كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
کدامیک مهم‌تر است: خاک و ملت یا ما و ...
٠٩-٠٧-١٣٩٣ - ٠١-١٠-٢٠١۴ - ١۵:٢۵ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت١٢۶٠ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

کدامیک مهم‌تر است: خاک و ملت یا ما و ...کیهان یوسفی

سال‌هاست برای هرآنچه آزادی نامیده‌ایم، هزاران لاله سرخ این دیار خاک را در آغوش می‌کشند، باشد که آفتاب آزادی روزی بر سرزمینشان بتابد.

ایستادگی این سرزمین و این ملت در برابر یورش‌های تمامی دژخمیان و جباران دوران ستودنی و افسانه‌یی است. چرایی هرگز به مقصد نرسیدن ما، ما ملت از هم گسیخته عاری از ما، ما ملت نابالغ، ناهمگون نامنسجم باعث شده که حال و روز ما اینگونه باشد، دریغا که درسی از گذشته بگیریم، دریغا که دردها را ببینیم و دریغا که چشم‌هایمان را باز کنیم.

کوبانی در حال سقوط است ...

آری کوبانی که قلب کُردستان و مرکز مقاومت کُردها طی این روزها در برابر تکفیرهای دولت اسلامی است. استقامت جنگاوارن کُرد، دختران و پسران نستوه کُرد در این بخش از کُردستان ستودنی و توصیف نشدنی است.

شاید بگویی از شرق کُردستان خود چرا نمی‌گویی، باشد که من و تو می‌دانیم شرق کُردستان هم حال و روزش بغرنج‌تر، أسف‌بارتر و تراژدیکتر از هر بخش دیگر کُردستان است، قلم بدستان، احزاب و سیاسیون را می‌گویم.

ساز ملت یا به قول چپ‌ها همان عوام یکی است، کُردستان، آزادی، کُردایتی و اتحاد و اتحاد و اتحاد... . ولی آنها عوامند و شعور سیاسی که ندارند و بگذار آنقدر هوار بکشند تا گلویشان پاره شود.

کمیک تراژدی ما کُردها از اینجا شروع می‌شود، صف آرایی مشمئزکننده در بین احزاب، روشنفکران، قلم به دستان و روزنامه‌نگاران و حتی فعالان حقوق‌بشر و محیط‌زیست که من کل در فضای مسموم توهماتی سیاسی غرق شده‌اند. هر کس و جریانی می‌خواهد خود رویین تن و قهرمان این میدان پراز آشوب و پیچیده گردد و بقچه حقوق ملت را برایشان به ارمغان بیاورد.

داعیه‌داران کوبانی فراوانند، حزبی می‌خواهد تنها خود قهرمان ملت باشد حقوق ملی و دمکراسی را برای ملت تحقق بخشد در حالی که خود بخش دیگری از ملت را هیچ شمرده و نمایندگان سیاسی آنها در بیرون مرزها را به داخل راه نمی‌دهد، بخشی از ملت را به ناچار آواره کرده است و از ملت و حقوق ملت و ما و خاک و سرزمین هم دم می‌زند.

دیگری‌ها در بیرون گود نشسته و سخن از یال و گوپال خویش می‌زنند، از قدرت خویش در میدان مبارزه علیه متجاوزان و تکفیرها می‌گویند که دارند و نمی‌گذارند که قدرت نمایی کنند، ولی دریغا که هنوز نفهمیده‌اند که مبارزه نه اجازه می‌خواهد و نه تعارف و باید رفت و در میدان مبارزه هرآنچه را که ناممکن پنداشته می‌شود ممکن کرد.

اگر احزاب غیر از حزب اتحادیه دمکراتیک یا همان پ ی د، از همان روزهای نخست و بنا به ادعاهای خود که بین ٤ تا ٦ هزار نیروی مسلح پیشمرگ مستقر در جنوب کُردستان دارند، بدون گوش دادن به تهدیدهای پ.ی.د به داخل روژآوا می‌رفتند و مستقر می‌شدند و امروز به امر واقع تبدیل شده و پ.ی.د نیز ناچاراً و در این شرایط مجبور می‌بود به وجود آنها اعتراف کند و امروز دریک جبهه علیه داعش می‌جنگیدند و حداقل در جنگ علیه داعش و به ویژه در کوبانی، پ.ی.د تنها نمی‌بود و این احزاب هم هوارشان مثل این روزها گوش‌ها را کر نمی‌کرد.

ولی سئوال اساسی اینجاست، سران "پ ک ک" و "پ ی د" برآنند که چه بکنند؟ و در این وضعیت پیچیده امروزی که معادلات داخلی اکثر کشورهای خاورمیانه و به ویژه کُردستان تحت تاثیر عوامل منطقه‌ای و نیروهای جهانی است می‌خواهند چه بکنند، و تا کی دوام بیاورند. آیا دنیا و حتی مردم خود آنها می‌توانند تک‌روی و انحصارطلبی آنها را تقبل کنند؟ بدون شک پاسخ منفی است و این مسیر به مقصد ختم نمی‌شود.

