كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
همبستگی برای آزادی و برابری در ايران: مسئول عواقب "فاجعه سيل"، جمهوری اسلامی است
٠٩-٠١-١٣٩٨ - ٢٩-٠٣-٢٠١٩ - ١٢:٠٢ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت۴٣٢ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

همبستگی برای آزادی و برابری در ايران: مسئول عواقب \‌آژانس کُردپا: همبستگی برای آزادی و برابری در ايران در بیانیه‌ای شهروندان را به کمک‌رسانی به سیل‌زدگان فراخواند.

در این بیانیه آمده، "همبستگی برای آزادی و برابری در ايران"، خود را شریک غم مردم آسیب دیده می‌داند و ضمن تسلیت به همه خانواد‌ه‌های قربانيان و ابراز همدردی با زخمی‌شدگان، اعلام می‌کند که عوامل جمهوری اسلامی در هر بحران‌ و اتفاق طبیعی که بر سر مردمان ایران می‌آید، از خود سلب مسئولیت نموده و از تلاشی جدی برای حل مشکلات مردم سرباز می‌زنند. عملکرد آنان طی ٤٠ سال نشان داده است که آنها تعهدی در برابر جان و مال مردمان ایران ندارند.

متن این بیانیه عیناً در پی می‌آید:

هموطنان گرامی؛


همچنان که آگاهید، در ظرف یک هفته گذشته، جاری شدن سیل‌های عظيم در بسياری از مناطق کشورمان، متاسفانه باعث مرگ دهها نفر، و وارد شدن ضرر و زيان‌های سرسام‌آور به مردم شده است. بنا به پيش بينی‌های مراکز گوناگون هواشناسی، ادامه بارندگی‌ها ابعاد این فاجعه را بیشتر خواهد کرد.

علاوه بر آسیب‌های جانی، روانی و بی‌خانمانی، شیوع بیماری‌های گوناگون، از عواقب بسیار نگران‌کننده‌ای می‌باشد که مردم مناطق سیل زده را شدیدا در معرض خطر قرار داده است.

سیل، زلزله و سایر پدیده‌های ناخوشایند طبیعی، اتفاقاتی می‌باشند که مردم در بسیاری از کشورها با آنها دست بگریبان هستند. هم از این رو حکومت‌ها و دولت‌ها موظف و متعهدند در صورت وقوع این بلایا، با اختصاص بودجه‌های لازم و اعزام گروه‌های امداد رسانی، به یاری مردم آسیب دیده بشتابند. در ايران، مردم همراه با فشارهای اقتصادی – اجتماعی و سياسی در جمهوری اسلامی، هر ساله مجبور به تحمل عواقب و خسارت‌های جانی و مالی ناشی از حوادث نامترقبه طبیعی نیز می‌باشند. خانه‌های مسکونی مردم با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی از حفاظت و ایمنی لازم برخوردار نیستند. در کشور ثروتمندی چون ایران، طی چهل سال، درآمدهای نفتی بین قدرتمداران و رانت خواران جمهوری اسلامی تقسیم شده و نه تنها بهبودی در شرایط زندگی مردم حاصل نشده بلکه به علت وضعیت بد سکونت و عدم ایمنی شهرها و روستاها، هر ساله حوادث غیرمترقبه طبیعی، خسارت‌های بزرگ می‌آفریند.

عدم تعهد حاکمان در برابر سرنوشت مردم، مردمان و طبیعت ایران را به کام مرگ کشانده‌ است. تخریب درصد بالایی از اراضی جنگلی و از بین بردن مراتع، خشکاندن تالاب‌ها و دریاچه‌ها، انقراض دهها گونه از حیوانات وحشی و در یک کلام نابودی طبیعت، حاصل اقدامات سود جویانه حکومت اسلامی می‌باشند که نتیجه آن خسران و آسیب‌های جانی و اقتصادی غیر قابل جبران بر مردم می‌باشد.

