كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
سرنوشت شمارى از فعالین اهوازى بازداشت شده در هالەای از ابهام است
٢٣-٠٢-١٣٩۶ - ١٣-٠۵-٢٠١٧ - ١١:۴۴ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت٧٨۵ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

سرنوشت شمارى از فعالین اهوازى بازداشت شده در هالەای از ابهام استآژانس کُردپا: بازداشت فعالین اهوازی از سوی نیروهای اطلاعات و بی‌خبری نسبت به سرنوشت آن‌ها بعد از ٢سال نگرانی نهاد‌ها و فعالین حقوق بشری را در پی داشته است.


بنابر گزارش رسیده به آژانس خبررسانی کُردپا، خانواده‌هاى چند تن از فعالین اهوازى که بدست نیروهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده بودند، با مراجعه مكرر به ستاد خبرى، دادگاه انقلاب، زندان‌ها و همچنین شكایت‌هاى مكرر در تهران نتیجه‌اى به دست نیاورده و ارگان‌هاى امنیتى و قضائی هیچگونه اطلاعی از محل بازداشت یا حبس آنها به خانواده‌های مذکور نداده‌اند.

در همین راستا، خانواده‌های بازداشت شدگان از احتمال كشته شدن آنها در زیر شكنجه نگرانند.

به گفته منابع حقوق بشری خانواده‌هاى این فعالین نگران وضعیت سلامتى فرزندان خود هستند و بویژه که اخیراً اخبارى مبنى بر كشته شدن یک زندانى زیر شكنجه در بازداشتگاه اطلاعات اهواز به بیرون درز شده است .

طبق این گزارش بیش از یک یا دو سال از بازداشت بعضى از این افراد مى گذرد اما همچنان از سرنوشت این فعالین خبری در دست نیست.

بنابر گزارش منتشر شده در سایت العربیه، فعالان حقوق بشر مشخصات این ٥ تن زندانی ناپدید شده را بشرح ذیل اعلام کردەاند.

حمزه حسین زاده (عساکره) نوجوان عرب اهل شهرک طالقانى (منطقه کوره) ماهشهر در تاریخ ٢٩ بهمن‌ماه ١٣٩٤ توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شد و از آن تاریخ تاکنون خانواده او موفق نشده‌اند هیچ‌گونه اطلاعی از وضعیت او به دست بیاورند.گفتنی است که حمزه حسین زاده در زمان بازداشت فقط ١٥ سال سن داشت.

عبدالله كرم الله كعب و شاعر احمد كعبى از اهالى منطقه شاوور در مسیر اهواز-شوش كه هر دو، در روز چهارشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٤ توسط اداره اطلاعات بازداشت شدند و تا كنون هیچگونه اطلاعى به خانواده هاى آنها داده نشده است. عبدالله كرم الله كعب، ٣٦ ساله، بدلیل فعالیت‌هاى مذهبى و فرهنگی وهمچنین، احمد كعبى –شاعر عرب- نیز بدلیل فعالیت‌های فرهنگی و مشاركت در شب شعرهای محلی در عید فطر سال ١٣٩١ دستگیر و بعد از محاكمه در دادگاه انقلاب واتمام دوران محكومیت خود در مهر ماه سال ١٣٩٤ براى دومین بار بازداشت و تا كنون از سرنوشت آنها اطلاعى در دست نیست.

باقر غلامى(نعامى) روحانى اهل سنت اهوازى، ٣٥ساله، ساكن كوى پاداد شهر اهواز، بدلیل فعالیت‌هاى مذهبى و ترویج مذهب اهل سنت در اهواز در عصر روز یک‌شنبه ١٦ اسفند ١٣٩٤ توسط اداره اطلاعات بازداشت وعلى‌رغم شكایت‌هاى فراوان خانواده او در اهواز و تهران و با مراجعه به ارگان‌هاى امنیتى و ستاد خبرى و دادگاه انقلاب خانواده باقر غلامى هیچ گونه اطلاعى از سرنوشت او به دست نیاورده‌اند. باقر غلامى، سابقه چندین بار حبس بدلیل فعالیت‌هاى مذهبى اهل سنت را دارد. یكى از دوستان او مى گوید: در سال ١٣٩١ در زندان ،باقر غلامى به من گفت بازجو او را تهدید به مرگ كرده بود و به او گفته چنانچه از عقیده خود بازنگردد و دست از فعالیت‌هایش برندارد او را خواهند كشت.

على ظاهرى سارى، ٢٣ساله، داراى لیسانس حقوق و یكى از فعالین سیاسی كوى علوى (حی الثورة) شهر اهواز در سپیده دم روز چهارشنبه ٢٥ اسفند ١٣٩٥ توسط اداره اطلاعات اهواز بازداشت و تا كنون خانواده او هیچ گونه اطلاعی از دلیل و محل بازداشت وی ندارند.
Balatarin

جدیدترین خبرها


٣٠-٠۴-١٣٩٨ - ٢١-٠٧-٢٠١٩ - ١٧:١٠ تهران

وثیقه یک شهروند کُرد به مزایده گذاشته شد

٣٠-٠۴-١٣٩٨ - ٢١-٠٧-٢٠١٩ - ١١:٣٣ تهران

حفاری یکی از آثار باستانی اشنویه توسط سپاه پاسداران

٢٩-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠-٠٧-٢٠١٩ - ١٣:٠٩ تهران

نظامیان حکومتی کولبران را در چالدران به رگبار بستند

٢٩-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠-٠٧-٢٠١٩ - ١٢:٠١ تهران

از جلال ملکشاه تقدیر شد

٢٨-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٩ - ١١:۴١ تهران

انتقال یک شهروند کُرد به اطلاعات ارومیه

٢٨-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٩ - ١١:١٩ تهران

بازداشت یک دانشجوی کُرد دانشگاه پیام‌نور مهاباد

٢٧-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٨ - ١٢:۵۵ تهران

صدور حکم یکسال حبس برای مختار زارعی

٢٧-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٨ - ١١:٢٠ تهران

یک جوان کُرد به زندان مرکزی ارومیه انتقال یافت

٢٧-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٨ - ١١:٠۵ تهران

یک زن در مهاباد اعدام گردید

٢۶-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٧ - ١٧:١٠ تهران

حادثه کار، جان یک کارگر بوکانی را گرفت

٢۶-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٧ - ١٣:١۵ تهران

احضار یک هنرمند کُرد به دادسرای عمومی و انقلاب بجنورد

٢۶-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٧ - ١٢:۴۴ تهران

بازداشت گسترده شهروندان کُرد در کردستان

٢۶-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٧ - ١٢:١٣ تهران

انفجار مین در ایلام حادثه آفرید