كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
بانک اطلاعاتی ناقضان حقوق بشر در کردستان
٢٨-٠١-١٣٩٨ - ١٧-٠۴-٢٠١٩ - ١٠:۴۵ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت٧٠٨ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

بانک اطلاعاتی ناقضان حقوق بشر در کردستان‌آژانس خبررسانی کُردپا برای اولین بار اسامی ناقضان حقوق بشر در کردستان را منتشر می‌کند.

این اسامی از سوی یک منبع آگاه در دادگستری سنندج که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود، در اختیار آژانس کُردپا قرار گرفته است.

رجبی، فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان و اکبر جوهری
جباری رئیس حفاظت دادگستری کردستان: وی یکی از بی‌رحم‌ترین و فاسدترین قضات شناخته شده در کرستان. نامبرده در پرونده اختلاس رئیس وقت دانشگاه علمی - کاربردی کردستان یوسف رستمی پسر خاله‌اش، با تطمیع شعبه رسیدگی کننده را عوض و رای برائت نامبرده را علیرغم تمامی مستندات بانکی، تحصیل نمود.

اکبر جوهری، دادستان مرکز استان کردستان: برای یک دهه نامبرده در مقام دادستان صرفا تنفیذ کننده کیفرخواست تیم‌های بازجویی اطلاعات و اطلاعات سپاه است. هیچ گاه در مقام ریاست هیات بازرسی حقوق شهروندی اجازه بازرسی از بازداشتگاه اطلاعات سنندج، بازداشتگاه پایگاه شهرامفر سپاه و بازداشتگاه لشکر ۲٨ پیاده کردستان را نداده است.

اکبر جوهری، کولیوند، حیدری رییس زندان سنندج
کولیوند قاضی ناظر زندان مرکزی سنندج و حیدری رئیس زندان مرکزی: نامبردگان به تناسب شان قضایی و اداری خود از ناقضان حقوق زندانیان سیاسی و عقیدتی در استان کردستان هستند. گزارشات جامعی جهت قابلیت استناد در نهادهای حقوق بشری بین المللی در حال تنظیم است.

مجتبی شیرود بزرگی
مجتبی شیرود بزرگی: رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح در کردستان عامل اصلی در عدم رسیدگی به قتل کولبران در نواحی مرزی است. عدم رسیدگی عامدانه به کشتار کولبران مستوجب مسئولیت به دلالت حقوق بین‌الملل‌ بشر است. مجتبی شیرود بزرگی که بدون پایه قضایی مراتب قضایی را در کمترین مدت طی کرده و از دادیاری به ریاست این سازمان رسیده، نامبرده فاقد پایه قضایی است و از دستگاه امنیتی وارد قضاء شده و همزمان عضو هسته گزینش قوه قضاییه در کردستان است.

عبدالله دهقان
عبدالله دهقان مامور به خدمت از وزارت اطلاعات در دادگستری کل کردستان: نامبرده رابط دستگاه‌های امنیتی با شعب دادگاه انقلاب در کردستان است و نقش ویـژه‌ای در رسیدگی به پرونده‌های سیاسی و امنیتی ایفا می‌کند. همزمان تصدی معاونت فرهنگی دادگستری کل و دبیری هسته گزینش قوه قضاییه در کردستان را دارا می‌باشد. وی که مدیر عامل مهدیه کردستان نیز می‌باشد با قدرت و نفوذ فراوان در نبش پلاک ثبتی متعلق به اداره کل اطلاعات کردستان، ساختمان مهدیه سنندج را بنا کرده است.

صادق صمدی
صادق صمدی مدیر حراست تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: نامبرده از اوایل دهه ۷۰ وارد کمیته‌های انقلاب اسلامی و متعاقبا جذب وزارت اطلاعات در استان کردستان شده است. وی مشارکت مستقیمی در بازداشت و شناسایی فعالان کارگری و مانعی بر سر دریافت مجوز اتحادیه‌های صنفی و کارگری مستقل است. با لحاظ اطلاعات اخذ شده نامبرده با جمع‌آوری اطلاعات فعالان کارگری از ادارات کار سنندج و شهرستان‌های تابعه استان از بدو بازداشت تا رسیدگی قضایی در پرونده‌سازی علیه کارگران مستقل سهم بسزایی دارد. همچنین با نفوذ در هیات‌های رسیدگی اداره کار موجب بی‌حقی کارگران مستقل است.

برادران زارعی
برادران زارعی: فرزاد زارعی عضو شورای شهر سنندج، رئیس دفتر دادستان مرکز استان و رئیس هیات ووشو استان. کورش زارعی سرپرست سابق اداره کل محیط زیست کردستان و مدیر فعلی حقوقی این اداره. برادران زارعی تمرکز بر فعالان مدنی و زیست محیطی استان دارند. بنابر اطلاعات‌ موثق برادران زارعی نقش بسیار مهمی در بازداشت‌های اخیر فعالان محیط کردستان داشته‌اند. فرزاد زارعی از پرسنل امنیتی شاغل در دستگاه امنیتی است که دارای اختیارات گسترده‌ای نسبت به شعب دادسرا مرتبط با پرونده‌های امنیتی و سیاسی می‌باشد. فرزاد زارعی با لحاظ دسترسی به شکایات ارسالی به هیات نظارت بر حقوق شهروندی، اطلاعات جامعی را نسبت به فعالان مدنی و حقوق بشری در اختیار نهادهای امنیتی قرار می‌دهد. عکس بالا کورش و پایین فرزاد زارعی. شورای شهر سنندج با استفاده از سپرده شهرداری نزد بانک شهر برای هریک از اعضا ۴۵ میلیون تومان وام گرفته‌اند. شورای شهر سنندج با استفاده از سپرده شهرداری نزد بانک شهر برای هریک از اعضا ۴۵ میلیون تومان وام گرفته‌اند.

