كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
اعتصاب غذای دو زندانی کُرد در زندان‌های ارومیه و مهاباد
١٧-١٢-١٣٩٧ - ٠٨-٠٣-٢٠١٩ - ١٠:۵٠ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت١٩٣ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

اعتصاب غذای دو زندانی کُرد در زندان‌های ارومیه و مهابادآژانس کُردپا: دو زندانی کُرد محبوس در زندان‌های ارومیه و مهاباد در اعتراض به برخورد مسئولان این زندان‌ها دست به اعتصاب غذا زدند.

براساس گزارش رسیده به آژانس خبررسانی کُردپا، قادر محمدزاده، زندانی سیاسی کُرد اهل شهرستان بوکان و محبوس در زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به "ادامه نگهداری‌اش در قرنطینه سابق (بند امن)" همچنان در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

این زندانی سیاسی روز شنبه یازدهم اسفندماه اقدام به اعتصاب غذا کرده و چهاردهمین سال حبس خود را در زندان مرکزی ارومیه سپری می‌کند.

قادر محمدزاده به همراه سه زندانی دیگر بنا به دستور قضایی به اتهام "نقض قوانین زندان" به قرنطینه سابق زندان ارومیه (بند امن) منتقل و از ملاقات با خانواده‌هایشان محروم می‌باشند.

این زندانی سیاسی کُرد بیست و نهم آذرماه ۸۴ به همراه محمدامین عبدالهی توسط نیروهای اطلاعاتی بازداشت و پس از چند ماه بازجویی در بازداشتگاه‌‌های ادارات اطلاعات در مهاباد و ارومیه به زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند و پس از ۱۵ ماه بلاتکلیفی توسط شعبه‌ اول دادگاه انقلاب مهاباد به اتهام "محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران" هر یک به ۱۸ سال حبس در تبعید محکوم گردیدند و این احکام عیناً در دادگاه تجدیدنظر تایید شدند.

همچنین قادر محمدزاده بهمن‌ماه سال ۸۹، در پرونده‌‌ای دیگر به اتهام "ارتباط با رسانه‌های خارج از ایران" توسط شعبه اول دادگاه انقلاب مهاباد به ۶ ماه حبس محکوم و طی دوران حبس از حق مرخصی محروم بوده است.

از دیگر سو نیز، روز پنج‌شنبه شانزدهم اسفندماه، جمشید گل اندامی، زندانی کُرد محبوس در زندان مهاباد در اعتراض به "فشار مسئولان این زندان و برخورد توهین آمیز آنان" دست به اعتصاب غذا زده است.

این زندانی اعلام کرده تا تحقق خواسته‌هایش به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد.

این زندانی کُرد طی مدت حبس دچار بیمارهای کبد و چشم شده و چندین بار مسئولان زندان مهاباد با معالجه پزشکی این زندانی کُرد در خارج از زندان مخالفت کرده‌اند.

جمشید گل اندامی که طی سال‌های ٦٩ تا ٧٢ عضو یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران بوده است، هفتم تیرماه سال ٩٣ به اتهام "درگیری مسلحانه با یک عضو بومی سپاه و زخمی کردن او" به چهار سال حبس و پرداخت دیه و ٢٥٠ ضربه شلاق محکوم شده بود.

اواسط شهریورماه سال ٩٤ حکم ٢٥٠ ضربه شلاق جمشید گل اندامی به اجرا درآمده بود.

عکس: قادر محمدزاده و جمشید گل اندامی
Balatarin

جدیدترین خبرها


٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠-٠۵-٢٠١٩ - ١۶:۴۵ تهران

آزادی معلم مهابادی با قرار وثیقه

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠-٠۵-٢٠١٩ - ١١:٢٣ تهران

اعتراض به حجاب اجباری در سنندج

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ١٩-٠۵-٢٠١٩ - ١٨:١٠ تهران

زخمی شدن دو کولبر کُرد در پیرانشهر

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٩ - ١١:٣٢ تهران

اطلاعات یک شهروند مریوانی را بازداشت کرد

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٩ - ١١:٠۴ تهران

احضار یکی از معترضان به قتل زنان در مریوان به اطلاعات

٢٨-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٨ - ٢٢:٣٣ تهران

بازداشت یک دانشجوی کُرد در مریوان

٢٧-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٧ - ١١:۴۴ تهران

سپاه پاسداران محیط زیست کردستان را به آتش می‌کشاند

٢٧-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٧ - ١١:١۵ تهران

ضبط بیش از ١٠ ماشین کاسبکاران در پیرانشهر

٢٧-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٧ - ١٠:۵۶ تهران

خودکشی یک زن در کرماشان

٢۵-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١۵ - ١٧:٠٣ تهران

احضار یک فعال صنفی معلمان به اطلاعات کرماشان

٢۵-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١۵ - ١٢:٢۴ تهران

بانک اطلاعاتی ناقضان حقوق بشر در کردستان