كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
RMMK: از "نه به مجازات اعدام در ایران" حمایت شود
١٨-٠٧-١٣٩٧ - ١٠-١٠-٢٠١٨ - ١٠:١٠ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت٢١٧ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

RMMK: از \آژانس کُردپا: سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان نسبت به اعدام زندانیان سیاسی کُرد طی ماه‌های اخیر ابراز نگرانی کرد.

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان بیانیه‌ای را به مناسبت روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام بیانیه‌ای را منتشر نمود.

این سازمان حقوق بشری از حکومت ایران می‌خواهد که مجازات اعدام را متوقف نماید.

نسخه‌ای از این بیانیه که در اختیار آژانس خبررسانی کُردپا قرار گرفته، عیناً در پی می‌آید:

دولت جمهوری اسلامی ایران جانشین دولتی که بیش از ۷ دهه است سابقه عضویت در سازمان ملل متحد و نهادهای حقوق بشری وابسته این سازمان جهانی را دارد، در ٤۰ سال گذشته از پیوستن و الحاق به معاهدات جدید حقوق بشری بین‌المللی خودداری ورزیده است. به رغم کوشش و تلاش‌های پرخطر فعالان و تلاشگران حقوق بشر در داخل این کشور و با وجود چند دهه نظارت ویژه کمیسیون و شورای حقوق بشر ملل متحد بر وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی و علیرغم اعتراض های مداوم داخلی و بین‌المللی نسبت به نقض گسترده حقوق بشر و اعدام‌های سیاسی و غیر سیاسی در این کشور، این دولت نه تنها اقدام موثری برای اصلاح قوانین تجویز کننده اعدام‌ها و نقض کننده حقوق بشر به عمل نیاورده، بلکه با افزایش تعداد اعدام‌ها بویژه اعدام‌های سیاسی در "کوردستان" و مناطق ملیت‌ها، وضعیت حقوق بشر را هر سال نسبت سال قبل وخامت بارتر نموده است. بطوریکه هم اکنون هیچگونه چشم انداز امیدوار کننده‌ای حتی در زمینه کاهش اعدام‌ها در این کشور دیگر وجود ندارد.

قوانین جمهوری اسلامی از جمله قانون مجازات اسلامی نه نتها برای جرایمی چون قتل، راهزنی، سرقت مسلحانه، آدم ربایی، تجاوز به عنف و گردانندگان باندهای فساد و فحشا حکم اعدام تجویز نموده بلکه برای اعضای گروه‌ها و جمعیت‌های سیاسی و تشکل‌هایی که در برابر جمهوری اسلامی مقاومت مسلحانه نمایند، یا افراد و گروه‌هایی که برای براندازی حکومت طرح ریزی و اقدام کنند، حکم اعدام در نظر گرفته است.

همچنین برای برقرار کنندگان ارتباطات جنسی خارج از روابط زناشویی و روابط جنسی همجنس گرایانه حکم اعدام تجویز کرده است. مضاف بر اینها کسانی که به مقدسات مذهبی اهانت نمایند و یا اعتقادی به ماموریت پیامبران نداشته باشند به عنوان " ساب‌النبی" محکوم به اعدام می‌شوند.

در قانون مجازات اسلامی بویژه مجازات‌های مربوط به قتل و قصاص، هیچگونه مرزبندی مشخصی در خصوص سن افراد مشمول مجازات اعدام وجود ندارد، بطوریکه در اجرای این قوانین کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال نیز همانند بزرگسالان بدون هیچگونه ترحم و ارفاقی به چوبه‌دار آویخته می‌شوند و این عمل با طرح این توجیه که اعدام کودکان و نوجوانان تنها در صورت محکومیت به قصاص اجرا می‌گردد کماکان ادامه دارد، که در هر صورت نقض آشکار میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون حقوق کودکان است.

سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان، با ابراز نگرانی از افزایش آمار اعدام‌ها، بویژه اعدام زندانیان سیاسی و زندانیان "کورد" در ماه‎های اخیر، در روز جهانی " نه به اعدام" ، از جمهوری اسلامی می‌خواهد روند مجازات اعدام را متوقف نموده و از وجدان‌های بیدار در جهان نیز درخواست می‌نماید همراه و همگام با سازمان حقوق بشر کُردستان و دیگر فعالان حقوق بشر ایرانی، از خواست الغای قوانین تجویز کننده اعدام و اجرای آن، و از " نه به مجازات اعدام در ایران" حمایت و پشتیبانی نمایند.

تاریخ: ۱۷ مهر ۱۳۹۷ / ۹ اکتبر ۲۰۱۸
سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان
Balatarin

جدیدترین خبرها


٠٣-١٢-١٣٩٧ - ٢٢-٠٢-٢٠١٩ - ١۵:۵٩ تهران

خبرنگار بوکانی از اتهام وارده تبرئه شد

٠٣-١٢-١٣٩٧ - ٢٢-٠٢-٢٠١٩ - ١١:٣۴ تهران

امید شاه‌محمدی به یکسال حبس تعزیری محکوم شد

٠٣-١٢-١٣٩٧ - ٢٢-٠٢-٢٠١٩ - ١٠:١٢ تهران

یک نوجوان ارومیه‌ای بر اثر سرما جان باخت

٠٢-١٢-١٣٩٧ - ٢١-٠٢-٢٠١٩ - ١٣:١٣ تهران

یک کولبر کُرد در مرز بانه زخمی شد

٠٢-١٢-١٣٩٧ - ٢١-٠٢-٢٠١٩ - ١٠:١۴ تهران

بازداشت یک شهروند کُرد در سنندج

٠٢-١٢-١٣٩٧ - ٢٠١٩-٠٢-٢١ - ١٠:٠١ تهران

یک جوان ارومیه‌ای به پنج سال زندان محکوم شد

٠١-١٢-١٣٩٧ - ٢٠١٩-٠٢-٢٠ - ١۶:٣٨ تهران

بازداشت یک فعال محیط زیست دیگر در سنندج

٠١-١٢-١٣٩٧ - ٢٠١٩-٠٢-٢٠ - ١٣:٠۵ تهران

همایش بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در کلاردشت لغو شد

٠١-١٢-١٣٩٧ - ٢٠١٩-٠٢-٢٠ - ١٠:۵٧ تهران

یک فعال محیط زیست در مریوان بازداشت گردید

٠١-١٢-١٣٩٧ - ٢٠١٩-٠٢-٢٠ - ٠٩:٢۴ تهران

بازداشت یک فعال کُرد در سنندج

٣٠-١١-١٣٩٧ - ٢٠١٩-٠٢-١٩ - ١۶:١٨ تهران

اطلاعات یک شهروند کُرد را در سقز بازداشت کرد

٣٠-١١-١٣٩٧ - ٢٠١٩-٠٢-١٩ - ١۵:۴٩ تهران

بازداشت یک فعال کارگری در سنندج

٣٠-١١-١٣٩٧ - ٢٠١٩-٠٢-١٩ - ١٠:١٢ تهران

انتشارات "باشور" در ایلام آغاز به کار کرد

٣٠-١١-١٣٩٧ - ٢٠١٩-٠٢-١٩ - ٠٩:۴٢ تهران

دو فعال محیط زیست در سنندج بازداشت شدند

٢٨-١١-١٣٩٧ - ٢٠١٩-٠٢-١٧ - ١٧:۵٠ تهران

مسعود شمس‌نژاد با قرار وثیقه آزاد شد

٢٨-١١-١٣٩٧ - ٢٠١٩-٠٢-١٧ - ١٠:۵۶ تهران

انتقال یک شهروند کُرد به اطلاعات ارومیه