كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
یک روزنامه‌نگار کُرد آماری را درباره قتل‌های حکومتی منتشر کرد
١٧-١١-١٣٩٧ - ٠۶-٠٢-٢٠١٩ - ١١:٠٠ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت٣٠۶ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

یک روزنامه‌نگار کُرد آماری را درباره قتل‌های حکومتی منتشر کردآژانس کُردپا: یک روزنامه‌نگار کُرد مقیم واشنگتن در گزارشی جامع آماری از قتل‌های حکومتی را ارائه داد.

شاهد علوی، روزنامه‌نگار کُرد مقیم واشنگتن در گزارشی تحت عنوان "قتل‌های حکومتی در جمهوری اسلامی به روایت آمار؛ نام‌هایی که فراموش نمی‌شوند" آماری از ترورهای فعالان سیاسی، هنرمندان، نویسندگان منتقد و فعالان مذهبی را منتشر نمود.

این روزنامه‌نگار می‌گوید: آمار و نشانه‌های زیادی وجود دارد که وزارت اطلاعات و البته سازمان‌های خلف آن تا پیش از تأسیس این وزارتخانه در سال ۱۳۶۲، در چهار دهه‌ی گذشته به‌طور منظم بسیاری از کسانی را که مستحق «حذف فیزیکی» تشخیص داده‌ به صورت مخفیانه به قتل رسانده‌‌اند. برای نمونه، در اعترافات چند تن از مأموران اطلاعاتی که در پرونده‌ی قتل داریوش فروهر و پروانه اسکندری ضبط شده است به صراحت به عادی بودن کشتن مخالفان در وزارت اطلاعات تأکید شده است.

شاهد علوی، روزنامه‌نگار کُرد مقیم واشنگتن
در این گزارش آمده است، جمهوری اسلامی در مواردی مخالفان و منتقدان خود را در خارج از ایران (بیشتر در اروپا، ترکیه و اقلیم کردستان عراق) به قتل رسانده است. قربانیان این قتل‌ها که در رده‌ی ترورهای سیاسی قرار می‌گیرند عموماً رهبران، اعضای احزاب و فعالان سیاسیِ اپوزیسیون، در مواردی مقامات حکومت پهلوی و در چند مورد هنرمندان و دگراندیشان منتقد جمهوری اسلامی؛ و مجریان قتل‌ها هم یا معاونت خارجی وزارت اطلاعات و یا سپاه قدس جمهوری اسلامی بوده‌اند.

نویسنده این گزارش تأکید کرده است: در داخل کشور نیز هدف قتل‌های سازمان‌یافته‌ی حکومتی دگراندیشان، مخالفان سیاسی، رهبران و فعالان اقلیت‌های دینی و مذهبی، زندانیان سیاسیِ سابقِ جان‌ به ‌در برده از کشتار ۶۷ و یا شهروندان عادی بوده‌اند که بر حسب روابط یا اتفاق چیزهایی می‌دانسته‌اند که به نظر وزارت اطلاعات (و در چند مورد مشخص، اطلاعات ناجا) بیش از حدِ لازم بوده و همین اطلاعات‌ِ اضافه آن‌ها را از نظر سیستم امنیتی چنان خطرناک کرده که قتل‌شان ضرورت یافته است.

او افزوده است: علما و نواندیشان دینی سنّی، کشیشان مسیحی و مدیران و فعالان جامعه‌ی بهائی در میان کسانی هستند که صرفاً به دلیل باورهای دینی قربانی قتل‌های حکومتی شده‌اند.

براساس آمار انتشار یافته در این گزارش، ۲۳۵ نفر در عراق، ۱۶۴ نفر در ایران، ۳۵ نفر در کشورهای اروپایی، ۱۸ نفر در ترکیه، ۱۲ نفر در پاکستان، ۲ نفر در امارات متحده عربی، ۲ نفر در هندوستان، ۲ نفر در فیلیپین، ۱ نفر در آمریکا، ۱ نفر در افغانستان توسط حکومت ایران ترور شده‌اند.

این گزارش، با ملاحظه‌ی همه‌ی فهرست‌ها و منابعِ در دسترس تهیه شده است و شاهد علوی آنرا تلاشی برای فراهم کردن مرجعی جامع از اسامی قربانیان، تاریخ و مکان دقیقِ ترورها و قتل‌های حکومتی و شرحی مختصر از شیوه‌ی انجام آن‌ها از سوی جمهوری اسلامی در داخل و خارج از ایران می‌داند.

این روزنامه‌نگار کُرد در پایان این گزارش اعلام کرده است: با این حال این تلاش، به عنوان گامی برای مبارزه با فراموشی و رویارویی با سیاستِ انکار و سکوت، نمی‌تواند کامل یا بی‌نقص باشد و نویسنده هم ادعایی در این مورد ندارد.

چندی پیش نیز، حزب دمکرات کردستان ایران آمار اعضای ترور شده خود را از زمان روی کار آمدن حکومت اسلامی ایران تا کنون منتشر کرد.

در این لیست اسامی ٣٤٢ عضو حزب دمکرات آمده که توسط ارگان‌های امنیتی – نظامی حکومت ایران در کردستان ایران، اقلیم کردستان عراق و اروپا ترور شده‌اند.
Balatarin

جدیدترین خبرها


٣٠-١١-١٣٩٧ - ١٩-٠٢-٢٠١٩ - ١٠:١٢ تهران

انتشارات "باشور" در ایلام آغاز به کار کرد

٣٠-١١-١٣٩٧ - ١٩-٠٢-٢٠١٩ - ٠٩:۴٢ تهران

دو فعال محیط زیست در سنندج بازداشت شدند

٢٨-١١-١٣٩٧ - ١٧-٠٢-٢٠١٩ - ١٧:۵٠ تهران

مسعود شمس‌نژاد با قرار وثیقه آزاد شد

٢٨-١١-١٣٩٧ - ١٧-٠٢-٢٠١٩ - ١٠:۵۶ تهران

انتقال یک شهروند کُرد به اطلاعات ارومیه

٢٧-١١-١٣٩٧ - ٢٠١٩-٠٢-١۶ - ١٠:۵٠ تهران

احتمال قطع دست یک کولبر کُرد در پی سرمازدگی

٢٧-١١-١٣٩٧ - ٢٠١٩-٠٢-١۶ - ٠٩:۵۴ تهران

خودکشی یک جوان کُرد به دلیل مشکلات مالی در روانسر

٢۶-١١-١٣٩٧ - ٢٠١٩-٠٢-١۵ - ١٢:٢٠ تهران

صدور حکم پنج سال حبس برای سحر کاظمی

٢۶-١١-١٣٩٧ - ٢٠١٩-٠٢-١۵ - ١١:١٨ تهران

سرنوشت یک جوان سنندجی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد

٢۵-١١-١٣٩٧ - ٢٠١٩-٠٢-١۴ - ٠٩:۵٩ تهران

خودکشی یک سرباز بوکانی در پادگان ارتش مراغه

٢۴-١١-١٣٩٧ - ٢٠١٩-٠٢-١٣ - ٠٩:۵۵ تهران

انفجار مین یک کودک را در شهرستان شوش نقص عضو کرد

٢٣-١١-١٣٩٧ - ٢٠١٩-٠٢-١٢ - ١٩:٣٨ تهران

بازداشت یک فعال محیط زیست در کامیاران