كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
شیرین عبادی: ریشه مشکلات ایران در قانون اساسی است
٠١-٠۵-١٣٩٧ - ٢٣-٠٧-٢٠١٨ - ١١:٠٨ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت٢٢٨ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

شیرین عبادی: ریشه مشکلات ایران در قانون اساسی استآژانس کُردپا: شیرین عبادی، فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل اعلام کرده است که قانون اساسی حکومت ایران در خوش‌بینی جاهلانه و اعتقاد کورکورانه مردم در رفراندوم سال ۱۳۵۸ به تصویب رسیده است.

شیرین عبادی در یادداشتی برای صفحه "دیدگاه" دویچه‌وله فارسی درباره قانون اساسی حکومت ایران نوشته است: با نگاهی کوتاه و گذرا به قانون اساسی به خوبی می‌توان رد پای استبداد فکری را در ساختار جمهوری اسلامی تشخیص داد. اصل چهارم قانون مذکور مقرر می‌دارد: "کلیه قوانین و مقررات مدنی، جزائی، مالی، اقتصادی، اداری، فرهنگی، نظامی، سیاسی و غیر اینها باید بر اساس موازین اسلامی باشد."

وی می‌نویسد: هم قوه قضاییه، هم قوه مجریه و هم قوه مقننه، هر سه در اختیار قانونی رهبر است و هر زمان که اراده کند می‌تواند اعمال نفوذ کرده، سلیقه شخصی خود را اعمال کند. اسلام نیز فقط و فقط در وجود رهبر خلاصه می‌شود و بدیهی است هر کشور دیگری هم تحت چنین قانونی اداره شود، نهایتا به بن‌بست سیاسی می‌رسد، آن‌چنان که امروزه در ایران پیش آمده است.

برنده جایزه صلح نوبل در این یادداشت افزوده است: تاسف‌بارتر آنکه همه اصول قانون اساسی را تحت شرایطی – ولو دشوار – می‌توان مورد بازنگری قرار داد اما "ابتنای کلیه قوانین و مقررات بر اساس موازین اسلامی و ولایت رهبری" را نمی‌توان بازنگری کرد و در قانون اساسی پیش‌بینی شده که این اصول الی‌الابد است (اصل ۱۰۷ قانون اساسی).

شیرین عبادی در پایان این یادداشت عنوان کرده است: گویا نویسندگان چنین قانونی اعتقاد داشتند که "بار کج به منزل خواهد رسید".

پیشتر این فعال حقوق بشر در گفت‌وگو با نشریه آمریکایی "بلومبرگ" از تغییر حکومت در ایران حمایت و افزوده بود: "اصلاحات در ایران بی‌فایده است. مردم ایران از حکومت کنونی‌شان بسیار ناراضی‌اند. آنها به نقطه‌ای رسیده‌اند که فهمیده‌اند این سیستم غیر قابل اصلاح است و باید تغییر کند."
Balatarin

جدیدترین خبرها


٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠-٠۵-٢٠١٩ - ١۶:۴۵ تهران

آزادی معلم مهابادی با قرار وثیقه

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠-٠۵-٢٠١٩ - ١١:٢٣ تهران

اعتراض به حجاب اجباری در سنندج

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ١٩-٠۵-٢٠١٩ - ١٨:١٠ تهران

زخمی شدن دو کولبر کُرد در پیرانشهر

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٩ - ١١:٣٢ تهران

اطلاعات یک شهروند مریوانی را بازداشت کرد

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٩ - ١١:٠۴ تهران

احضار یکی از معترضان به قتل زنان در مریوان به اطلاعات

٢٨-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٨ - ٢٢:٣٣ تهران

بازداشت یک دانشجوی کُرد در مریوان

٢٧-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٧ - ١١:۴۴ تهران

سپاه پاسداران محیط زیست کردستان را به آتش می‌کشاند

٢٧-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٧ - ١١:١۵ تهران

ضبط بیش از ١٠ ماشین کاسبکاران در پیرانشهر

٢٧-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٧ - ١٠:۵۶ تهران

خودکشی یک زن در کرماشان

٢۵-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١۵ - ١٧:٠٣ تهران

احضار یک فعال صنفی معلمان به اطلاعات کرماشان

٢۵-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١۵ - ١٢:٢۴ تهران

بانک اطلاعاتی ناقضان حقوق بشر در کردستان