كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
KMMK – G: اتحادیه اروپا نسبت به نقض حقوق بشر در ایران بی‌توجه نباشد
٠٩-١٢-١٣٩٧ - ٢٨-٠٢-٢٠١٩ - ١۶:٣٩ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت١۶۵ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

KMMK – G: اتحادیه اروپا نسبت به نقض حقوق بشر در ایران بی‌توجه نباشدآژانس کُردپا: نماینده جمعیت حقوق بشر کردستان ایران – ژنو در هفتمین کنگره "علیه اعدام" در بروکسل، اعدام را ابزاری برای سرکوب ملیت‌های ایران از سوی حکومت ایران دانست.

براساس گزارش رسیده به آژانس خبررسانی کُردپا، تیمور الیاسی، نماینده جمعیت حقوق بشر کردستان ایران – ژنو در کنگره سه روزه "علیه اعدام" که در بروکسل پایتخت بلژیک جریان دارد، سخنانی را در رابطه با نقض گسترده حقوق بشر در کردستان ایران ایراد نمود.

نماینده جمعیت حقوق بشر کردستان ایران – ژنو در سخنان خود اعلام کرد: حکومت ایران از اعدام به عنوان ابزاری برای سرکوب ملیت‌های ایران به ویژه کُردها استفاده می‌کند و آمار اعدام شهروندان کُرد در مقایسه با سایر مناطق ایران روند صعودی را داشته است و این درحالیست که کُردها ١٣ درصد از جمعیت هشتاد میلیونی ایران را تشکیل می‌دهند.

وی افزود: زندانیان سیاسی کُرد نیمی از زندانیان سیاسی ایران را تشکیل می‌دهند و کُردها از لحاظ سیاسی از شرکت در اداره کشور محروم هستند.

تیمور الیاسی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: علی‌رغم درخواست جامعه بین‌المللی برای لغو حکم اعدام رامین حسین‌پناهی و زانیار و لقمان مرادی، این سه زندانی سیاسی کُرد هفدهم شهریورماه سال جاری اعدام شدند.

این فعال حقوق بشر کُرد در سخنان خود به کشتار کولبران و موشک‌باران مقرات حزب دمکرات در شهر کویسنجق از توابع اقلیم کردستان عراق نیز اشاره نمود.

جمعیت حقوق بشر کردستان ایران – ژنو از اتحادیه اروپا خواسته است که نسبت به نقض حقوق بشر در ایران بی‌توجه نباشد و حکومت ایران تهدید اصلی علیه روند دمکراسی در خارومیانه و عامل بی‌ثباتی در این منطقه می‌باشد.

همچنین جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران در هفتمین کنگره جهانی "علیه اعدام" به اعدام کودکان در ایران اشاره و تأکید کرده است که ایران تنها کشوری است حکم اعدام کودکان در آن اجرا می‌شود.

در این کنگره، نمایندگان ملیت‌های ایران در رابطه با نقض حقوق بشر و سرکوب ملیت‌های ایران سخنانی را ایراد کردند.

کنگره جهانی "علیه اعدام" در بروکسل تا روز جمعه دهم اسفندماه ادامه خواهد داشت.
Balatarin

جدیدترین خبرها


٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠-٠۵-٢٠١٩ - ١۶:۴۵ تهران

آزادی معلم مهابادی با قرار وثیقه

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠-٠۵-٢٠١٩ - ١١:٢٣ تهران

اعتراض به حجاب اجباری در سنندج

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ١٩-٠۵-٢٠١٩ - ١٨:١٠ تهران

زخمی شدن دو کولبر کُرد در پیرانشهر

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٩ - ١١:٣٢ تهران

اطلاعات یک شهروند مریوانی را بازداشت کرد

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٩ - ١١:٠۴ تهران

احضار یکی از معترضان به قتل زنان در مریوان به اطلاعات

٢٨-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٨ - ٢٢:٣٣ تهران

بازداشت یک دانشجوی کُرد در مریوان

٢٧-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٧ - ١١:۴۴ تهران

سپاه پاسداران محیط زیست کردستان را به آتش می‌کشاند

٢٧-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٧ - ١١:١۵ تهران

ضبط بیش از ١٠ ماشین کاسبکاران در پیرانشهر

٢٧-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٧ - ١٠:۵۶ تهران

خودکشی یک زن در کرماشان

٢۵-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١۵ - ١٧:٠٣ تهران

احضار یک فعال صنفی معلمان به اطلاعات کرماشان

٢۵-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١۵ - ١٢:٢۴ تهران

بانک اطلاعاتی ناقضان حقوق بشر در کردستان