هر کُردی و در هرجای این کره خاکی، امروز چشم به کوبانی دوخته و ناراحت از سقوط این شهر است. خون هر جوانی که در راه کُردستان و در قالب هر تشکلی که می‌ریزد بدون شک قلب هر آزادیخواه کُردی را جریحه‌دار می کند، ولی آیا جاه‌طلبی‌های حزبی و شخصی آنقدر می‌ارزد که ما خون این همه لاله سرخ را نادیده بگیریم.

اصلاحاتی همچون حزب، حقوق ملی و ... به عنوان دستاوردهای مدرنیته واژه‌هایی هستند که از غرب و آمریکا به ما رسیده‌اند. همه اینها برای خدمت به منافع ملی و ملت و کشور بوده و آنها در این راستا این مکانیسم‌ها را به کار گرفتند، ولی ما چه، تا کی باید اینگونه بود؟ آیا احزابمان فرم‌های نوینی قبایل و عشایر قبلی برای ما نشده‌اند؟

همه در سخن همانیم که می‌گوییم ولی در عمل نه آنیم که می‌گوییم. آیا نباید ما از خود بپرسیم کدامیک برای مهمتر و اهمیتش بیشتر است، ملت، خاک، سرزمین یا ما و احزاب و خواسته‌های حزبی و شخصی‌امان، کدامیک؟

نظر نویسنده لزوماً بازتاب دیدگاه آژانس خبررسانی کُردپا نمی‌باشد.
Balatarin

جدیدترین خبرها


٠٧-٠١-١٣٩۶ - ٢٧-٠٣-٢٠١٧ - ١٢:۴٢ تهران

حداقل ٥ شهروند کُرد در سنندج و کامیاران بازداشت شدند

٠٧-٠١-١٣٩۶ - ٢٧-٠٣-٢٠١٧ - ١١:٣۵ تهران

دو کولبر در مناطق مرزی کرمانشاه زخمی شدند

٠۵-٠١-١٣٩۶ - ٢۵-٠٣-٢٠١٧ - ١٩:٢٣ تهران

دختر زندانی بار دیگر به انفرادی انتقال یافت

٠۵-٠١-١٣٩۶ - ٢۵-٠٣-٢٠١٧ - ١٣:٠٢ تهران

انفجار مین جوان کُرد را قطع عضو کرد

٠۵-٠١-١٣٩۶ - ٢۵-٠٣-٢٠١٧ - ١٢:٠۴ تهران

احراز هویت چهار بازداشتی دیگر نوروز کُردستان

٣٠-١٢-١٣٩۵ - ٢٠١٧-٠٣-٢٠ - ١٠:۵٩ تهران

فضای پلیسی بر نوروز کُردستان سایه افکنده است

٢٩-١٢-١٣٩۵ - ٢٠١٧-٠٣-١٩ - ١١:٢٨ تهران

حوادث ناشی از کار در کُردستان دو فوتی داشت

٢٩-١٢-١٣٩۵ - ٢٠١٧-٠٣-١٩ - ١٠:۴۴ تهران

زندانی کُرد با دوختن لب‌هایش دست به اعتصاب زد

٢٨-١٢-١٣٩۵ - ٢٠١٧-٠٣-١٨ - ١١:۵٩ تهران

یک فعال چپگرا در کامیاران بازداشت گردید

٢٨-١٢-١٣٩۵ - ٢٠١٧-٠٣-١٨ - ١١:١۴ تهران

ضرب و جرح مادر یک زندانی سیاسی کُرد

٢۶-١٢-١٣٩۵ - ٢٠١٧-٠٣-١۶ - ١٨:٣۶ تهران

عوامل حکومتی چهار کاسبکار مهابادی را مجروح کردند

٢۵-١٢-١٣٩۵ - ٢٠١٧-٠٣-١۵ - ١٨:٣٣ تهران

اطلاعات در سقز به چالش "نوروز جامانه" واکنش نشان داد

٢۵-١٢-١٣٩۵ - ٢٠١٧-٠٣-١۵ - ١٢:١۶ تهران

حادثه کار به مرگ یک تکنسین برق انجامید

٢۵-١٢-١٣٩۵ - ٢٠١٧-٠٣-١۵ - ١٢:١١ تهران

جامعه ورزشی کرمانشاە سیاه‌پوش شد

٢۵-١٢-١٣٩۵ - ٢٠١٧-٠٣-١۵ - ١٠:۵۴ تهران

سرنوشت یک شهروند بازداشتی مبهم است

٢۴-١٢-١٣٩۵ - ٢٠١٧-٠٣-١۴ - ١٨:٣٠ تهران

زندان دریا سه شهروند کُرد را اعدام کرد

٢۴-١٢-١٣٩۵ - ٢٠١٧-٠٣-١۴ - ١۶:۵۴ تهران

کولبر سلماسی درپی سقوط از ارتفاع در سردشت جان باخت