كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
دیده‌بان حقوق بشر: قوه قضاییه معترضان بازداشت شده را فوراً آزاد کند
٢٠-١٠-١٣٩۶ - ١٠-٠١-٢٠١٨ - ١٠:٣٠ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت٣٩۴ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

دیده‌بان حقوق بشر: قوه قضاییه معترضان بازداشت شده را فوراً آزاد کندآژانس کُردپا: سازمان دیده‌بان حقوق بشر نسبت به مرگ معترضان در بازداشتگاه‌های حکومت ایران ابراز نگرانی کرد.

براساس گزارش رسیده به آژانس خبررسانی کُردپا، سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی اعلام کرده است: گزارش‌های جدید از مرگ در بازداشت در ایران، نگرانی‌های شدیدی درباره‌ی رفتار با هزاران فرد بازداشت‌شده توسط نیروهای دولتی در جریان اعتراض‌های گسترده ایجاد می‌کند.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه‌ی دیده‌بان حقوق بشر گفت: "گزارش‌های مرگ موجب می‌شود که بررسی فوری این موارد و محاکمه‌ی هر فرد مسئول بدرفتاری‌ها اهمیتی حیاتی پیدا کنند". او می‌افزاید: "میراث زندان کهریزک، که معترضان سال ۲۰۰۹ در آن شکنجه و کشته شدند، و مصونیت مداوم مسئولان این جنایت‌ها، بر سرنوشت افراد دستگیر شده از آغاز این اعتراض‌ها سایه افکنده است."

دیده‌بان حقوق بشر بر اساس اعلامیه‌های رسمی گزارش‌شده در رسانه‌های خبری تا ژانویه گزارش‌های بازداشت‌ها و آزادی‌ها را جمع‌آوری کرده است. از ۱۸۵۸ بازداشتی اعلام‌شده، مقامات حکومتی آزادی ۳۵۶ نفر را اعلام کرده‌اند، اما تعداد کل کسانی که هم‌اکنون در بازداشت به سر می‌برند نامشخص است.

دیده‌بان حقوق بشر تاکید کرده است: ایران با سابقه‌ی مصونیت مداوم و کارنامه‌ای تأسف‌بار از بررسی نقض‌ها، باید به محققان مستقل ایرانی و خارجی از جمله گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل درباره‌ی وضعیت حقوق بشر در ایران اجازه دهد تا از مراکز بازداشت‌ها بازدید کنند و ادعاهای نقض را مورد بررسی قرار دهند.

سارا لی ویتسون با اشاره به آزادی بدون قید و شرط معترضان بازداشت شده اظهار داشته است: "قوه‌ی قضاییه باید فوراً و بدون هیچ شرطی تمام کسانی را که صرفاً به خاطر مخالفت مسالمت‌آمیز بازداشت‌شده‌اند، آزاد کند و دادرسی و محاکمه‌ی عادلانه‌ی متهمان به جرائم مشخص را تضمین کند". وی خاطرنشان کرد: "یا نمایندگان مجلس یا رییس‌جمهوری که مدعی حمایت از حق تجمع مسالمت‌آمیز است باید تحقیقی رسمی آغاز کنند و پاسخ‌هایی واضح و شایسته‌‌ای را به بازداشت‌شدگان و خانواده‌هایشان ارائه دهند."
Balatarin

جدیدترین خبرها


٣٠-٠۵-١٣٩٨ - ٢١-٠٨-٢٠١٩ - ١١:٢۶ تهران

یک کاسبکار سلماسی بر اثر شلیک نیروهای سپاه جان سپرد

٢٩-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠-٠٨-٢٠١٩ - ١٢:۴٩ تهران

بازداشت سه شهروند کُرد در دماوند

٢٩-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠-٠٨-٢٠١٩ - ١١:۵۶ تهران

محکومیت یک شهروند پیرانشهری به هفت سال حبس تعزیری

٢٩-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠-٠٨-٢٠١٩ - ١١:١۵ تهران

دو جوان کُرد در مریوان بازداشت گردیدند

٢٨-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٩ - ١١:۴٢ تهران

انگشتان دست یک کولبر کُرد قطع می‌شوند

٢٧-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٨ - ١٧:٠٢ تهران

از سرنوشت یک کارگر کُرد اطلاع دقیقی در دست نیست

٢٧-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٨ - ١٢:٢۶ تهران

کامیل احمدی از "دسترسی به وکیل" محروم است

٢۶-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٧ - ١٢:٠٠ تهران

بازداشت پنج شهروند کُرد در پیرانشهر

٢۶-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٧ - ١١:۴٣ تهران

بلاتکلیفی یک شهروند پیرانشهری در زندان نقده

٢۶-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٧ - ١١:٣۵ تهران

انتقال یک شهروند کُرد به زندان مرکزی ارومیه

٢۴-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١۵ - ١٧:٢٠ تهران

از سرنوشت سه شهروند کُرد اطلاعی در دسترس نیست

٢٣-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١۴ - ١٨:۴١ تهران

جان باختن یک کارگر ساختمانی در ربط

٢٣-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١۴ - ١١:١٠ تهران

یک کاسبکار کُرد در سردشت مجروح شد