كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
مرگ مشکوک یک فیلمساز کُرد و برادرش در بانه
١٧-٠٩-١٣٩٧ - ٠٨-١٢-٢٠١٨ - ٠٩:۴٧ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت۵٣۶ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

مرگ مشکوک یک فیلمساز کُرد و برادرش در بانهآژانس کُردپا: یک فیلمساز کُرد به‌همراه برادرش در حادثه‌ای مشکوک جان خود را از دست دادند.

براساس گزارش رسیده به آژانس خبررسانی کُردپا، روز جمعه شانزدهم آذرماه، اجساد سوخته رحیم ذبیحی فیلمساز بانه‌ای و برادرش کیوان در خودروی شخصی آنان پیدا شد.

به گفته یک منبع آگاه، جسد این دو شهروند کُرد در حالی پیدا شده که دستان آنان بسته بوده است.

رسانه‌های حکومتی در کردستان گزارش دادند که این فیلمساز بانه‌ای و برادرش در اثر آتش‌گرفتن خودرو، جان خود را از دست دادند.

آگری اسماعیل‌نژاد، فعال سیاسی کُرد در واکنش به مرگ این فیلمساز بانه‌ای در صفحه شخصی فیس‌بوک خود نوشته است: "رحیم ذبیحی وی کارگردان بود، او یکی از فعالین مدنی و فرهنگی شاخص کوردستان بود که بیشتر از ١٠ فیلم کوتاه و بلند را کارگردانی کرده است. ذبیحی در کمپین کمک رسانی بە زلزله‌زدگان ازگله در سطح شهر بانه بسیار فعال بودو توانست ده‌ها میلیون تومان کمک جمع‌آوری کند. امروز جسد وی همراه جسد برادرش کیوان ذبیحی در یک ماشین پراید در حالی که دست و پا آنها بسته شده بود و کاملا سوخته بودند پیدا شده است مرگ رحیم تداعی کننده مرگ شهید شریف باجور است او سومین فعال مدنی کوردستان است که در سه ماه اخیر جسد سوخته‌اش پیدا می‌شود. آیا ترورهای زنجیره‌ای در کوردستان دوباره آغاز شده است؟".

همچنین شاهد علوی، روزنامه‌نگار کُرد مقیم واشنگتن در این‌باره اعلام کرده است: "چند منبع خارج از ایران خبری منتشر کرده‌اند از مرگ رحیم ذبیحی فیلمساز بانه‌ای و برادرش کیوان. بنا به گفته این‌ منابع، پیکر سوخته آقایان ذبیحی در اتومبیل پرایدشان در حالی یافت شده که دستان آنان بسته بوده و این یعنی به قتل رسیده‌اند. روزنامه‌نگاران داخل می‌توانند خبر را پیگیری کنند؟".

رحیم ذبیحی سال ١٣٥٠ در بانه به دنیا آمده و یکی از کارگردانان مشهور کُرد می‌باشد. او ۱۶ سال در عرصه هنرهای نمایشی به عنوان کارگردان و نمایش‌نامه‌نویس فعالیت کرده و در سال ۱۳۸۱ اولین فیلم کوتاه خود را به نام "هاوار" ساخته است.

وی پس از فیلم "هاوار"، فیلم‌های کوتاه "ستلایت"، "گریز"، "پایان جنگ"، "استرس" و "مردی که به گردش رفت" را تهیه و کارگردانی کرده است که همگی در جشنواره‌های مختلف ملی و بین‌المللی حضوری چشمگیری داشته‌اند.
Balatarin

جدیدترین خبرها


٣٠-٠۴-١٣٩٨ - ٢١-٠٧-٢٠١٩ - ١٧:١٠ تهران

وثیقه یک شهروند کُرد به مزایده گذاشته شد

٣٠-٠۴-١٣٩٨ - ٢١-٠٧-٢٠١٩ - ١١:٣٣ تهران

حفاری یکی از آثار باستانی اشنویه توسط سپاه پاسداران

٢٩-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠-٠٧-٢٠١٩ - ١٣:٠٩ تهران

نظامیان حکومتی کولبران را در چالدران به رگبار بستند

٢٩-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠-٠٧-٢٠١٩ - ١٢:٠١ تهران

از جلال ملکشاه تقدیر شد

٢٨-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٩ - ١١:۴١ تهران

انتقال یک شهروند کُرد به اطلاعات ارومیه

٢٨-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٩ - ١١:١٩ تهران

بازداشت یک دانشجوی کُرد دانشگاه پیام‌نور مهاباد

٢٧-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٨ - ١٢:۵۵ تهران

صدور حکم یکسال حبس برای مختار زارعی

٢٧-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٨ - ١١:٢٠ تهران

یک جوان کُرد به زندان مرکزی ارومیه انتقال یافت

٢٧-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٨ - ١١:٠۵ تهران

یک زن در مهاباد اعدام گردید

٢۶-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٧ - ١٧:١٠ تهران

حادثه کار، جان یک کارگر بوکانی را گرفت

٢۶-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٧ - ١٣:١۵ تهران

احضار یک هنرمند کُرد به دادسرای عمومی و انقلاب بجنورد

٢۶-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٧ - ١٢:۴۴ تهران

بازداشت گسترده شهروندان کُرد در کردستان

٢۶-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٧ - ١٢:١٣ تهران

انفجار مین در ایلام حادثه آفرید