كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
سازمان گزارشگران بدون مرز: بیش از ۵۵ میلیون رأی دهنده ایرانی از اطلاعات آزاد و مستقل محروم هستند
١۴-٠٢-١٣٩۶ - ٠۴-٠۵-٢٠١٧ - ١٨:۵٨ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت۴٧١ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

سازمان گزارشگران بدون مرز: بیش از ۵۵ میلیون رأی دهنده ایرانی از اطلاعات آزاد و مستقل محروم هستندآژانس کُردپا: سازمان گزارشگران بدون مرز طی جدیدترین گزارش خود، ایران را در ارتباط با نبود آزادی اطلاعات و عدم استقلال رسانەها، محکوم کرد.

این سازمان جدیدترین گزارش خود را تحت عنوان "بیش از ۵۵ میلیون رأی دهنده از اطلاعات آزاد و مستقل محروم هستند" منتشر کرد.

این گزارش با اشاره به مسدود شدن پخش زنده اینستاگرام با دستور دستگاه قضایی متذکر شد: اینستاگرام در ایران به شدت مهار می‌شود اماهنوز به شکل کامل مسدود نشده است.

این گزارش همچنین به سخنان دادستان عمومی ایران در رابطه با مسدود کردن امکان تماس صوتی اشاره کرده و افزوده: ۳ اردیبهشت، دادستان کل "محمد جعفر منتطری" با دفاع از مسدود کردن امکان تماس صوتی تلگرام درباره علت آن گفت " تمام دستگاه‌های اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی عنوان کردند که این سیستم به دلایلی خلاف امنیت کشور است." با وجود ممنوع بودن شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزارهای کاربردی در ایران به مانند توئیتر، فیس‌بوک و... اما این شبکه‌ها نقشی مهم در عرصه اطلاع‌رسانی ایفا می‌کنند. صفحه‌ها و حساب‌های کاربری برخی از مقامات رسمی و کاندیداهای انتخابات نیز در این شبکه‌ها بسیار فعال هستند.

در این گزارش به شرایط حاکم بر انتخابات پیش‌روی ایران نیز پرداخته شده و پایمال شدن حقوق شهروندی مردمان ایران از سوی دستگاه حاکمه مورد بحث قرار گرفته است در این بخش از گزارش آمده است: حتا در فضای کارزار انتخاباتی، قربانی اصلی جنگ قدرت میان جناح‌های نطام در ایران، نادیده انگاشتن تام و تمام آزادی اطلاع رسانی و حق دانستن شهروندان است.

گزارشگران بدون مرز تأسف خود را از سانسور تحمیل شده بر رسانه‌ها و سرکوب روزنامه‌نگاران، که آن‌ها را از ایفای نقش اطلاع رسانی آزاد در باره انتخابات محروم می‌کند، ابراز می‌کند.

در ادامه گزارش آمده است: با ۲۸ گزارشگر زندانی، ایران یکی از ۵ زندان بزرگ جهان برای روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای است.

رضا معینی، مسئول دفتر ایران گزارشگران بدون مرز در این باره می‌گوید : "حق دسترسی آزاد به اطلاعات پیش‌شرط حق رأی دادن است. با زندانی کردن روزنامه‌نگاران و سانسور روزنامه‌ها، مسدود کردن سایت‌های اطلاع رسانی و شبکه‌های اجتماعی و سرکوب منتقدان، برگزاری انتخاباتی دمکراتیک ناممکن است. جمهوری اسلامی ایران باید به این وضعیت غیر قابل قبول پایان دهد و پیش از هر کاری همه فعالان رسانه‌ای زندانی را آزاد کند.
Balatarin

جدیدترین خبرها


٠٣-٠۶-١٣٩٨ - ٢۵-٠٨-٢٠١٩ - ١١:١٢ تهران

یک زندانی آبدانانی زیر حکم اعدام قرار دارد

٠٢-٠۶-١٣٩٨ - ٢۴-٠٨-٢٠١٩ - ١٧:٠٩ تهران

جان باختن یک کارگر کُرد در دیواندره

٠٢-٠۶-١٣٩٨ - ٢۴-٠٨-٢٠١٩ - ١١:٢٢ تهران

بازداشت یک فعال مدنی کُرد در سنندج

٣١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٢-٠٨-٢٠١٩ - ١٧:٢٠ تهران

زخمی شدن یک کاسبکار کُرد در مرز اشنویه

٣١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢٢ - ١۶:۴١ تهران

یک فعال کارگری به یکسال حبس تعزیری محکوم شد

٣١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢٢ - ١١:٢٩ تهران

کتابفروشی "هه‌نار" در ایلام تعطیل شد

٣١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢٢ - ١٠:٣١ تهران

بازداشت یک شهروند کُرد در سنندج

٣٠-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢١ - ١٧:٠٢ تهران

بازداشت یک شهروند دیگر کُرد در دماوند

٣٠-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢١ - ١١:٢۶ تهران

یک کاسبکار سلماسی بر اثر شلیک نیروهای سپاه جان سپرد

٢٩-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢٠ - ١٢:۴٩ تهران

بازداشت سه شهروند کُرد در دماوند

٢٩-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢٠ - ١١:۵۶ تهران

محکومیت یک شهروند پیرانشهری به هفت سال حبس تعزیری

٢٩-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢٠ - ١١:١۵ تهران

دو جوان کُرد در مریوان بازداشت گردیدند