كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
محمد نظری ٦٢ روز است در اعتصاب غذا بسر می‌برد
٠٧-٠٧-١٣٩۶ - ٢٩-٠٩-٢٠١٧ - ١١:١١ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت۵١٩ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

محمد نظری ٦٢ روز است در اعتصاب غذا بسر می‌بردآژانس کُردپا: محمد نظری، یکی از باسابقه‌ترین زندانیان سیاسی کردستان در اعتراض به بند فوق امنیتی زندان رجایی‌شهر کرج ٦٢ روز است دست به اعتصاب غذا زده است.

براساس گزارش رسیده به آژانس خبررسانی کُردپا، علیرغم وخیم شدن وضعیت جسمانی محمد نظری، زندانی سیاسی کُرد محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج، وی همچنان در اعتصاب غذا بسر می‌برد.

خواسته این زندانی سیاسی پذیرش درخواست اعاده دادرسی و اعمال ماده ١٠ آیین دادرسی است.

محمد نظری، زندانی سیاسی کُرد اهل شاهین‌دژ که روز نهم خردادماه ٧٣ از سوی مأموران امنیتی سپاه ابوذر شهر بوکان بازداشت گردیده بود، از حق هرگونه مرخصی قانونی محروم می‌باشد.

وی که یکی از باسابقه‌ترین زندانیان سیاسی کُردستان و ایران می‌باشد به اتهام "هواداری و تبلیغ برای احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران"، بازداشت و در دادگاه بدون حضور وکیل و به ریاست قاضی جلیل‌زاده، رئیس دادگاه انقلاب ارومیه به اعدام محکوم شد.

حکم این شهروند کُرد سرانجام در سال ٧٨ با یک درجه تخفیف به زندان ابد کاهش یافت و از آن زمان تاکنون در زندان‌های ارومیه و رجایی‌شهر کرج محبوس و از هرگونه اعطای مرخصی محروم گشته است.

این زندانی سیاسی کُرد در شهریورماه ٩١ به نشانه‌ی اعتراض به دو دهه حبس در زندان‌های حکومت اسلامی ایران اقدام به دوختن لب‌های خود نمود و برای مدت ٤٠ روز نیز دست به اعتصاب غذا زد.

درپی انتقال ناگهانی شماری از زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج به یک بند فوق امنیتی، تعدادی از این زندانیان در اعتراض به وضعیت بند جدید و نیز وضعیت پرونده‌های قضایی خود دست به اعتصاب غذا زدند.

سعید شیرزاد، دیگر زندانی سیاسی کُرد محبوس در زندان رجایی‌شهر با توجه به وخامت حالش و درخواست دوستان زندانی و خانواده‌اش، پس از ٥٦ روز به اعتصاب غذایش پایان داد.

چندی پیش، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل شرایط زندان رجایی‌شهر کرج را "یک الگوی رفتاری بی‌رحمانه و غیرانسانی" توصیف کرده بود.

سازمان عفو بین‌الملل از مقامات حکومت ایران می‌خواهد اجازه دهند بازرسان بین‌المللی از جمله گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، به طور مستقل و بدون اعلام قبلی از زندان رجایی‌شهر و سایر زندان‌های ایران بازدید بعمل آوردند.

همچنین شورای مدیریت سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان در بیانیه‌ای با اشاره به وضعیت نگران‌کننده زندانیان اعتصابی در زندان رجایی‌شهر کرج، مسئولان دستگاه قضایی و سازمان زندان‌های جمهوری اسلامی ایران را مسئول حفظ جان و وضعیت سلامتی زندانیان اعلام کرد.
Balatarin

جدیدترین خبرها


٢٨-٠۵-١٣٩٨ - ١٩-٠٨-٢٠١٩ - ١١:۴٢ تهران

انگشتان دست یک کولبر کُرد قطع می‌شوند

٢٧-٠۵-١٣٩٨ - ١٨-٠٨-٢٠١٩ - ١٧:٠٢ تهران

از سرنوشت یک کارگر کُرد اطلاع دقیقی در دست نیست

٢٧-٠۵-١٣٩٨ - ١٨-٠٨-٢٠١٩ - ١٢:٢۶ تهران

کامیل احمدی از "دسترسی به وکیل" محروم است

٢۶-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٧ - ١٢:٠٠ تهران

بازداشت پنج شهروند کُرد در پیرانشهر

٢۶-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٧ - ١١:۴٣ تهران

بلاتکلیفی یک شهروند پیرانشهری در زندان نقده

٢۶-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٧ - ١١:٣۵ تهران

انتقال یک شهروند کُرد به زندان مرکزی ارومیه

٢۴-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١۵ - ١٧:٢٠ تهران

از سرنوشت سه شهروند کُرد اطلاعی در دسترس نیست

٢٣-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١۴ - ١٨:۴١ تهران

جان باختن یک کارگر ساختمانی در ربط

٢٣-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١۴ - ١١:١٠ تهران

یک کاسبکار کُرد در سردشت مجروح شد

٢٢-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٣ - ١٧:۴۶ تهران

بازداشت یک پژوهشگر کُرد در تهران

٢٢-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٣ - ١١:٣٠ تهران

یک شهروند سردشتی در پی انفجار مین نقص عضو شد

٢١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٢ - ١٧:۵۵ تهران

سیروس عباسی از زندان قروه آزاد شد