كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
اشغال سفارت آمریکا، از دیروز تا امروز
١٩-٠٨-٢٠١٩ - ٠۴-١١-٢٠١١ - ١٢:۵۶ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت١٢٢٩ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

اشغال سفارت آمریکا، از دیروز تا امروزکُردپا: بعد از گذشت سی‌ودو سال از اشغال سفارت آمریکا در تهران عواقب سیاسی و اقتصادی آن بر دوش مردم و حکومت ایران همچنان سنگینی می‌کند.

در چنین روزهایی بود که دانشجویان "پیرو خط امام" با حمله به سفارت آمریکا کارکنان این سفارت خارجی را به مدت 442 روز به گروگان گرفته و باعث تیرگی روابط ایران و آمریکا شده که آیت‌الله خمینی از آن به عنوان "انقلاب دوم" یاد کرده است.

از آن روز تاکنون ایالات متحده‌ی آمریکا سالیانه کشور ایران را مورد تحریم‌های اقتصادی قرار داده و بر منزوی نمودن حکومت اسلامی ایران در مجامع بین‌المللی تلاش‌های جدی انجام داده و قراین و شواهد حاکی از آن است که در این اقدام خود موفق بوده است.

از آغاز انقلاب 57 ایران تاکنون به جزء چند سال در تمامی این سال‌ها حکومت اسلامی ایران از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد محکوم به نقض آشکار حقوق بشر ایران شده و در صدور این قطعنامه‌ها بدون شک آمریکا نقش محوری ایفا نموده است.

در این باره "احمد علوی"، کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه در گفتگویی با "صدا آمریکا" اظهار داشت: گروگانگیری کارمندان سفارت آمریکا در تهران بی‌اعتباری حکومت اسلامی ایران را در عرصه‌ی بین‌المللی به همراه داشته و موجب کاهش شدید فعالیت‌های استراتژیک بین‌المللی در ایران شده است.

بعد از آنکه جامع بین‌المللی فعالیت‌های هسته‌ای ایران را غیرشفاف و مخفیانه توصیف کرده، فشارها بر حکومت اسلامی ایران افزایش مضاعفی به خود گرفته و در این زمینه چهار قطعنامه در محکومیت و تحریم ایران از سوی سازمان ملل صادر شده که تاکنون موفق به مهار ایران در برنامه‌ی اتمی‌اش نشده است.

در روزهای اخیر که همزمان با سالروز اشغال سفارت آمریکا در ایران است، کمیته‌ی روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا پیش‌نویسی را به تصویب رسانده که بر اساس آن تحریم‌های بخش مالی و انرژی ایران افزایش خواهد یافت که طرح "توطئه‌ی ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن" از دلایل اصلی این گونه تحریم‌ها عنوان شده است.

"هوارد برمن" و "ایلنا لتینن" از اعضای مجلس نمایندگان که از طراحان اصلی تحریم حکومت اسلامی ایران هستند به خبرگزاری‌های بین‌المللی گفته‌اند که دولت ایران درآمدهای بخش انرژی را مستقیماٌ در فعالیت‌های هسته‌ای و تروریستی هزینه می‌کند.

همچنین روز گذشته رؤسای جمهور آمریکا و فرانسه و نیز صدراعظم آلمان که جهت شرکت در نشست گروه بیست در پاریس بسر می‌برند بر ضرورت "فشارهای بی‌سابقه" بر ایران تأکید کردند.

در این میان، روزنامه‌ی "گاردین" در گزارشی اعلام کرد که ارتش بریتانیا برای حمایت از آمریکا مبنی بر حمله‌ی احتمالی به ایران، خود را آماده می‌کند، خبری که همزمان با آزمایش موشک بالستیک دوربُرد اسرائیل منتشر می‌شود.

همچنین روز گذشته سخنگوی وزارت دفاع ایتالیا تأیید کرده که ارتش اسرائیل و چند کشور دیگر در پایگاه "دسیمومانو" رزمایش مشترکی را آغاز نموده‌اند.

در این ارتباط رهبر مذهبی و سیاسی حکومت اسلامی ایران از افشای صد سند به گفته‌ی وی "رسوایی آمریکا" خبر داده و اعلام کرده که ایران به هیچ کشوری باج نخواهد داد و آبروی آمریکا را می‌بریم.

علی اکبر صالحی وزیر خارجه‌ی ایران در سفری به کشور لیبی از آمادگی کشورش برای برخورد نظامی با اسرائیل خبر داد.

پرسش اساسی این است که بعد از گذشت سی و دو سال از اشغال سفارت آمریکا و ادعای صدور انقلاب به کشورهای خارجی، وضعیت و شرایط سیاسی و بین‌المللی حکومت اسلامی ایران در چه سطحی است و باید منتظر مداخله‌ی کشورهای خارجی همچون نمونه‌ی لیبی در ایران باشیم.
Balatarin

جدیدترین خبرها


٢٨-٠۵-١٣٩٨ - ١٩-٠٨-٢٠١٩ - ١١:۴٢ تهران

انگشتان دست یک کولبر کُرد قطع می‌شوند

٢٧-٠۵-١٣٩٨ - ١٨-٠٨-٢٠١٩ - ١٧:٠٢ تهران

از سرنوشت یک کارگر کُرد اطلاع دقیقی در دست نیست

٢٧-٠۵-١٣٩٨ - ١٨-٠٨-٢٠١٩ - ١٢:٢۶ تهران

کامیل احمدی از "دسترسی به وکیل" محروم است

٢۶-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٧ - ١٢:٠٠ تهران

بازداشت پنج شهروند کُرد در پیرانشهر

٢۶-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٧ - ١١:۴٣ تهران

بلاتکلیفی یک شهروند پیرانشهری در زندان نقده

٢۶-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٧ - ١١:٣۵ تهران

انتقال یک شهروند کُرد به زندان مرکزی ارومیه

٢۴-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١۵ - ١٧:٢٠ تهران

از سرنوشت سه شهروند کُرد اطلاعی در دسترس نیست

٢٣-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١۴ - ١٨:۴١ تهران

جان باختن یک کارگر ساختمانی در ربط

٢٣-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١۴ - ١١:١٠ تهران

یک کاسبکار کُرد در سردشت مجروح شد

٢٢-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٣ - ١٧:۴۶ تهران

بازداشت یک پژوهشگر کُرد در تهران

٢٢-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٣ - ١١:٣٠ تهران

یک شهروند سردشتی در پی انفجار مین نقص عضو شد

٢١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٢ - ١٧:۵۵ تهران

سیروس عباسی از زندان قروه آزاد شد