كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
دور جدید مین‌گذاری در مرزهای کردستان
١۵-٠٧-١٣٩٧ - ٠٧-١٠-٢٠١٨ - ١٧:٢۵ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت٢۴۴ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

دور جدید مین‌گذاری در مرزهای کردستانآژانس کُردپا: سپاه پاسداران اقدام به کاشت‌های مین‌های پدالی در مرزهای کردستان کرده است.

براساس گزارش رسیده به آژانس خبررسانی کُردپا، طی مدت اخیر، سپاه پاسداران از مرز "ساوجی و باشماق" در مریوان تا نزدیک "پنجوین" در کردستان عراق را با مین‌های نوع پدالی (NO4) مین‌گذاری کرده است.

به گفته یک کارشناس مین‌زادیی در وزارت دفاع، مین‌های نوع پدالی (NO4) کپی شده از مین‌های پدالی اسرائیل و در صنایع دفاع تولید شده‌اند.

او می‌گوید: این نوع مین‌ها بلافاصله پس از کاشتن مسلح و آماده انفجار می‌شوند. این نوع مین‌ها همیشه دارای خطر هستند و ممکن است در دست مین‌گذار نیز منفجر گردند.

وی می‌افزاید: طی مدت اخیر، چندین کولبر کُرد براثر انفجار این مین‌ها در مرز مریوان کشته و زخمی شدند.

چندی پیش، بهنام صادقی فعال حوزه پاکسازی مین در خوزستان و ایلام با انتشار یادداشتی تحت عنوان "مین، پرونده همیشه باز" در نشریه "ماف" اعلام کرد: "در سالجاری تا زمان نوشتن این یادداشت و در طی ١٨ حادثه انفجار مین و مهمات باقیمانده از جنگ در استان‌های آلوده متاسفانه ٥ نفر کشته و ٢٢ نفر مجروح شده‌اند. تمامی این حوادث در مناطق کوردنشین کشور به وقوع پیوسته است."

بنابر تحقیقات رسمی، ایران دومین کشور آلوده به مین در دنیاست و جدای از آمارهای ضد و نقیض در مورد تخمین تعداد مین در چهار میلیون و دویست هزار هکتار از زمین‌های آلوده ایران مسئولان آنرا بیش از ١٦ میلیون مین و مهمات عمل نکرده بعد از پایان جنگ در استان‌های ارومیه، سنندج، کرماشان، ایلام و خوزستان اعلام کرده‌اند.

حکومت ایران حتی بعد از جنگ ٨ ساله با عراق، به صورت مداوم و روزانه اقدام به مین‌گذاری در کُردستان به بهانه حضور احزاب و گروه‌های مسلح کرده است.

حکومت ایران تاکنون به کنوانسیون اوتاوا نپیوسته است؛ كنوانسيون اوتاوا کشورهای عضو را از استفاده از مین و هرگونه سلاح كه موجب رنج مضاعف و طولانی مدت می‌شود، منع می‌کند. همچنين پذيرش كنوانسيون اوتاوا موجب بازداشتن كشورهای عضو از توليد، تكثير و نگهداری مين خواهد بود.
Balatarin

جدیدترین خبرها


٢٠-٠٩-١٣٩٧ - ١١-١٢-٢٠١٨ - ٢١:٢١ تهران

اطلاعات سپاه یک شهروند پیرانشهری را بازداشت کرد

٢٠-٠٩-١٣٩٧ - ١١-١٢-٢٠١٨ - ١٧:١٠ تهران

انتقال یک شهروند کُرد به مکانی نامعلوم

٢٠-٠٩-١٣٩٧ - ١١-١٢-٢٠١٨ - ٠٩:٣۶ تهران

صدور حکم شش سال حبس برای یک وکیل سقزی

١٩-٠٩-١٣٩٧ - ٢٠١٨-١٢-١٠ - ١٠:۴٢ تهران

آزادی موقت یک شهروند اشنویه‌ای با قرار وثیقه سنگین

١٩-٠٩-١٣٩٧ - ٢٠١٨-١٢-١٠ - ١٠:٠٠ تهران

RMMK: قوانین ناقض حقوق بشری در ایران باطل شود

١٨-٠٩-١٣٩٧ - ٢٠١٨-١٢-٠٩ - ٢٢:٣۶ تهران

صدور حکم یکسال حبس تعزیری برای یک فعال کارگری کُرد

١٨-٠٩-١٣٩٧ - ٢٠١٨-١٢-٠٩ - ١۶:۵٧ تهران

دو شهروند کُرد در سنندج بازداشت شدند

١٨-٠٩-١٣٩٧ - ٢٠١٨-١٢-٠٩ - ٠٩:۴٠ تهران

بازداشت قاتل برادران ذبیحی در بانه