كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
دیده‌بان حقوق بشر: قوه قضاییه معترضان بازداشت شده را فوراً آزاد کند
٢٠-١٠-١٣٩۶ - ١٠-٠١-٢٠١٨ - ١٠:٣٠ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت٣۵۵ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

دیده‌بان حقوق بشر: قوه قضاییه معترضان بازداشت شده را فوراً آزاد کندآژانس کُردپا: سازمان دیده‌بان حقوق بشر نسبت به مرگ معترضان در بازداشتگاه‌های حکومت ایران ابراز نگرانی کرد.

براساس گزارش رسیده به آژانس خبررسانی کُردپا، سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی اعلام کرده است: گزارش‌های جدید از مرگ در بازداشت در ایران، نگرانی‌های شدیدی درباره‌ی رفتار با هزاران فرد بازداشت‌شده توسط نیروهای دولتی در جریان اعتراض‌های گسترده ایجاد می‌کند.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه‌ی دیده‌بان حقوق بشر گفت: "گزارش‌های مرگ موجب می‌شود که بررسی فوری این موارد و محاکمه‌ی هر فرد مسئول بدرفتاری‌ها اهمیتی حیاتی پیدا کنند". او می‌افزاید: "میراث زندان کهریزک، که معترضان سال ۲۰۰۹ در آن شکنجه و کشته شدند، و مصونیت مداوم مسئولان این جنایت‌ها، بر سرنوشت افراد دستگیر شده از آغاز این اعتراض‌ها سایه افکنده است."

دیده‌بان حقوق بشر بر اساس اعلامیه‌های رسمی گزارش‌شده در رسانه‌های خبری تا ژانویه گزارش‌های بازداشت‌ها و آزادی‌ها را جمع‌آوری کرده است. از ۱۸۵۸ بازداشتی اعلام‌شده، مقامات حکومتی آزادی ۳۵۶ نفر را اعلام کرده‌اند، اما تعداد کل کسانی که هم‌اکنون در بازداشت به سر می‌برند نامشخص است.

دیده‌بان حقوق بشر تاکید کرده است: ایران با سابقه‌ی مصونیت مداوم و کارنامه‌ای تأسف‌بار از بررسی نقض‌ها، باید به محققان مستقل ایرانی و خارجی از جمله گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل درباره‌ی وضعیت حقوق بشر در ایران اجازه دهد تا از مراکز بازداشت‌ها بازدید کنند و ادعاهای نقض را مورد بررسی قرار دهند.

سارا لی ویتسون با اشاره به آزادی بدون قید و شرط معترضان بازداشت شده اظهار داشته است: "قوه‌ی قضاییه باید فوراً و بدون هیچ شرطی تمام کسانی را که صرفاً به خاطر مخالفت مسالمت‌آمیز بازداشت‌شده‌اند، آزاد کند و دادرسی و محاکمه‌ی عادلانه‌ی متهمان به جرائم مشخص را تضمین کند". وی خاطرنشان کرد: "یا نمایندگان مجلس یا رییس‌جمهوری که مدعی حمایت از حق تجمع مسالمت‌آمیز است باید تحقیقی رسمی آغاز کنند و پاسخ‌هایی واضح و شایسته‌‌ای را به بازداشت‌شدگان و خانواده‌هایشان ارائه دهند."
Balatarin

جدیدترین خبرها


٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٣-٠۵-٢٠١٩ - ١١:٠٧ تهران

یک زندانی کُرد از اعدام رهایی یافت

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢١-٠۵-٢٠١٩ - ١٢:٠۵ تهران

یک شهروند پاوه‌ای به دو سال زندان محکوم گردید

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢١-٠۵-٢٠١٩ - ١١:۴٠ تهران

وضعیت زنان در کردستان ایران

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢١ - ١١:٢۵ تهران

مکان نصب مجسمه ماموستا قانع در مریوان تخریب شد

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢٠ - ١۶:۴۵ تهران

آزادی معلم مهابادی با قرار وثیقه

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢٠ - ١١:٢٣ تهران

اعتراض به حجاب اجباری در سنندج

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٩ - ١٨:١٠ تهران

زخمی شدن دو کولبر کُرد در پیرانشهر

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٩ - ١١:٣٢ تهران

اطلاعات یک شهروند مریوانی را بازداشت کرد

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٩ - ١١:٠۴ تهران

احضار یکی از معترضان به قتل زنان در مریوان به اطلاعات

٢٨-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٨ - ٢٢:٣٣ تهران

بازداشت یک دانشجوی کُرد در مریوان

٢٧-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٧ - ١١:۴۴ تهران

سپاه پاسداران محیط زیست کردستان را به آتش می‌کشاند

٢٧-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٧ - ١١:١۵ تهران

ضبط بیش از ١٠ ماشین کاسبکاران در پیرانشهر