مهدی فرزی
مهدی فرزی، معاون فرهنگی نماینده ولی فقیه در کردستان: نامبرده فاقد هرگونه تحصیلات دانشگاهی بوده لیکن تمامی مسائل و موضوعات ناظر بر امور‌ فرهنگی و اجتماعی زیر نظر نامبرده بود و حتی معاونت‌های فرهنگی دستگاه‌های امنیتی در کردستان بدون اجازه نامبرده حق انجام هیچ گونه اموری را ندارند. نامبرده به شدت به حقوق فرهنگی از جمله تدریس زبان کُردی حتی در موسسات خصوصی حساسیت دارد. تمامی مجوز کتب مذهبی و فرهنگی کردستان زیر نظر نامبرده است.

آزاد حکمت
آزاد حکمت، مدیر عامل مخابرات کردستان: نامبرده مشارکت مستقیمی در شنود از شهروندان کُرد از طریق اختیار گذاشتن سیستم‌های مخابراتی بدون هرگونه حکم قضایی دارد. حکمت از این طریق مصونیتی در استخدام‌های غیر قانونی و معاملات صوری شرکت مخابرات برای خود درست کرده است.

عیسی نخعی کمال آبادی
عیسی نخعی کمال آبادی، رئیس اولین هیات پاکسازی در کردستان با حکم مستقیم خمینی: نامبرده با تشکیل هیات‌های پاکسازی و بعد گزینش در کردستان هزاران معلم و کارمند را اخراج نمود. با تحصیلات سهمیه‌ای دیپلمش را در کردستان اخذ و مزد خدمت در کردستان بورسیه دولتی اعزام به کانادا را گرفت. در دوران اصلاحات رئیس دانشگاه کردستان شد و در حال حاضر عضو هیات علمی همین دانشگاه است.

آژانس کُردپا به عنوان رسانه‌ای آزاد معتقد به حقوق بشر جهانشمول حق دفاع از تمامی متهمان به نقض حقوق بشر را محفوظ می‌دارد. لیست مذکور جهت اطلاع‌رسانی و دریافت اطلاعات بیشتر است. پرونده هر یک از اشخاص زیر نظر حضور وکلا و حقوقدانان بین‌المللی حقوق بشری بررسی و به تفصیل مصادیق نقض حقوق بشر اعلام خواهد شد. مستندات این گزارش به نهادهای بین‌المللی حقوق بشر با تمامی مستندات ارسال می‌شود. این لیست در حال بروز رسانی و طی روزهای آینده اسامی دیگری اعلام خواهد شد.

آژانس خبررسانی کُردپا خود را ملزم به رعایت حقوق بنیادین بشر از جمله حق دفاع می‌داند لذا حق دفاع برای متهمان نزد کُردپا محفوظ است.
Balatarin

جدیدترین خبرها


٠٢-٠۶-١٣٩٨ - ٢۴-٠٨-٢٠١٩ - ١٧:٠٩ تهران

جان باختن یک کارگر کُرد در دیواندره

٠٢-٠۶-١٣٩٨ - ٢۴-٠٨-٢٠١٩ - ١١:٢٢ تهران

بازداشت یک فعال مدنی کُرد در سنندج

٣١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٢-٠٨-٢٠١٩ - ١٧:٢٠ تهران

زخمی شدن یک کاسبکار کُرد در مرز اشنویه

٣١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٢-٠٨-٢٠١٩ - ١۶:۴١ تهران

یک فعال کارگری به یکسال حبس تعزیری محکوم شد

٣١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢٢ - ١١:٢٩ تهران

کتابفروشی "هه‌نار" در ایلام تعطیل شد

٣١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢٢ - ١٠:٣١ تهران

بازداشت یک شهروند کُرد در سنندج

٣٠-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢١ - ١٧:٠٢ تهران

بازداشت یک شهروند دیگر کُرد در دماوند

٣٠-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢١ - ١١:٢۶ تهران

یک کاسبکار سلماسی بر اثر شلیک نیروهای سپاه جان سپرد

٢٩-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢٠ - ١٢:۴٩ تهران

بازداشت سه شهروند کُرد در دماوند

٢٩-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢٠ - ١١:۵۶ تهران

محکومیت یک شهروند پیرانشهری به هفت سال حبس تعزیری

٢٩-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢٠ - ١١:١۵ تهران

دو جوان کُرد در مریوان بازداشت گردیدند

٢٨-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٩ - ١١:۴٢ تهران

انگشتان دست یک کولبر کُرد قطع می‌شوند