كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
انفجار مین در شهرستان دهلران منجر به مرگ یک دختر ١٥ ساله شد
١١-١٢-١٣٩٧ - ٠٢-٠٣-٢٠١٩ - ١۶:٣٨ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت١٨٠ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

انفجار مین در شهرستان دهلران منجر به مرگ یک دختر ١٥ ساله شد‌آژانس کُردپا: انفجار یک قبضه مین به جا مانده از جنگ میان ایران و عراق در بخش "موسیان" شهرستان دهلران موجب مرگ یک دختر ١٥ ساله شد.

امروز شنبه یازدهم اسفندماه، در پی انفجار مین به جا مانده از جنگ میان ایران و عراق در بخش موسیان (روستای نصر) شهرستان دهلران، یک دختر ١٥ ساله به نام "سعیده چنانی" فرزند کاظم جان خود را از دست داد.

جانشین فرماندهی انتظامی شهرستان دهلران در گفتگو با رسانه‌های محلی ایلام ضمن تأیید خبر مرگ این دختر بر اثر انفجار مین اظهار داشته است: این دختر از عشایر کوچ رو روستای " نصر" منطقه "دشت عباس" شهرستان دهلران ساعت ١٤:٣٠ با مین ضد نفر برخورد کرده است.

مرگ این دختر ١٥ ساله در پی انفجار مین در حالی است که سازمان مردم نهاد ماف کوردستان در بیستمین سالگرد لازم‌الاجرا شدن کنوانسیون بین‌المللی مین ضدنفر اوتاوا بر پاکسازی مناطق آلوده به مین و مهمات منفجرنشده در استان‌های ارومیه، سنندج، کرماشان، ایلام و خوزستان و آموزش خطرات مین به عامه مردم تأکید کرد.

بنابر تحقیقات رسمی، ایران دومین کشور آلوده به مین در دنیاست و جدای از آمارهای ضد و نقیض در مورد تخمین تعداد مین در چهار میلیون و دویست هزار هکتار از زمین‌های آلوده ایران مسئولان آنرا بیش از ١٦ میلیون مین و مهمات عمل نکرده بعد از پایان جنگ در استان‌های ارومیه، سنندج، کرماشان، ایلام و خوزستان اعلام کرده‌اند.

حکومت ایران حتی بعد از جنگ ٨ ساله با عراق، به صورت مداوم و روزانه اقدام به مین‌گذاری در کُردستان به بهانه حضور احزاب و گروه‌های مسلح کرده است.

حکومت ایران تاکنون به کنوانسیون اوتاوا نپیوسته است، کنوانسیون منع مین ضدنفر (APMBC) در ۱۸ سپتامبر ۱۹۹۷ به تصویب رسیده و در ۱ مارس ۱۹۹۹ اجرا شده است.

کنوانسیون APMBC توسعه، تولید، استفاده، انتقال و ذخیره‌سازی مین‌های ضدنفر را منع و بر انهدام مین‌های ضدنفر ذخیره‌شده طی چهار سال تأکید می‌کند.

همچنین این کنوانسیون بر پاکسازی مین‌های ضدنفر طی ۱۰ سال و حمایت از قربانیان مین تأکید می‌کند.
Balatarin

جدیدترین خبرها


٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠-٠۵-٢٠١٩ - ١۶:۴۵ تهران

آزادی معلم مهابادی با قرار وثیقه

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠-٠۵-٢٠١٩ - ١١:٢٣ تهران

اعتراض به حجاب اجباری در سنندج

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ١٩-٠۵-٢٠١٩ - ١٨:١٠ تهران

زخمی شدن دو کولبر کُرد در پیرانشهر

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٩ - ١١:٣٢ تهران

اطلاعات یک شهروند مریوانی را بازداشت کرد

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٩ - ١١:٠۴ تهران

احضار یکی از معترضان به قتل زنان در مریوان به اطلاعات

٢٨-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٨ - ٢٢:٣٣ تهران

بازداشت یک دانشجوی کُرد در مریوان

٢٧-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٧ - ١١:۴۴ تهران

سپاه پاسداران محیط زیست کردستان را به آتش می‌کشاند

٢٧-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٧ - ١١:١۵ تهران

ضبط بیش از ١٠ ماشین کاسبکاران در پیرانشهر

٢٧-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٧ - ١٠:۵۶ تهران

خودکشی یک زن در کرماشان

٢۵-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١۵ - ١٧:٠٣ تهران

احضار یک فعال صنفی معلمان به اطلاعات کرماشان

٢۵-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١۵ - ١٢:٢۴ تهران

بانک اطلاعاتی ناقضان حقوق بشر در کردستان