار زندانیان سُنی‌‌مذهب در رجایی‌شهر کرج
٠١-١٠-١٣٩۵ - ٢١-١٢-٢٠١۶ - ١۶:٣۴ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت١٩١٣ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

نگاهی به آخرین آمار زندانیان سُنی‌‌مذهب در رجایی‌شهر کرجاحسان فتاحی
در زندان رجایی‌شهر كرج بیش از ۷۰ زندانی سنی مذهب وجود داشت كه با اتهامات امنیتی یا سیاسی وعقیدتی به‌عنوان تبعیدی نگهداری می‌شوند.
چهل و دو نفر از این زندانیان با محكومیت‌های ۵ تا ۲۰ سال حبس در بند ۷ سالن ۲۱ قرار دارند. و دستكم ۳۰ نفر اعدام شدند در ١٢مردادماه .

این زندانیان اكثراً اهل مناطق غربی ایران و كورد می‌باشند. كه كیلومترها دورتر از محل سكونت خود به اتهامات امنیتی یا سیاسی در قالب تبعید ذیل اتهام محاربه در این زندان نگهداری می‌شوند.

در مدتی كه زندانیان سنی‌مذهب در زندان رجایی‌شهر نگهداری می‌شوند، هیچ‌گونه عفو و آزادی مشروط، عفو موردی و مناسبتی شامل حال آنها نشده است و هیچ‌یک از این ۷۰ زندانی كه هم اكنون به ٤٠نفر رسیدند ولو با محكومیت‌های كوتاه مدت حتی برای یک بار به مرخصی اعزام نشده‌اند.

این زندانیان از مشكلات مضاعفی نسبت به بسیاری از این زندانیان از لحاظ بدنی بیمار هستند ازجمله سلیمان پیروتی كه دوبار سكته كرده است در زندان واز ناحیه پا ودست فلج شده است.

تمام زندانیان اهل سنت زندان رجایی شهر از مناطق غربی كشور هستند. به‌عنوان مثال سنندج با ۵۲۰ كیلومتر فاصله تا این زندان جزء نزدیكترین شهرها محسوب می‌شود و خانواده‌های این زندانیان با طی این مسافت‌های طولانی تنها ماهی یكبار از ملاقات حضوری به مدت بیست دقیقه برخوردارند. این زندانیان پیرو مذاهب مختلف اهل سنت از سوی دستگاه قضاییه با اتهاماتی نظیر "اقدام علیه امنیت ملی"، "تبلیغ علیه نظام"، "عضویت در گروه‌های سلفی"، "افساد فی‌الارض" و "محاربه" به اعدام محكوم شده‌اند و درباره جزئیات و فعالیت‌های آنان از سوی مسئولین و ارگان‌های قضایی شفاف‌سازی نشده است.

اكثر این زندانیان در سال‌های ۸۸ تا ۹۰ در كُردستان توسط مأموران وزرات اطلاعات یا اطلاعات سپاه بازداشت شده و پیش از محاكمه، بدون دسترسی به وكیل و یا ارتباط با خانواده، برای چندین ماه در سلول انفرادی نگهداری می‌شده‌اند، این نگرانی وجود دارد كه آنها در این دوران شكنجه شده و یا مورد بدرفتاری قرار گرفته‌اند.

اسامی برخی از زندانیان سنی‌مذهب بند هفت سالن ۲۱ زندان رجایی شهر كه عمدتا دارای محكومیت‌های ۵ تا ۲۰ سال حبس هستند عبارت است از؛ "خسرو شرفی‌پور، برهان اصغریان، كامبیز عباسی، صالح عادلی، هیوا عثمانی، اسماعیل بوكانی، هیوا بوكانی، فواد بابایی، فیروز حمیدی، انور خضری، داود عبداللهی، علی كرمی، فرهاد سلیمی، جمشید پیروتی، شورش آینه بوكانی، سلیمان پیروتی، امین تالشی، كامران عراقی، مسلم كوردی، نامق دلدل، قاسم ابسته، خسرو بشارت، كامران شیخه، عثمان قدرت، فرزاد حسینی، یاسر شرفی‌پور، واحد شرفی‌پور، عرفان نادری‌زاده، رحمت خوشخواه، شورش كریكار و والی حسن شویلان.

اسامی ۲۷ تن از زندانیان سنی‌مذهب اعدام شده در سحرگاه ١٢مرداد ماه ١٣٩٥ به شرح زیر است:
"ﮐﺎﻭﻩ ﻭیسی، ﺑﻬﺮﻭﺯ ﺷﺎﻧﻈﺮﯼ، ﻃﺎﻟﺐ ﻣﻠﮑﯽ، ﺷﻬﺮﺍﻡ ﺍﺣﻤﺪﯼ، ﮐﺎﻭﻩ ﺷﺮیفی، ﺁﺭﺵ ﺷﺮیفی، ﻭﺭیا ﻗﺎﺩﺭﯼ‌ﻓﺮﺩ، كیوان ﻣﻮﻣﻨﯽ‌ﻓﺮﺩ، ﺑﺮﺯﺍﻥ ﻧﺼﺮﺍﻟﻠﻪ‌ﺯﺍﺩﻩ، ﻋﺎﻟﻢ ﺑﺮﻣﺎﺷﺘﯽ، ﭘﻮﺭیا ﻣﺤﻤﺪﯼ، ﺍﺣﻤﺪ ﻧصیری، ﺍﺩﺭیس ﻧﻌﻤﺘﯽ، ﻓﺮﺯﺍﺩ ﻫﻨﺮﺟﻮ، سیدﺷﺎﻫﻮ ﺍﺑﺮﺍهیمی، محمد یاوررحیمی، ﺑﻬﻤﻦ ﺭحیمی، ﻣﺨﺘﺎﺭ ﺭحیمی، ﻣﺤﻤﺪ ﻏﺮیبی، ﻓﺮشید ﻧﺎﺻﺮﯼ، ﻣﺤﻤﺪكیوان كریمی، ﺍﻣﺠﺪ ﺻﺎﻟﺤﯽ، امید پیوند، ﻋﻠﯽ ﻣﺠﺎﻫﺪﯼ، ﺣﮑﻤﺖ ﺷریفی، ﻋﻤﺮ ﻋﺒﺪﺍﻟﻠﻬﯽ، شهرام احمدی و ﺍمید ﻣﺤﻤﻮﺩﯼ.

