كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
محمد نظری ٦٢ روز است در اعتصاب غذا بسر می‌برد
٠٧-٠٧-١٣٩۶ - ٢٩-٠٩-٢٠١٧ - ١١:١١ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت۴۵۴ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

محمد نظری ٦٢ روز است در اعتصاب غذا بسر می‌بردآژانس کُردپا: محمد نظری، یکی از باسابقه‌ترین زندانیان سیاسی کردستان در اعتراض به بند فوق امنیتی زندان رجایی‌شهر کرج ٦٢ روز است دست به اعتصاب غذا زده است.

براساس گزارش رسیده به آژانس خبررسانی کُردپا، علیرغم وخیم شدن وضعیت جسمانی محمد نظری، زندانی سیاسی کُرد محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج، وی همچنان در اعتصاب غذا بسر می‌برد.

خواسته این زندانی سیاسی پذیرش درخواست اعاده دادرسی و اعمال ماده ١٠ آیین دادرسی است.

محمد نظری، زندانی سیاسی کُرد اهل شاهین‌دژ که روز نهم خردادماه ٧٣ از سوی مأموران امنیتی سپاه ابوذر شهر بوکان بازداشت گردیده بود، از حق هرگونه مرخصی قانونی محروم می‌باشد.

وی که یکی از باسابقه‌ترین زندانیان سیاسی کُردستان و ایران می‌باشد به اتهام "هواداری و تبلیغ برای احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران"، بازداشت و در دادگاه بدون حضور وکیل و به ریاست قاضی جلیل‌زاده، رئیس دادگاه انقلاب ارومیه به اعدام محکوم شد.

حکم این شهروند کُرد سرانجام در سال ٧٨ با یک درجه تخفیف به زندان ابد کاهش یافت و از آن زمان تاکنون در زندان‌های ارومیه و رجایی‌شهر کرج محبوس و از هرگونه اعطای مرخصی محروم گشته است.

این زندانی سیاسی کُرد در شهریورماه ٩١ به نشانه‌ی اعتراض به دو دهه حبس در زندان‌های حکومت اسلامی ایران اقدام به دوختن لب‌های خود نمود و برای مدت ٤٠ روز نیز دست به اعتصاب غذا زد.

درپی انتقال ناگهانی شماری از زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج به یک بند فوق امنیتی، تعدادی از این زندانیان در اعتراض به وضعیت بند جدید و نیز وضعیت پرونده‌های قضایی خود دست به اعتصاب غذا زدند.

سعید شیرزاد، دیگر زندانی سیاسی کُرد محبوس در زندان رجایی‌شهر با توجه به وخامت حالش و درخواست دوستان زندانی و خانواده‌اش، پس از ٥٦ روز به اعتصاب غذایش پایان داد.

چندی پیش، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل شرایط زندان رجایی‌شهر کرج را "یک الگوی رفتاری بی‌رحمانه و غیرانسانی" توصیف کرده بود.

سازمان عفو بین‌الملل از مقامات حکومت ایران می‌خواهد اجازه دهند بازرسان بین‌المللی از جمله گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، به طور مستقل و بدون اعلام قبلی از زندان رجایی‌شهر و سایر زندان‌های ایران بازدید بعمل آوردند.

همچنین شورای مدیریت سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان در بیانیه‌ای با اشاره به وضعیت نگران‌کننده زندانیان اعتصابی در زندان رجایی‌شهر کرج، مسئولان دستگاه قضایی و سازمان زندان‌های جمهوری اسلامی ایران را مسئول حفظ جان و وضعیت سلامتی زندانیان اعلام کرد.
Balatarin

جدیدترین خبرها


٠۶-٠٢-١٣٩٨ - ٢۶-٠۴-٢٠١٩ - ١١:۴۵ تهران

خودکشی یک جوان در بوکان

٠۶-٠٢-١٣٩٨ - ٢۶-٠۴-٢٠١٩ - ١١:١٩ تهران

احضار سه فعال کارگری به ادارات اطلاعات ارومیه و سنندج

٠۵-٠٢-١٣٩٨ - ٢۵-٠۴-٢٠١٩ - ١۶:٣٩ تهران

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تروریسم زیست محیطی

٠۵-٠٢-١٣٩٨ - ٢۵-٠۴-٢٠١٩ - ١٣:۴۶ تهران

انتقال یک فعال کارگری به زندان سنندج

٠۵-٠٢-١٣٩٨ - ٢۵-٠۴-٢٠١٩ - ١١:۵٢ تهران

خودکشی سه شهروند در کردستان

٠۴-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۴-٢۴ - ١٨:۵٣ تهران

سه عضو یک خانواده در پیرانشهر بازداشت گردیدند

٠۴-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۴-٢۴ - ١٨:٢١ تهران

چند عضو سپاه در منطقه شاهو کامیاران کشته و زخمی شدند

٠۴-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۴-٢۴ - ١٧:١۴ تهران

کارگران ساختمانی در بانە تجمع اعتراضی برگزار کردند

٠٣-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۴-٢٣ - ١١:٢۴ تهران

بازداشت سه شهروند کُرد در کامیاران

٠٢-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۴-٢٢ - ١٨:٣١ تهران

یک کولبر کُرد در سردشت کشته شد

٠٢-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۴-٢٢ - ١٧:۴٩ تهران

ضبط ١٢ رأس اسب بارکش یک کاسبکار کُرد در اشنویه

٠٢-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۴-٢٢ - ١٧:٢٢ تهران

اعدام یک شهروند کُرد در کرماشان

٠٢-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۴-٢٢ - ١٧:٠٩ تهران

دو اثر ادبی یک نویسنده منتقد بوکانی چاپ شدند