كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
RMMK: از "نه به مجازات اعدام در ایران" حمایت شود
١٨-٠٧-١٣٩٧ - ١٠-١٠-٢٠١٨ - ١٠:١٠ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت١١٩ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

RMMK: از \آژانس کُردپا: سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان نسبت به اعدام زندانیان سیاسی کُرد طی ماه‌های اخیر ابراز نگرانی کرد.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان بیانیه‌ای را به مناسبت روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام بیانیه‌ای را منتشر نمود.

این سازمان حقوق بشری از حکومت ایران می‌خواهد که مجازات اعدام را متوقف نماید.

نسخه‌ای از این بیانیه که در اختیار آژانس خبررسانی کُردپا قرار گرفته، عیناً در پی می‌آید:

دولت جمهوری اسلامی ایران جانشین دولتی که بیش از ۷ دهه است سابقه عضویت در سازمان ملل متحد و نهادهای حقوق بشری وابسته این سازمان جهانی را دارد، در ٤۰ سال گذشته از پیوستن و الحاق به معاهدات جدید حقوق بشری بین‌المللی خودداری ورزیده است. به رغم کوشش و تلاش‌های پرخطر فعالان و تلاشگران حقوق بشر در داخل این کشور و با وجود چند دهه نظارت ویژه کمیسیون و شورای حقوق بشر ملل متحد بر وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی و علیرغم اعتراض های مداوم داخلی و بین‌المللی نسبت به نقض گسترده حقوق بشر و اعدام‌های سیاسی و غیر سیاسی در این کشور، این دولت نه تنها اقدام موثری برای اصلاح قوانین تجویز کننده اعدام‌ها و نقض کننده حقوق بشر به عمل نیاورده، بلکه با افزایش تعداد اعدام‌ها بویژه اعدام‌های سیاسی در "کوردستان" و مناطق ملیت‌ها، وضعیت حقوق بشر را هر سال نسبت سال قبل وخامت بارتر نموده است. بطوریکه هم اکنون هیچگونه چشم انداز امیدوار کننده‌ای حتی در زمینه کاهش اعدام‌ها در این کشور دیگر وجود ندارد.

قوانین جمهوری اسلامی از جمله قانون مجازات اسلامی نه نتها برای جرایمی چون قتل، راهزنی، سرقت مسلحانه، آدم ربایی، تجاوز به عنف و گردانندگان باندهای فساد و فحشا حکم اعدام تجویز نموده بلکه برای اعضای گروه‌ها و جمعیت‌های سیاسی و تشکل‌هایی که در برابر جمهوری اسلامی مقاومت مسلحانه نمایند، یا افراد و گروه‌هایی که برای براندازی حکومت طرح ریزی و اقدام کنند، حکم اعدام در نظر گرفته است.

همچنین برای برقرار کنندگان ارتباطات جنسی خارج از روابط زناشویی و روابط جنسی همجنس گرایانه حکم اعدام تجویز کرده است. مضاف بر اینها کسانی که به مقدسات مذهبی اهانت نمایند و یا اعتقادی به ماموریت پیامبران نداشته باشند به عنوان " ساب‌النبی" محکوم به اعدام می‌شوند.

در قانون مجازات اسلامی بویژه مجازات‌های مربوط به قتل و قصاص، هیچگونه مرزبندی مشخصی در خصوص سن افراد مشمول مجازات اعدام وجود ندارد، بطوریکه در اجرای این قوانین کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال نیز همانند بزرگسالان بدون هیچگونه ترحم و ارفاقی به چوبه‌دار آویخته می‌شوند و این عمل با طرح این توجیه که اعدام کودکان و نوجوانان تنها در صورت محکومیت به قصاص اجرا می‌گردد کماکان ادامه دارد، که در هر صورت نقض آشکار میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون حقوق کودکان است.

سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان، با ابراز نگرانی از افزایش آمار اعدام‌ها، بویژه اعدام زندانیان سیاسی و زندانیان "کورد" در ماه‎های اخیر، در روز جهانی " نه به اعدام" ، از جمهوری اسلامی می‌خواهد روند مجازات اعدام را متوقف نموده و از وجدان‌های بیدار در جهان نیز درخواست می‌نماید همراه و همگام با سازمان حقوق بشر کُردستان و دیگر فعالان حقوق بشر ایرانی، از خواست الغای قوانین تجویز کننده اعدام و اجرای آن، و از " نه به مجازات اعدام در ایران" حمایت و پشتیبانی نمایند.

تاریخ: ۱۷ مهر ۱۳۹۷ / ۹ اکتبر ۲۰۱۸
سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان
Balatarin

جدیدترین خبرها


٠١-٠٨-١٣٩٧ - ٢٣-١٠-٢٠١٨ - ١٧:٣۴ تهران

بازداشت سه فعال محیط زیست در سنندج

٠١-٠٨-١٣٩٧ - ٢٣-١٠-٢٠١٨ - ١١:٠۵ تهران

حفاری غیرمجاز یکی از آثار باستانی اشنویه

٣٠-٠٧-١٣٩٧ - ٢٢-١٠-٢٠١٨ - ٢٣:۴٣ تهران

سرنوشت مبهم یک فعال کارگری بازداشت شده در سنندج

٣٠-٠٧-١٣٩٧ - ٢٢-١٠-٢٠١٨ - ١١:٠٧ تهران

یک شهروند کُرد در پاوه بازداشت گردید

٢٩-٠٧-١٣٩٧ - ٢٠١٨-١٠-٢١ - ١٢:٢٠ تهران

احضار دبیران مدارس سقز به اداره اماکن

٢٩-٠٧-١٣٩٧ - ٢٠١٨-١٠-٢١ - ١٠:٢٣ تهران

ضبط مجسمه شریف باجور در روستای "ینگیجه" مریوان

٢٨-٠٧-١٣٩٧ - ٢٠١٨-١٠-٢٠ - ٢٣:٢۴ تهران

انتقال چهار جوان مریوانی به اطلاعات سنندج

٢٨-٠٧-١٣٩٧ - ٢٠١٨-١٠-٢٠ - ١١:١٩ تهران

برداشت خاک پیت چپرآباد اشنویه توسط سپاه پاسداران

٢٨-٠٧-١٣٩٧ - ٢٠١٨-١٠-٢٠ - ١٠:۴۴ تهران

مخالفت دستگاه قضایی با آزادی موقت یک فعال مدنی کُرد

٢٧-٠٧-١٣٩٧ - ٢٠١٨-١٠-١٩ - ١٨:٠۴ تهران

بازداشت یک جوان دیگر در مریوان

٢٧-٠٧-١٣٩٧ - ٢٠١٨-١٠-١٩ - ١٢:٠١ تهران

یک شهروند کُرد قربانی شلیک نظامیان حکومتی جان سپرد

٢٧-٠٧-١٣٩٧ - ٢٠١٨-١٠-١٩ - ١١:٢١ تهران

انتقال یک معلم کُرد به زندان سقز

٢۶-٠٧-١٣٩٧ - ٢٠١٨-١٠-١٨ - ٢٢:٢۶ تهران

انتقال پنج شهروند مریوانی به مکانی نامعلوم