كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
شیرین عبادی: ریشه مشکلات ایران در قانون اساسی است
٠١-٠۵-١٣٩٧ - ٢٣-٠٧-٢٠١٨ - ١١:٠٨ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت٢۶٣ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

شیرین عبادی: ریشه مشکلات ایران در قانون اساسی استآژانس کُردپا: شیرین عبادی، فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل اعلام کرده است که قانون اساسی حکومت ایران در خوش‌بینی جاهلانه و اعتقاد کورکورانه مردم در رفراندوم سال ۱۳۵۸ به تصویب رسیده است.

شیرین عبادی در یادداشتی برای صفحه "دیدگاه" دویچه‌وله فارسی درباره قانون اساسی حکومت ایران نوشته است: با نگاهی کوتاه و گذرا به قانون اساسی به خوبی می‌توان رد پای استبداد فکری را در ساختار جمهوری اسلامی تشخیص داد. اصل چهارم قانون مذکور مقرر می‌دارد: "کلیه قوانین و مقررات مدنی، جزائی، مالی، اقتصادی، اداری، فرهنگی، نظامی، سیاسی و غیر اینها باید بر اساس موازین اسلامی باشد."

وی می‌نویسد: هم قوه قضاییه، هم قوه مجریه و هم قوه مقننه، هر سه در اختیار قانونی رهبر است و هر زمان که اراده کند می‌تواند اعمال نفوذ کرده، سلیقه شخصی خود را اعمال کند. اسلام نیز فقط و فقط در وجود رهبر خلاصه می‌شود و بدیهی است هر کشور دیگری هم تحت چنین قانونی اداره شود، نهایتا به بن‌بست سیاسی می‌رسد، آن‌چنان که امروزه در ایران پیش آمده است.

برنده جایزه صلح نوبل در این یادداشت افزوده است: تاسف‌بارتر آنکه همه اصول قانون اساسی را تحت شرایطی – ولو دشوار – می‌توان مورد بازنگری قرار داد اما "ابتنای کلیه قوانین و مقررات بر اساس موازین اسلامی و ولایت رهبری" را نمی‌توان بازنگری کرد و در قانون اساسی پیش‌بینی شده که این اصول الی‌الابد است (اصل ۱۰۷ قانون اساسی).

شیرین عبادی در پایان این یادداشت عنوان کرده است: گویا نویسندگان چنین قانونی اعتقاد داشتند که "بار کج به منزل خواهد رسید".

پیشتر این فعال حقوق بشر در گفت‌وگو با نشریه آمریکایی "بلومبرگ" از تغییر حکومت در ایران حمایت و افزوده بود: "اصلاحات در ایران بی‌فایده است. مردم ایران از حکومت کنونی‌شان بسیار ناراضی‌اند. آنها به نقطه‌ای رسیده‌اند که فهمیده‌اند این سیستم غیر قابل اصلاح است و باید تغییر کند."
Balatarin

جدیدترین خبرها


٠١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٢-٠٧-٢٠١٩ - ١٧:١٠ تهران

بازداشت یک دختر ٢٠ ساله در پیرانشهر

٠١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٢-٠٧-٢٠١٩ - ١٣:٣۶ تهران

بازداشت یک شهروند کُرد در بوکان

٠١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٢-٠٧-٢٠١٩ - ١٢:۵٧ تهران

خودسوزی یک جوان ٢٤ ساله در قطور خوی

٠١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٢-٠٧-٢٠١٩ - ١١:٢٩ تهران

برخورد ناشایست رئیس شهرداری بانه با کارگران

٠١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٢-٠٧-٢٠١٩ - ١١:٠٢ تهران

بازداشت رئیس آموزش و پرورش شهرستان روانسر

٣٠-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-٢١ - ١٧:١٠ تهران

وثیقه یک شهروند کُرد به مزایده گذاشته شد

٣٠-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-٢١ - ١١:٣٣ تهران

حفاری یکی از آثار باستانی اشنویه توسط سپاه پاسداران

٢٩-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-٢٠ - ١٣:٠٩ تهران

نظامیان حکومتی کولبران را در چالدران به رگبار بستند

٢٩-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-٢٠ - ١٢:٠١ تهران

از جلال ملکشاه تقدیر شد

٢٨-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٩ - ١١:۴١ تهران

انتقال یک شهروند کُرد به اطلاعات ارومیه

٢٨-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٩ - ١١:١٩ تهران

بازداشت یک دانشجوی کُرد دانشگاه پیام‌نور مهاباد

٢٧-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٨ - ١٢:۵۵ تهران

صدور حکم یکسال حبس برای مختار زارعی

٢٧-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٨ - ١١:٢٠ تهران

یک جوان کُرد به زندان مرکزی ارومیه انتقال یافت