كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
مرگ مشکوک یک فیلمساز کُرد و برادرش در بانه
١٧-٠٩-١٣٩٧ - ٠٨-١٢-٢٠١٨ - ٠٩:۴٧ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت۴۶٩ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

مرگ مشکوک یک فیلمساز کُرد و برادرش در بانهآژانس کُردپا: یک فیلمساز کُرد به‌همراه برادرش در حادثه‌ای مشکوک جان خود را از دست دادند.

براساس گزارش رسیده به آژانس خبررسانی کُردپا، روز جمعه شانزدهم آذرماه، اجساد سوخته رحیم ذبیحی فیلمساز بانه‌ای و برادرش کیوان در خودروی شخصی آنان پیدا شد.

به گفته یک منبع آگاه، جسد این دو شهروند کُرد در حالی پیدا شده که دستان آنان بسته بوده است.

رسانه‌های حکومتی در کردستان گزارش دادند که این فیلمساز بانه‌ای و برادرش در اثر آتش‌گرفتن خودرو، جان خود را از دست دادند.

آگری اسماعیل‌نژاد، فعال سیاسی کُرد در واکنش به مرگ این فیلمساز بانه‌ای در صفحه شخصی فیس‌بوک خود نوشته است: "رحیم ذبیحی وی کارگردان بود، او یکی از فعالین مدنی و فرهنگی شاخص کوردستان بود که بیشتر از ١٠ فیلم کوتاه و بلند را کارگردانی کرده است. ذبیحی در کمپین کمک رسانی بە زلزله‌زدگان ازگله در سطح شهر بانه بسیار فعال بودو توانست ده‌ها میلیون تومان کمک جمع‌آوری کند. امروز جسد وی همراه جسد برادرش کیوان ذبیحی در یک ماشین پراید در حالی که دست و پا آنها بسته شده بود و کاملا سوخته بودند پیدا شده است مرگ رحیم تداعی کننده مرگ شهید شریف باجور است او سومین فعال مدنی کوردستان است که در سه ماه اخیر جسد سوخته‌اش پیدا می‌شود. آیا ترورهای زنجیره‌ای در کوردستان دوباره آغاز شده است؟".

همچنین شاهد علوی، روزنامه‌نگار کُرد مقیم واشنگتن در این‌باره اعلام کرده است: "چند منبع خارج از ایران خبری منتشر کرده‌اند از مرگ رحیم ذبیحی فیلمساز بانه‌ای و برادرش کیوان. بنا به گفته این‌ منابع، پیکر سوخته آقایان ذبیحی در اتومبیل پرایدشان در حالی یافت شده که دستان آنان بسته بوده و این یعنی به قتل رسیده‌اند. روزنامه‌نگاران داخل می‌توانند خبر را پیگیری کنند؟".

رحیم ذبیحی سال ١٣٥٠ در بانه به دنیا آمده و یکی از کارگردانان مشهور کُرد می‌باشد. او ۱۶ سال در عرصه هنرهای نمایشی به عنوان کارگردان و نمایش‌نامه‌نویس فعالیت کرده و در سال ۱۳۸۱ اولین فیلم کوتاه خود را به نام "هاوار" ساخته است.

وی پس از فیلم "هاوار"، فیلم‌های کوتاه "ستلایت"، "گریز"، "پایان جنگ"، "استرس" و "مردی که به گردش رفت" را تهیه و کارگردانی کرده است که همگی در جشنواره‌های مختلف ملی و بین‌المللی حضوری چشمگیری داشته‌اند.
Balatarin

جدیدترین خبرها


٠۶-٠٣-١٣٩٨ - ٢٧-٠۵-٢٠١٩ - ١٢:۴١ تهران

صدور حکم یکسال حبس تعلیقی برای یک فعال کارگری

٠۶-٠٣-١٣٩٨ - ٢٧-٠۵-٢٠١٩ - ١١:۴٣ تهران

تجمع اعضای انجمن "نوژین" در مقابل دادگستری سنندج

٠۶-٠٣-١٣٩٨ - ٢٧-٠۵-٢٠١٩ - ١١:٠۵ تهران

بیانیە انجمن سبز چیا در رابطه با جاده‌کشی در کوسالان

٠۵-٠٣-١٣٩٨ - ٢۶-٠۵-٢٠١٩ - ١٧:٢۶ تهران

دومین اثر یک نویسنده کرماشانی چاپ و انتشار یافت

٠۴-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢۵ - ١٧:٣٠ تهران

سرنوشت نامعلوم دو شهروند کُرد پس از دو هفته بازداشت

٠۴-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢۵ - ١۴:١٠ تهران

درگیری نیروهای انتظامی با همدیگر در مرز پیرانشهر

٠۴-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢۵ - ١٣:۵۶ تهران

بازداشت سه شهروند کُرد توسط اطلاعات سنندج

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢۴ - ١٢:٠٧ تهران

زخمی شدن دو کاسبکار کُرد در ارتفاعات مرزی اشنویه

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢۴ - ١٠:۵۵ تهران

بازداشت سه فعال مدنی کُرد در سنندج

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢٣ - ١۴:٠۴ تهران

آزادی موقت یک دانشجوی کُرد با قرار وثیقه

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢٣ - ١١:٢٨ تهران

محاکمه یک شهروند کُرد در خراسان رضوی

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢٣ - ١١:٠٧ تهران

یک زندانی کُرد از اعدام رهایی یافت