كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
١٠ جریان سیاسی اپوزیسیون ایران مقاومت مردمی در مقابل سرکوب را یک "حق طبیعی" دانستند
٠۵-٠٧-١٣٩٧ - ٢٧-٠٩-٢٠١٨ - ٠٩:٣٨ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت۴٠٢ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

١٠ جریان سیاسی اپوزیسیون ایران مقاومت مردمی در مقابل سرکوب را یک \آژانس کُردپا: ١٠ جریان سیاسی اپوزیسیون حکومت ایران در رابطه با حمله به نیروهای نظامی حکومت ایران در اهواز و دستگیری‌های متعاقب آن اطلاعیه‌ای منتشر کردند.

در این اطلاعیه آمده است: ما بنا به اعتقاد همیشگی خود، همواره هرگونه خشونت و ترور را محکوم کرده و می‌کنیم. جا دارد یادآوری کنیم که رژیم ایران طی چهار دهه از حاکمیت خود، همواره از تروریسم علیه همه آحاد جامعه ما در داخل و خارج برای حفظ بقای ننگین خود استفاده نموده و بنابراین مسئول اصلی فضای خشونت و تشنج در جامعه می‌باشد.

در بخش پایانی این اطلاعیه آمده، ما همواره، همگام با جنبش مسالمت‌آمیز مردمی بوده و به همه هموطنان اطمینان می‌دهیم که همچون گذشته به مبارزه مسالمت آمیز خود با عزمی راسخ‌تر برای تحقق رهایی از چنگ رژیم جمهوری اسلامی ادامه دهیم. در عین حال، ما، مقاومت مردمی در مقابل سرکوب را یک حق طبیعی می‌دانیم و از آن پشتیبانی می‌کنیم.

نسخه‌ای از این اطلاعیه که در اختیار آژانس خبررسانی کُردپا قرار گرفته، عیناً در پی می‌آید:

اطلاعیه ١٠ جریان سیاسی در مورد حمله به نیروهای نظامی جمهوری اسلامی در اهواز و دستگیری‌های متعاقب آن


صبح روز شنبه ۳۱ شهریورماه، مراسم رژه‌ی نظامی رژیم جمهوری اسلامی به‌ مناسبت سی‌وهشتمین سالروز آغاز جنگ ایران و عراق در اهواز، هدف یک حمله‌ی مسلحانه مرگبار قرار گرفت که طی آن حداقل ٢٨ نفر کشته و بیش از ۵۰ نفر زخمی شدند. علاوه بر نظامیان، برخی از کشته و مجروح شدگان از میان مردم عادی و غیرنظامی که برای تماشای رژه آمده بودند، می‌باشند.

با دنبال کردن این حادثه و جوانب گوناگون آن طی چهار روز گذشته، علیرغم ادعای یک فرد که وابستگی گروهی و یا سازمانی وی تکذیب شده است، و پذیرش مسئولیت از جانب گروه تروریستی داعش، هنوز هویت و وابستگی عاملان آن، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. گزارش‌های رسمی رژیم درباره مهاجمین، ضدونقیض و غیر مستند می‌باشند. سخنگوی سپاه پاسداران ایران از "گروه‌های اهوازی" تا آمریکا، اسرائیل و برخی از کشورهای عربی را در مظان اتهام قرار داده است.

همزمانی این واقعه با آغاز کار هفتاد و سومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، و تنها دو هفته پس از عملیات موشک باران اخیر پایگاه‌های حزب دمکرات کردستان و حزب دمکرات کردستان ایران در خاک عراق و اعدام زندانیان سیاسی کُرد و همچنین همزمان، اعدام انتقامجویانه سه تن از زندانیان سیاسی بلوچ پس از یک درگیری در مرز پاکستان و دیگر ترورهای دولتی، به این شک و شبه دامن می‌زند که رژیم جمهوری اسلامی در آستانه سفر روحانی به سازمان ملل، به دنبال لاپوشانی این جنایات و تجاوز اخیر و کسب همدردی جهانیان، با ایفای نقش قربانی تروریسم برای خود، می‌باشد.