پیشتر در۱۳ اسفند ماه سال ٩٣ شش فعال مذهبی کُرد اهل سنت در زندان رجایی شهر کرج بنام‌های حامد احمدی، جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، کمال ملایی، هادی حسینی و صدیق محمدی اعدام شدند.

این شش جوان که بدون رعایت تشریفات قانونی به دار‌آویخته شدند. همانطور که دادرسی و محاکمۀ آنها نیز پنهانی و با نقض فاحش تشریفات قانونی دادرسی عادلانه و نقض حقوق متهم انجام شد. در این پرونده، شش متهم دیگر به نام‌های بهرام احمدی، اصغر رحیمی، بهنام رحیمی، هوشیار محمدی، و کیوان زند کریمی و محمد ظاهر بهمنی نیز به اعدام محکوم شده بودند که حکم اعدام آنها در دی ماه ۱۳۹۱ در زندان رجایی‌شهر اجرا شده بود.

پیشتر بان كی‌مون, دبیركل سازمان ملل در گزارش سالانه این سازمان از نقض حقوق‌بشر در ایران, نسبت به وضعیت اهل سنت و زندانیان پیرو این مذهب در زندان‌های ایران ابراز نگرانی كرده بود و به‌طور مشخص به شهرام احمدی, یكی از این زندانیان اشاره كرده بود. دبیركل در گزارش خود گفت “شهرام احمدی یک فعال اهل تسنن است كه فعالیتش پخش كتاب و شب نامه های مذهب تسنن بوده است. او در سال ٢٠١۵ به اتهام وابستگی به گروهی كه مسول ترور محمد شیخ الاسلام امام جمعه سنندج بود، به اعدام محكوم شد. این در حالی است كه وی پنج ماه قبل أز ترور شیخ الاسلام به زندان افتاده بود."

این جوانان مظلوم بدون داشتن وكیلی در دادگاه های فرمایشی به اعدام محكوم شدند باوجود اینكه با مخالفت نهادهای بین المللی همراه بود اما بااین وجود حكومت جمهوری اسلامی ایران، این جنایت تاریخی خود كه بعد از اعدام‌های سال ٦٧و قتلهای زنجیره‌ایی بی‌سابقه بود، به اجرا گذاشت.
لازم به ذكراست مشخصات تمامی زندانیان سنی مذهب در سایت‌های مختلف حقوق بشری و اپوزیسون به عنوان منابع ذكر شده است.

نظر نویسنده بازتاب دیدگاه آژانس خبررسانی کُردپا نمی‌باشد.
Balatarin

جدیدترین خبرها


٠۴-٠۵-١٣٩۶ - ٢۶-٠٧-٢٠١٧ - ١٢:٠٣ تهران

احضار شش تن از فعالان مدنی سقز به دادگاه

٠٣-٠۵-١٣٩۶ - ٢۵-٠٧-٢٠١٧ - ١٨:٢٣ تهران

کارگر مریوانی در سنندج جان باخت

٠٣-٠۵-١٣٩۶ - ٢۵-٠٧-٢٠١٧ - ١٢:٢۴ تهران

خودکشی منجر به مرگ شهروندی ٥٥ ساله در سقز شد

٠١-٠۵-١٣٩۶ - ٢٠١٧-٠٧-٢٢ - ١٢:١٨ تهران

پنج شهروند سلماسی به حفاظت اطلاعات سپاه احضار شدند

٣٠-٠۴-١٣٩۶ - ٢٠١٧-٠٧-٢١ - ١٣:٠۵ تهران

نیروی انتظامی اجناس کولبران را در سردشت به آتش کشید

٣٠-٠۴-١٣٩۶ - ٢٠١٧-٠٧-٢١ - ١٣:٠١ تهران

طی دو روز گذشتە چهار نوجوان کُرد در آب غرق شدند

٣٠-٠۴-١٣٩۶ - ٢٠١٧-٠٧-٢١ - ١٢:۵٨ تهران

غرق شدن ورزشکار کُرد در سد مهاباد

٢٨-٠۴-١٣٩۶ - ٢٠١٧-٠٧-١٩ - ١٩:٠١ تهران

‌نخسین دورەی آموزش زبان کُردی در شهر پاوە برگزار شد

٢٨-٠۴-١٣٩۶ - ٢٠١٧-٠٧-١٩ - ١٨:۵۶ تهران

دختر نوجوان سقزی بە زندگی خود پایان داد