بر اساس نظریات کارشناسان محیط زیست، مهمترین عوامل سیل ویرانگر اخیر نه تنها بارندگی شدید بلکه، قطع درختان جنگل‌ها، سد سازی‌های بی‌رویه، مسدود و منحرف کردن مسیر طبیعی رودخانه‌ها و ... در مناطق سیل زده می‌باشند. اقدامات و پروژه‌های اقتصادی که حاصلی جز ضرر و آسیب برای مردم و طبیعت در ایران بدنبال نداشته است اما سودهای هنگفت آن نصیب سپاه پاسداران، بنیاد علوی رهبر، و سایر مقامات و مسئولین این حکومت جنایتکار و سرکوبگر شده است. هم از اين رو، دستگیری، مرگ، شکنجه و فشار بر فعالان محیط زیست در سال‌های اخیر، نشانگر آن است که حکومت اسلامی در هراس از افشاگری این فعالان، به خیال واهی می‌کوشد مسئولیت و نقش خود را در تشدید عواقب و یا حتی ایجاد پدیده‌هایی چون سیل پنهان و انکار کند.

در مقابل مرگ و ضرر‌های جانی، معنوی و مادی مردم، حکومت اسلامی در ایران، بجای کمک به مردم بلادیده، یا در سیر و مسافرت هستند و یا در فکر آنند که اگر مردم اعتراضی کردند، چگونه آن را خاموش کنند و يا بر طبق آخرين اظهارات حکومتی، هرنوع کمک رسانی و سازماندهی مستقيم مردمی، ممنوع اعلام شده است.

هموطنان گرامی

"همبستگی برای آزادی و برابری در ايران"، خود را شریک غم مردم آسیب دیده می‌داند و ضمن تسلیت به همه خانواد‌ه‌های قربانيان و ابراز همدردی با زخمی‌شدگان، اعلام می‌کند که عوامل جمهوری اسلامی در هر بحران‌ و اتفاق طبیعی که بر سر مردمان ایران می‌آید، از خود سلب مسئولیت نموده و از تلاشی جدی برای حل مشکلات مردم سرباز می‌زنند. عملکرد آنان طی ٤٠ سال نشان داده است که آنها تعهدی در برابر جان و مال مردمان ایران ندارند.

ما عمیقا بر این باوریم که مردم با اتکا به روحیه همیاری که ریشه در فرهنگ دیرینه ما دارد، با اقدامات و ابتکارت گوناگون به یاری هموطنان بلا زده خواهند شتافت و دگر باره همبستگی خود را، بخصوص در این روزهای سخت و دردناک به نمایش گذاشته و خواهند گذاشت.

ما به سهم خود و با همبستگی کامل با همه آسیب‌دیدگان "فاجعه سيل"، و ضمن قدردانی صمیمانه از مردمی که با کمک‌های بیدریغ خود یه یاری سیل زدگان شتافته‌اند، همگان را در هر کجا و با هر امکاناتی که در اختيار دارند، برای کمک رسانی به هموطنانمان فرامی‌خوانيم.

"همبستگی برای آزادی و برابری در ايران"
٨ فروردين ماه ١٣٩٨ – ٢٨ مارس ٢٠١٩
Balatarin

جدیدترین خبرها


٣٠-٠۵-١٣٩٨ - ٢١-٠٨-٢٠١٩ - ١١:٢۶ تهران

یک کاسبکار سلماسی بر اثر شلیک نیروهای سپاه جان سپرد

٢٩-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠-٠٨-٢٠١٩ - ١٢:۴٩ تهران

بازداشت سه شهروند کُرد در دماوند

٢٩-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠-٠٨-٢٠١٩ - ١١:۵۶ تهران

محکومیت یک شهروند پیرانشهری به هفت سال حبس تعزیری

٢٩-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠-٠٨-٢٠١٩ - ١١:١۵ تهران

دو جوان کُرد در مریوان بازداشت گردیدند

٢٨-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٩ - ١١:۴٢ تهران

انگشتان دست یک کولبر کُرد قطع می‌شوند

٢٧-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٨ - ١٧:٠٢ تهران

از سرنوشت یک کارگر کُرد اطلاع دقیقی در دست نیست

٢٧-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٨ - ١٢:٢۶ تهران

کامیل احمدی از "دسترسی به وکیل" محروم است

٢۶-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٧ - ١٢:٠٠ تهران

بازداشت پنج شهروند کُرد در پیرانشهر

٢۶-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٧ - ١١:۴٣ تهران

بلاتکلیفی یک شهروند پیرانشهری در زندان نقده

٢۶-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٧ - ١١:٣۵ تهران

انتقال یک شهروند کُرد به زندان مرکزی ارومیه

٢۴-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١۵ - ١٧:٢٠ تهران

از سرنوشت سه شهروند کُرد اطلاعی در دسترس نیست

٢٣-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١۴ - ١٨:۴١ تهران

جان باختن یک کارگر ساختمانی در ربط