این رژیم هیچ راه‌حلی برای برون رفت از بحران اقتصادی – اجتماعی و سیاسی فعلی ندارد. در خوزستان همچون سراسر ایران، پاسخ رژیم به مشکلات مردم و مطالباتشان، جز سرکوب و زندان و کشتار چیزی نبوده است. در شرایطی که مبارزات آزادیخواهانه و رهایی‌بخش مردم روز به روز گسترش می‌باید و جمهوری اسلامی بیش از پیش در گرداب بحران‌هایی که خود بوجود آورده، فرو میرود، اینگونه عملیات در این منطقه‌ی حساس، حاصلی جز تشدید سرکوب و گسترش اختناق و شدت‌بخشیدن به فضای تشنج‌آمیز، همراه با خشونت در سراسر کشور نخواهد داشت و هیچ کمکی به مبارزات آزادیخواهانه و حق طلبانه مردم و زحمتکشان ایران نکرده و نخواهد کرد.

با مستمسک قراردادن این عملیات مسلحانه، رژیم جمهوری اسلامی سعی دارد با تحمیل فضای امنیتی، تظاهرات و فعالیت‌های مسالمت‌آمیز علیه سیاست‌های حکومتی، که هر روز پردامنه‌تر می‌شوند را سرکوب کند، به اجرای احکام اعدام زندانیان سیاسی، سرعت ببخشد و موج گسترده‌تری از بازداشت در صفوف فعالان مدنی و سیاسی و کارگری و دانشجویی را دامن زند. دستگیری‌های گسترده شبانه روز اخیر موید این امر است. ما از هم اکنون نگرانی خود را نسبت به این دستگیری‌ها، اعمال شکنجه و گرفتن اعترافات اجباری اعلام می‌کنیم.

ما بنا به اعتقاد همیشگی خود، همواره هرگونه خشونت و ترور را محکوم کرده و می‌کنیم. جا دارد یادآوری کنیم که رژیم ایران طی چهار دهه از حاکمیت خود، همواره از تروریسم علیه همه آحاد جامعه ما در داخل و خارج برای حفظ بقای ننگین خود استفاده نموده و بنابراین مسئول اصلی فضای خشونت و تشنج در جامعه می‌باشد.

ما همواره، همگام با جنبش مسالمت‌آمیز مردمی بوده و به همه هموطنان اطمینان می‌دهیم که همچون گذشته به مبارزه مسالمت آمیز خود با عزمی راسخ‌تر برای تحقق رهایی از چنگ رژیم جمهوری اسلامی ادامه دهیم. در عین حال، ما، مقاومت مردمی در مقابل سرکوب را یک حق طبیعی می‌دانیم و از آن پشتیبانی می‌کنیم.

اتحاد دمکراتیک آذربایجان - بیرلیک
جنبش جمهوریخوهان دمکرات و لائیک ایران – شورای هماهنگی
حزب دمکرات کردستان ایران
حزب دمکرات کردستان
حزب تضامن دمکراتیک اهواز
حزب کومه‌له کردستان ایران
حزب مردم بلوچستان
سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران
شورای موقت سوسیالیست‌های چپ ایران
کومه‌له زحمتکشان کردستان

چهارم مهرماه ١٣٩٧ – ٢٦ سپتامبر ٢٠١٨
Balatarin

جدیدترین خبرها


٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢۴-٠۵-٢٠١٩ - ١٢:٠٧ تهران

زخمی شدن دو کاسبکار کُرد در ارتفاعات مرزی اشنویه

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢۴-٠۵-٢٠١٩ - ١٠:۵۵ تهران

بازداشت سه فعال مدنی کُرد در سنندج

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٣-٠۵-٢٠١٩ - ١۴:٠۴ تهران

آزادی موقت یک دانشجوی کُرد با قرار وثیقه

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٣-٠۵-٢٠١٩ - ١١:٢٨ تهران

محاکمه یک شهروند کُرد در خراسان رضوی

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٣-٠۵-٢٠١٩ - ١١:٠٧ تهران

یک زندانی کُرد از اعدام رهایی یافت

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢١ - ١٢:٠۵ تهران

یک شهروند پاوه‌ای به دو سال زندان محکوم گردید

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢١ - ١١:۴٠ تهران

وضعیت زنان در کردستان ایران

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢١ - ١١:٢۵ تهران

مکان نصب مجسمه ماموستا قانع در مریوان تخریب شد

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢٠ - ١۶:۴۵ تهران

آزادی معلم مهابادی با قرار وثیقه

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢٠ - ١١:٢٣ تهران

اعتراض به حجاب اجباری در سنندج

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٩ - ١٨:١٠ تهران

زخمی شدن دو کولبر کُرد در پیرانشهر

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٩ - ١١:٣٢ تهران

اطلاعات یک شهروند مریوانی را بازداشت کرد

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٩ - ١١:٠۴ تهران

احضار یکی از معترضان به قتل زنان در مریوان به اطلاعات