كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
یک شهروند ایلامی دلیل اعتراضات مردم این منطقه را بازگو می‌کند
١٧-٠٣-١٣٩١ - ٠۶-٠۶-٢٠١٢ - ١١:٠٠ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت۴٣۴١ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

یک شهروند ایلامی دلیل اعتراضات مردم این منطقه را بازگو می‌کندکُردپا: یک شهروند ایلامی طی نامه‌ای از وقایع و چگونگی اعتراضات در چند شهر ایلام سخن گفته که بنا به درخواست وی و به دلیل رعایت امنیت وی از انتشار هویت او خودداری می‌کنیم.

انتشار این نامه منعکس کننده دیدگاه و سیاست کاری آژانس خبررسانی کُردپا نمی‌باشد.

متن کامل این نامه در پی آمده است:
تمام وقایع هنگامی آغاز شد که آراء دکتر علی اکبر متین از سوی شورای نگهبان ابطال شد. دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزۀ شمالی ایلام با رقابت میان سه کاندیدای اصلاح طلب"دکتر شوهانی، دکتر متین و دکتر قنبری" و یک کاندیدای اصولگرا "فریدون همتی" انجام گرفت. نتایج انتخابات حاکی از برتری شوهانی و متین بود.

همتی که به گفتۀ بسیاری با دریافت حدود 13 میلیارد کمک مالی از برادران لاریجانی قدم در عرصۀ انتخابات گذاشته بود، به هیچ وجه شکست را نپذیرفت و به روش‌های دیگر همچون لابی متوسل شد. او با استفاده از نفوذ ...لاریجانی، شخصیت دکتر متین را به منظور ابطال آرای وی مورد حمله قرار داد و با دادن رشوه به افراد مورد نظرش به کارگردانی سناریوی رسوایی اخلاقی دکتر متین پرداخت.

نفوذ همتی به قدری بود که شورای نگهبان انتخابات حوزۀ شمالی ایلام را ابطال ننمود و تنها از راه یافتن دکتر متین به مجلس جلوگیری کرد. اتفاقی بسیار نادر در حال رخ دادن بود و آن این بود که کاندیدایی که در دو دوره‌ی انتخابات از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شده بود، پس از پیروزی در انتخابات صلاحیتش مورد سوء ظن واقع شد.

این سوال در اذهان بسیاری شکل گرفت که اگر دکتر متین شرایط کاندید شدن را نداشته است چرا از همان ابتدا رد صلاحیت نشده است؟ و اگر در ابتدا تایید شده است چرا اکنون پس از کسب حدود 60هزار رای سخن از رد صلاحیت وی به میان می¬آید؟

با انتشار خبر ابطال آرا دکتر متین، همشهریان او در شهر ملکشاهی به شدت خشمگین شدند. ساکنان شهر ملکشاهی که تنها امیدشان برای رفع بخش کوچکی از محرومیت¬های شهرشان ورود کاندیدایشان به مجلس بود، امیدهایشان را برباد رفته دیدند و به شدت به اعتراض به تصمیم شورای نگهبان پرداختند.

در مقابل حکومت که به شدت از خشم مردمان این دیار هراس داشت، قبل از انتشار رسمی خبر به نیروهای یگان ویژۀ استان¬های همجوار برای کنترل مردم متوسل شده بود. در این میان تنها یگان ویژۀ خوزستان حاضر به حضور در منطقه شد. به اعتقاد مردم نیروهای کرمانشاه و کردستان از سرکوب هم¬زبانانشان خودداری کرده بودند.

اعتراضات مردمی از تاریخ هشتم خردادماه آغاز شد. تمام مراکز دولتی از جمله بانک¬ها، ساختمان شهرداری و فرمانداری و ... با حملات مردم تخریب شدند. در روز دوم درگیری، انتشار خبری مبنی بر شکستن دست یک زن بی گناه توسط ماموران یگان ویژه خشم مردم را دوچندان کرد و همین مساله به درگیری نظامی معترضان و نیروهای یگان ویژه منجر شد.

حملات به خصوص در شب انجام می¬گرفت. در روز پنج¬شنبه یازدهم خردادماه به دعوت بزرگان شهر جلسه‌ای با حضور مردم برگزار شد. روز قبل از آن اعلامیه¬هایی در شهر پخش و از مردم جهت حضور در این جلسه دعوت به عمل آمده بود.

همچنین با استفاده از پیام¬های تلفنی از مردم دعوت به عمل آمد. مسالۀ جالب توجه متن پیامی بود که در شهر انتشار یافته بود که نشان¬ دهنده‌ی گرایش مردم به تجزیه¬طلبی نیز بود.

در این متن مردم ملکشاهی، مردمانی ستمدیده خطاب شده¬اند که از این پس خود را ایرانی نمی¬دانند و دوست دارند به هر کشور دیگری بپیوندند. پس از برگزاری جلسه راه¬پیمایی¬ با هدف رسیدن به شهر ایلام برگزار شد که با مقاومت نیروهای یگان ویژه مواجه شد. در ابتدا مردم با سنگ به نیروها حمله کردند که در نتیجه نیروهای یگان ویژه فرار کردند. پس از آن افراد مسلح به این نیروها حمله کردند که در پایان 2 نفر از نیروهای حکومتی کشته و چند نفر دیگر زخمی شدند.

روز بعد نیروهای یگان ویژه شهر را تحویل سپاه پاسداران دادند. از زمان ورود سپاه و اطلاعات به منطقه، افراد بسیاری که اغلب بی¬گناه نیز هستند بازداشت شده¬اند. مردم به شدت از حکومت خشمگین هستند.
Balatarin

جدیدترین خبرها


٢۶-٠٣-١٣٩٨ - ١۶-٠۶-٢٠١٩ - ١٢:٣۴ تهران

خودکشی دو شهروند کُرد در اشنویه و بوکان

٢۶-٠٣-١٣٩٨ - ١۶-٠۶-٢٠١٩ - ١١:٢٨ تهران

انتقال تسلحیات نظامی به شهرستان کامیاران

٢۵-٠٣-١٣٩٨ - ١۵-٠۶-٢٠١٩ - ١٧:٢١ تهران

ضبط اجناس کاسبکاران در پاوه

٢۵-٠٣-١٣٩٨ - ١۵-٠۶-٢٠١٩ - ١١:۵۵ تهران

خودکشی یک زن کُرد در بخش باینگان پاوه

٢۴-٠٣-١٣٩٨ - ١۴-٠۶-٢٠١٩ - ١١:٠٨ تهران

مرگ یک کارگر کُرد بر اثر برق‌ گرفتگی

٢۴-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١۴ - ١٠:۴۴ تهران

یک کولبر بانه‌ای بر اثر شلیک مستقیم نظامیان جان باخت

٢٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١٣ - ١٣:١٢ تهران

KMMK – G خواستار آزادی بی‌قید و شرط زهرا محمدی شد

٢٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١٣ - ١١:٠۶ تهران

مرگ یک کارگر سردشتی در پی سقوط از ارتفاع

٢٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١٣ - ١٠:۵٠ تهران

فعال صنفی معلمان مریوان با قرار کفالت آزاد شد

٢٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١٢ - ١٧:٢۵ تهران

دلیل مشخصی برای بازداشت زهرا محمدی اعلام نشده است

٢٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١٢ - ١١:٢١ تهران

اعتصاب کارگران شهرداری اشنویه

٢١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١١ - ١١:۴٠ تهران

زخمی شدن یک کاسبکار کُرد در سردشت

٢٠-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۶-١٠ - ١١:٠٩ تهران

اسیدپاشی به یک شهروند کُرد در پیرانشهر