كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
رهبر جمهوری‌خواهان سنا: اوباما برای رفع تحریم‌های علیه ایران به ما نیاز دارد
١٨-١٢-١٣٩٣ - ٠٩-٠٣-٢٠١۵ - ١٢:٢٩ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت٨٨٧ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

رهبر جمهوری‌خواهان سنا: اوباما برای رفع تحریم‌های علیه ایران به ما نیاز داردآژانس کُردپا: اعضای کنگره آمریکا درباره هرگونه توافق هسته‌ای احتمالی با حکومت اسلامی ایران و رفع تحریم‌ها هشدار دادند.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، برخی از سناتورهای جمهوریخواه کنگره‌ی آمریکا نامه را منتشر کرده‌اند که در آن اعتبار توافق هسته‌ای با ایران را مربوط به دوران ریاست جمهوری براک اوباما دانسته‌اند.

نامه‌ی یادشده که به امضای ٤٧ سناتور رسیده خطاب به رهبران ایران نگارش شده است.

رسانه‌های حکومتی در ایران انتشار چنین نامه‌ای را "انصراف" نسبت به حصول توافق احتمالی و "فشار" بر کاخ سفید توصیف کرده‌اند.

خبرگزاری نیمه‌رسمی فارس بخشی از نامه را به نقل از بلومبرگ بازنشر کرده و می‌نویسد: "جالب توجه است در حالیکه بر مذاکرات شما با دولت خود  نظارت داریم می‌بینیم که شما به طور کامل از نظام قانون اساسی ما آگاهی ندارید. هرچیزی که مورد تأیید کنگره قرار نگیرد، تنها یک توافق اجرایی است و رئیس‌جمهور بعدی می‌تواند با یک حرکت قلم آن را ابطال کند و کنگره آینده می‌تواند در هر برهه از زمان مفاد توافق را اصلاح کند".

این نامه که که توسط تام کاتن سازماندهی شده و به امضای رهبر حزب جمهوریخواه سنا و همچنین مارکو روبیو از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶، تد کروز و رند پائول درآمده، آخرین حرکت قانونگذاران کنگره آمریکا برای تأثیر گذاشتن بر روند مذاکرات هسته‌ای است.

روز گذشته رئیس جمهور آمریکا طی گفتگو با شبکه تلویزیونی "سی بی اس" تصریح کرد که اگر حکومت اسلامی ایران از خلال یک توافق جامع تقلب بکند دولت آمریکا میز مذاکره را ترک خواهد کرد.

از دیگر سو، رهبر جمهوری‌خواهان سنا در انتقاد از براک اوباما گفت: او قصد همکاری با کنگره ندارد اما برای رفع تحریم‌ها نیازمند این نهاد خواهد بود.

میچ‌مک‌کونل ا اشاره به اینکه خواست آمریکا صفر شدن ظرفیت غنی‌سازی در ایران است، تاکید کرد که نمایندگان تلاش می‌کنند طرحی که خواستار نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای ایران است را با بیش از ٦٧ رأی مثبت به تصویب برسانند.

اکنون  ٦٤ سناتور آمریکایی از طرح کنگره که بر اساس آن هرگونه معامله هسته‌ای با ایران توسط دولت باراک اوباما ابتدا باید به تصویب نمایندگان آمریکایی درآید، حمایت می‌کنند.

افزایش اختلاف کاخ سفید با کنگره آمریکا در حالی است که روزنامه‌ی هاآرتص به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی حاضر در مذاکرات اعلام کرد که توافق هسته‌ای بیش از یک دهه دوام خواهد داشت.

وی در ادامه افزوده است: "ما(گروه ١+٥) در حال گفت‌وگو بر سر توافقی ١٠ ساله نیستیم، بلکه داریم درباره مراحل چندگانه‌ای صحبت می‌کنیم که برای اطلاع از صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران به صورت نامحدود ادامه خواهد داشت".

ضرب الاجل نهایی برای دستیابی به توافق حداقل سیاسی ٣١ مارس (٤ فروردین) تعیین شده است.

امروز دوشنبه، هجدهم اسفندماه نیز هیأتی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وارد تهران شد.

 اين هيات به رياست واريو رانتا، معاون آژانس، همراه با ماسيمو آپارو، رييس پادمان‌های اين نهاد بين المللی، قراراست در سفری دو روزه بامقام‌های حکومت اسلامی ايران درباره دو موضوع حل نشده از مرحله سوم همکاری‌های دوجانبه مذاکره نمایند.
يکی از دو محور مذاکرات در خصوص "ارايه اطلاعات مربوطه مورد توافق و توضيحات مربوط به مقاله منتشر شده در ايران در رابطه با ترابرد نوترون و مدل سازی ها و محاسبات مربوطه و استفاده ادعايی از آنها در مواد فشرده" است.

در آخرين گزارش آژانس بين‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای حکومت ايران نيز پاسخگو نبودن ايران در دو مورد اشاره شده بود: مسئله "شبيه‌سازی کامپيوتری مرتبط با انفجار هسته‌ای" و "آزمايش‌چاشنی‌های انفجاری".
Balatarin

جدیدترین خبرها


٠١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٢-٠٧-٢٠١٩ - ١٧:١٠ تهران

بازداشت یک دختر ٢٠ ساله در پیرانشهر

٠١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٢-٠٧-٢٠١٩ - ١٣:٣۶ تهران

بازداشت یک شهروند کُرد در بوکان

٠١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٢-٠٧-٢٠١٩ - ١٢:۵٧ تهران

خودسوزی یک جوان ٢٤ ساله در قطور خوی

٠١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٢-٠٧-٢٠١٩ - ١١:٢٩ تهران

برخورد ناشایست رئیس شهرداری بانه با کارگران

٠١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٢-٠٧-٢٠١٩ - ١١:٠٢ تهران

بازداشت رئیس آموزش و پرورش شهرستان روانسر

٣٠-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-٢١ - ١٧:١٠ تهران

وثیقه یک شهروند کُرد به مزایده گذاشته شد

٣٠-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-٢١ - ١١:٣٣ تهران

حفاری یکی از آثار باستانی اشنویه توسط سپاه پاسداران

٢٩-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-٢٠ - ١٣:٠٩ تهران

نظامیان حکومتی کولبران را در چالدران به رگبار بستند

٢٩-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-٢٠ - ١٢:٠١ تهران

از جلال ملکشاه تقدیر شد

٢٨-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٩ - ١١:۴١ تهران

انتقال یک شهروند کُرد به اطلاعات ارومیه

٢٨-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٩ - ١١:١٩ تهران

بازداشت یک دانشجوی کُرد دانشگاه پیام‌نور مهاباد

٢٧-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٨ - ١٢:۵۵ تهران

صدور حکم یکسال حبس برای مختار زارعی

٢٧-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٨ - ١١:٢٠ تهران

یک جوان کُرد به زندان مرکزی ارومیه انتقال یافت