كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
نامه هشدارآمیز ٢٥٠ قانونگذار آمریکایی درباره توافق احتمالی با ایران
٢٣-١٢-١٣٩٣ - ١۴-٠٣-٢٠١۵ - ١۵:۴۵ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت٨٢٩ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

نامه هشدارآمیز ٢٥٠ قانونگذار آمریکایی درباره توافق احتمالی با ایرانآژانس کُردپا: یک هفته پس از نامه جنجالی سناتورهای جمهوریخواه کنگره آمریکا به رهبران ایران این بار ده‌ها عضو مجلس نمایندگان آمریکا طی نامه‌ای به براک اوباما خواستار دخالت کنگره در توافق احتمالی با حکومت اسلامی ایران شدند.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، دویست و پنجاه قانونگذار مجلس نمایندگان آمریکا با امضای نامه‌ای از نامه قبلی ٤٧ سناتور آمریکایی به رهبران ایران حمایت بعمل آوردند.

اشاره اعضای جمهوریخواه و دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، به نامه هفته‌ی قبل سناتورهای جمهوریخواه به رهبران حکومت اسلامی ایران است که در آن هر گونه توافق هسته‌ای با ایران را بعد از دوران رئیس جمهوری فعلی آمریکا فاقد اعتبار تلقی کردند.

در نامه جدید که تا صبح امروز به امضای ٢٥٠ نفر از نمایندگان هر دو حزب دمکرات و جمهوریخواه در کنگره رسیده از مذاکرکنندگان آمریکایی و براک اوباما می‌خواهند که به "موضوعات حساس و فوری" در مذاکرات جاری با حکومت ایران پاسخگو باشند.

اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان و الیوت انگل، دموکرات ارشد این کمیته از نویسندگان نامه بزودی متن آن را در اختیار براک اوباما قرار خواهند داد.
تعداد نمایندگان مجلس قانون گذاری ایالات متحده ‌‌آمریکا، ٤٣٥ نفر است.

خبرگزاری نیمه‌رسمی فارس به نقل از "واشنگتن اگزاماینر" اعلام کرد: کنگره باید هنگام بازبینی این توافق متقاعد شود که مفاد آن مسیر دست‌یابی ایران به بمب را مسدود می‌کند و تنها در این صورت است که کنگره می‌تواند رفع دائمی تحریم‌ها را مدنظر قرار دهد.

اوباما بر این باور است که حصول توافق هسته‌ای با ایران و اجرای آن به تأیید کنگره نیازی ندارد و اختیارات رئیس جمهور برای تأیید توافق کافی خواهد بود.

25398.jpg
جان کری: در صورتی که با ایران به توافق هسته‌ای دست پیدا نکنیم گزینه‌های دیگری داریم
از دیگر سو، کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به منظور بررسی روند مذاکرات هسته‌ای با ایران روز پنج‌شنبه، ٢٨ اسفندماه با حضور مقامات ارشد دولت اوباما  جلسه استماع برگزار می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا که هم‌اکنون در مصر بسر می‌برد در یک نشست خبری گفت: علی‌رغم پیشرفت‌ها در مذاکرات هسته‌ای با ایران، همچنان "شکاف‌های مهمی" باقی مانده که باید برطرف شود.

جان کری اضافه کرد: در صورتی که با ایران به توافق هسته‌ای دست پیدا نکنیم گزینه‌های دیگری داریم.

سخنان کری چند ساعت پس از اظهارنظر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا مطرح می‌شود که در آن جنیفر ساکی گفته بود: حتی در صورت تصویب شورای امنیت برای برچیده شدن تحریم‌ها علیه ایران، آمریکا الزامی برای برداشتن تحریم‌های یکجانبه خود علیه ایران ندارد.

همچنین خبرگزاری تسنیم گزارش داد که یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرده که آمریکا هیچ تمایلی برای  استفاده از سازمان ملل برای مستحکم کردن هر توافق بالقوه با ایران بر سر برنامه هسته‌ای ندارد.
اشاره به بیانیه‌ی برنادت میهان، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا است.

در ایران نیز انتقاد به مذاکرات از سوی طیف موسوم به اصولگرا در حال افزایش می‌باشد و در این رابطه حسین شریعتمداری نماینده علی خامنه‌ای در روزنامه کیهان در سرمقاله روز شنبه، ۲۲ اسفندماه این روزنامه توافق هسته‌ای را "محال و غیرممکن" خواند.

استدلال سرمقاله نویس کیهان این است که: "از نگاه آمریکا و متحدانش چالش هسته‌ای ادامه درگیری‌های سی و چند ساله و از جمله، صحنه دیگری از جنگ ۸ ساله است. بنابراین، لغو تحریم‌ها که در مذاکرات هسته‌ای دنبال می‌کنیم، مانند آن است که از حریف انتظار داشته باشیم در میدان جنگ با ایران اسلامی، کارآمدترین اسلحه خود را زمین بگذارد! و بدیهی است که نگذاشته و نمی‌گذارد".
دور بعدی مذاکرات هسته‌ای از روز یکشنبه فردا در لوزان سوئیس با حضور وزیران خارجه آمریکا و ایران آغاز خواهد شد.
 
Balatarin

جدیدترین خبرها


٢۶-٠۵-١٣٩٨ - ١٧-٠٨-٢٠١٩ - ١٢:٠٠ تهران

بازداشت پنج شهروند کُرد در پیرانشهر

٢۶-٠۵-١٣٩٨ - ١٧-٠٨-٢٠١٩ - ١١:۴٣ تهران

بلاتکلیفی یک شهروند پیرانشهری در زندان نقده

٢۶-٠۵-١٣٩٨ - ١٧-٠٨-٢٠١٩ - ١١:٣۵ تهران

انتقال یک شهروند کُرد به زندان مرکزی ارومیه

٢۴-٠۵-١٣٩٨ - ١۵-٠٨-٢٠١٩ - ١٧:٢٠ تهران

از سرنوشت سه شهروند کُرد اطلاعی در دسترس نیست

٢٣-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١۴ - ١٨:۴١ تهران

جان باختن یک کارگر ساختمانی در ربط

٢٣-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١۴ - ١١:١٠ تهران

یک کاسبکار کُرد در سردشت مجروح شد

٢٢-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٣ - ١٧:۴۶ تهران

بازداشت یک پژوهشگر کُرد در تهران

٢٢-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٣ - ١١:٣٠ تهران

یک شهروند سردشتی در پی انفجار مین نقص عضو شد

٢١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٢ - ١٧:۵۵ تهران

سیروس عباسی از زندان قروه آزاد شد

٢٠-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١١ - ١١:۵۵ تهران

محکومیت سه شهروند کُرد در ارومیه و سنندج

٢٠-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١١ - ١١:٣٠ تهران

یک کاسبکار کُرد در مرز نوسود زخمی شد

٢٠-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١١ - ١١:٠٨ تهران

بازداشت یک شهروند کُرد در ایلام

٢٠-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١١ - ١٠:۵٧ تهران

کشته شدن یک کولبر کُرد در مرز خوی

١٩-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٠ - ١٨:٣٩ تهران

امام جماعت مسجد "قوخ" سقز برکنار شد