كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
عفو بین‌الملل: اظهارات دبیر ستاد حقوق بشر ایران فرصت‌طلبانه است
٢٩-٠١-١٣٩٨ - ١٨-٠۴-٢٠١٩ - ١٣:۴٨ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت١۶٢ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

عفو بین‌الملل: اظهارات دبیر ستاد حقوق بشر ایران فرصت‌طلبانه استآژانس کُردپا: سازمان عفو بین‌الملل به اظهارات دبیر ستاد حقوق بشر ایران درباره کاهش اعدام در ایران واکنش نشان داد.

سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به سخنان محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر ایران در گفت‌وگو با شبکه دو صدا و سیما اعلام کرده است: "محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر ایران در جریان یک گفت‌وگوی ویژه خبری که روز سه‌شنبه ٢٧ فروردین از شبکه دو صدا و سیما پخش شد، با ارجاع به گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل درباره مجازات اعدام که در هفته گذشته منتشر شد، از اعلام کاهش تعداد اعدام‌ها در ایران به عنوان «دستاوردی بسیار مهم» یاد کرد. این اظهارات فرصت‌طلبانه و نوع بی‌رحمانه‌ای از مصادره به مطلوب کردن است."

عفو بین‌الملل افزوده است: "در سالیان گذشته، ایران هزاران نفر را برای جرایم مرتبط با مواد مخدر اعدام کرده است و با این کار قوانین بین‌المللی را گستاخانه زیر پا گذاشته است. قوانین بین‌المللی استفاده از مجازات را تنها برای سنگین‌ترین جرایم که منتهی به قتل عامدانه شده باشد مجاز می‌شمارد. ایران با اجرای ٢٥٣ مورد اعدام در سال ٢٠١٨ همچنان در جایگاه دومین مجری بزرگ اعدام در جهان قرار دارد. "

این سازمان مدافع حقوق بشر عنوان کرده است که "مجازات اعدام بی‌رحمانه‌ترین و غیرانسانی ترین نوع مجازات است. حتی اعدام یک انسان هم زیاد است. تا زمانی که مقامات ایرانی با لغو مجازات اعدام به کارنامه به خون آغشته خود خاتمه ندهند، دلیلی برای ابراز سربلندی از سوی آنها وجود ندارد. سازمان عفو بین‌الملل با مجازات اعدام در همه موارد و بدون استثنا مخالف است، صرف نظر از اینکه متهم چه کسی است، طبیعت و شرایط وقوع جرم چه بوده، فرد بی‌گناه است یا گناهکار و یا از چه روشی برای اعدام استفاده می‌شود."

محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر ایران در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری که شامگاه روز بیست و هفتم فروردین‌ماه از شبکه دو صدا و سیما پخش شد، در رابطه با مسائل مربوط به قصاص گفته است: "سازمان عفو بین‌الملل که از دشمنان ما است از آنجایی که اذعان دشمن برای ما اهمیت دارد گزارش داده است که اعدام در سطح جهانی ٢.٥ درصد کاهش پیدا کرد و در ایران نزدیک به ٥٠ درصد کاهش پیدا کرد، لذا اینها دستاوردهای بسیار مهمی است."

عفو بین‌الملل در گزارشی درباره اعمال مجازات اعدام برخلاف قوانین بین‌المللی در سال ٢٠١٨ اعلام کرده است: "با وجود کاهش ۵۰ درصدی آمار اعدام، ایران همچنان یکی از از ۵ کشور بزرگ دنیا در زمینه اجرای اعدام است."

به گزارش عفو بین‌الملل، از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیت‌های سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده‌ بودند.

این سازمان مدافع حقوق بشر تأکید کرده است: "اعدام‌ها در پی محاکمه‌های غیرمنصفانه انجام گرفتند و دست‌کم ۱۳ مورد از آن‌ها در انظار عمومی به اجرا گذاشته شد."
Balatarin

جدیدترین خبرها


٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢۴-٠۵-٢٠١٩ - ١٢:٠٧ تهران

زخمی شدن دو کاسبکار کُرد در ارتفاعات مرزی اشنویه

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢۴-٠۵-٢٠١٩ - ١٠:۵۵ تهران

بازداشت سه فعال مدنی کُرد در سنندج

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٣-٠۵-٢٠١٩ - ١۴:٠۴ تهران

آزادی موقت یک دانشجوی کُرد با قرار وثیقه

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٣-٠۵-٢٠١٩ - ١١:٢٨ تهران

محاکمه یک شهروند کُرد در خراسان رضوی

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٣-٠۵-٢٠١٩ - ١١:٠٧ تهران

یک زندانی کُرد از اعدام رهایی یافت

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢١ - ١٢:٠۵ تهران

یک شهروند پاوه‌ای به دو سال زندان محکوم گردید

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢١ - ١١:۴٠ تهران

وضعیت زنان در کردستان ایران

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢١ - ١١:٢۵ تهران

مکان نصب مجسمه ماموستا قانع در مریوان تخریب شد

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢٠ - ١۶:۴۵ تهران

آزادی معلم مهابادی با قرار وثیقه

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢٠ - ١١:٢٣ تهران

اعتراض به حجاب اجباری در سنندج

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٩ - ١٨:١٠ تهران

زخمی شدن دو کولبر کُرد در پیرانشهر

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٩ - ١١:٣٢ تهران

اطلاعات یک شهروند مریوانی را بازداشت کرد

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٩ - ١١:٠۴ تهران

احضار یکی از معترضان به قتل زنان در مریوان به اطلاعات