كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
سفارت مجازی ایالات متحده در ایران ترور میکونوس را به شهروندان ایرانی یادآوری کرد
٢٨-٠۶-١٣٩٧ - ١٩-٠٩-٢٠١٨ - ١٠:٣٠ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت۴٠٠ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

سفارت مجازی ایالات متحده در ایران ترور میکونوس را به شهروندان ایرانی یادآوری کردآژانس کُردپا: سفارت مجازی ایالات متحده در ایران با انتشار یادداشتی کوتاه در شبکه‌های اجتماعی ترور رهبران حزب دمکرات کردستان ایران در برلین را به شهروندان ایرانی یادآوری کرد.

سفارت مجازی ایالات متحده در ایران در این یادداشت کوتاه نوشته است: "اخیرا در این صفحه به برخی از فعالیت‌های تروریستی رژیم ایران در سرتاسر دنیا از جمله در اروپا اشاره کرده‌ایم. ۲۶ سال پیش در روز ۱۷ سپتامبر فعال سیاسی کُرد، دکتر صادق شرفکندی، و سه نفر دیگر از همراهانش با نام‌های فتاح عبدلی، همایون اردلان و نوری دهکردی در رستوران میکونوس در برلین ترور شدند. شما درباره این حمله تروریستی چه می دانید؟".

اواسط آذرماه ٩٠ وزارت خارجه آمریکا اقدام به راه‌اندازی این سفارتخانه اینترنتی کرده و بیشتر برای اطلاع‌رسانی به شهروندان ساکن ایران می‌باشد.

ترور میکونوس در بیست و ششم شهریورماه ١٣٧١ در رستورانی به همین نام در برلین روی داد که در این ترور دکتر صادق شرفکندی دبیرکل وقت حزب دمکرات کردستان ایران، فتاح عبدلی نماینده‌ی این حزب در اروپا، همایون اردلان نماینده‌ی حزب در آلمان و نوری دهکُردی فعال سیاسی به قتل رسیدند.

دادگاه میکونوس پس از تقریباً سه سال، ۲۴۷ جلسه، و شهادت ۱۷۶ نفر، ترور صادق شرفکندی، فتاح عبدلی و همایون اردلان رهبرات حزب دمکرات و نوری دهکردی فعال سیاسی ساکن برلین در رستوران میکونوس برلین را "تروریسم دولتی" حکومت ایران دانست.

حکم دادگاه میکونوس در دسامبر ١٩٩٨ قطعیت یافت و مقامات ایرانی در بالاترین سطوح را به دست داشتن در ترور دولتی محکوم کرد. علی خامنه‌ای، هاشمی رفسنجانی، علی ‌اکبر ولایتی و علی فلاحیان از جمله‌ی مقامات عالی‌رتبه‌ی حکومت اسلامی ایران هستند که از سوی دادگاه برلین به قتل رهبران سیاسی کُرد متهم گردیدند.
Balatarin

جدیدترین خبرها


١٩-٠٩-١٣٩٧ - ١٠-١٢-٢٠١٨ - ١٠:۴٢ تهران

آزادی موقت یک شهروند اشنویه‌ای با قرار وثیقه سنگین

١٩-٠٩-١٣٩٧ - ١٠-١٢-٢٠١٨ - ١٠:٠٠ تهران

RMMK: قوانین ناقض حقوق بشری در ایران باطل شود

١٨-٠٩-١٣٩٧ - ٠٩-١٢-٢٠١٨ - ٢٢:٣۶ تهران

صدور حکم یکسال حبس تعزیری برای یک فعال کارگری کُرد

١٨-٠٩-١٣٩٧ - ٢٠١٨-١٢-٠٩ - ١۶:۵٧ تهران

دو شهروند کُرد در سنندج بازداشت شدند

١٨-٠٩-١٣٩٧ - ٢٠١٨-١٢-٠٩ - ٠٩:۴٠ تهران

بازداشت قاتل برادران ذبیحی در بانه

١٧-٠٩-١٣٩٧ - ٢٠١٨-١٢-٠٨ - ٠٩:۴٧ تهران

مرگ مشکوک یک فیلمساز کُرد و برادرش در بانه

١۶-٠٩-١٣٩٧ - ٢٠١٨-١٢-٠٧ - ١٣:۴٢ تهران

یلدا عباسی هنرمند کُرد آزاد شد

١۶-٠٩-١٣٩٧ - ٢٠١٨-١٢-٠٧ - ١١:١٨ تهران

خودکشی یک زن کُرد در سقز