كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
توافق با ایران به معنی رضایت در موضوعات بزرگتر نیست
١۴-١٢-١٣٩٣ - ٠۵-٠٣-٢٠١۵ - ١١:۵١ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت٧٣١ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

توافق با ایران به معنی رضایت در موضوعات بزرگتر نیستآژانس کُردپا: در آستانه احتمال توافق هسته‌ای غرب با حکومت اسلامی ایران، وزیر خارجه آمریکا رهسپار کشورهای حوزه خلیج فارس شد.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، از امروز صبح، چهاردهم اسفندماه جان کری با مقامات بلندپایه‌ی کشورهای عربستان سعودی، بحرین، کویت، عمان، قطر، و امارات عربی متحده دیدار خواهد کرد.

سفر وزیرخارجه آمریکا عصر روز گذشته و پس از پایان دیدار با هیأت مذاکره‌کننده حکومت اسلامی ایران در سوئیس انجام گرفته است.

مقامات آمریکایی به این کشورهای اطمینان داده‌اند که احتمال هرگونه توافق هسته‌ای با ایران به معنی رضایت درباره موضوعات امنیتی بزرگ‌تر نمی‌باشد.

اشاره به موضوعات حقوق‌بشر، جنگ داعش، دخالت ایران در کشورهای عراق، یمن، سوریه و لبنان و همچنین صلح اسرائیل با فلسطین است.

را دیو فردا به نقل از یک مقام ارشد آمریکا که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد: ایالات متحده‌ی آمریکا همچنان به مقابله با "پیشروی ایران" و "قدرت افزایی" آن در منطقه ادامه خواهد داد.

برخی کشورهای عربی به شدت به اهداف منطقه‌ای حکومت اسلامی ایران سوء ظن دارند و نگران آن هستند که توافق احتمالی هسته‌ای با ایران مانع از دستیابی این کشور به بمب اتمی نشود.

از دیگر سو، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روزانه با خبرنگاران گفت که توافق هسته‌ای با ایران به معنای گرم شدن روابط دو کشور نیست.

ماری هارف بار دیگر با مطرح نمودن بحث "همه‌ی گزینه‌ها بر روی میز است"، اعلام کرد: اگر پس از توافق ایران تلاش کند تا برخلاف تعهداتش در معاهده ان. پی. تی و دیگر معیارهای شفاف‌سازی موجود عمل کند ما آنگاه هر اقدامی را برای خود محفوظ می‌دانیم.

25154.jpg
ماری هارف: توافق هسته‌ای با ایران به معنای گرم شدن روابط دو کشور نیست
وی در ادامه اشاره کرد که ما نگرانی جدی درباره حقوق‌بشر، تروریسم، سوریه، حزب‌الله داریم و ما درباره اینها به شدت با ایران اختلاف‌نظر داریم.

درباره آخرین وضعیت مذاکرات هسته‌ای، وزیر خارجه حکومت اسلامی ایران از باقی ماندن برخی اختلافات سیاسی و فنی در روند مذاکرات خبر داد و همزمان از "پیشرفت خوب" سخن گفت.

شبکه خبری ان بی سی که با محمدجواد ظریف مصاحبه می‌کرد به نقل از وی اعلام کرد: "اصلی‌ترین مانع در توافق احتمالی یک تصمیم سیاسی است که باید اتخاذ شود".

اظهارات جواد ظریف دو روز بعد از سخنرانی نخست وزیر اسرائیل در کنگره آمریکا مطرح می‌شود؛ نتانیاهو هشدار داده بود توافق می‌تواند "راه ایران را برای ساخت بمب هموار کند".

طرفین مذاکرات توافق دارند که باید حداقل تا پایان ماه مارس(دهم فروردین‌ماه ٩٤) به یک توافق کلی سیاسی دست یابند و تا اوایل تیرماه آینده نیز جزئیات توافق فنی میسر گردد.

کشورهای غربی از جمله کشورهای ١+٥، حکومت اسلامی ایران را به ساخت بمب اتمی تحت لوای برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای متهم می‌کنند و خواستار توافق با این کشور و راست‌آزمایی این توافق تا سال‌های متمادی هستند.
Balatarin

جدیدترین خبرها


٢۶-٠۵-١٣٩٨ - ١٧-٠٨-٢٠١٩ - ١٢:٠٠ تهران

بازداشت پنج شهروند کُرد در پیرانشهر

٢۶-٠۵-١٣٩٨ - ١٧-٠٨-٢٠١٩ - ١١:۴٣ تهران

بلاتکلیفی یک شهروند پیرانشهری در زندان نقده

٢۶-٠۵-١٣٩٨ - ١٧-٠٨-٢٠١٩ - ١١:٣۵ تهران

انتقال یک شهروند کُرد به زندان مرکزی ارومیه

٢۴-٠۵-١٣٩٨ - ١۵-٠٨-٢٠١٩ - ١٧:٢٠ تهران

از سرنوشت سه شهروند کُرد اطلاعی در دسترس نیست

٢٣-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١۴ - ١٨:۴١ تهران

جان باختن یک کارگر ساختمانی در ربط

٢٣-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١۴ - ١١:١٠ تهران

یک کاسبکار کُرد در سردشت مجروح شد

٢٢-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٣ - ١٧:۴۶ تهران

بازداشت یک پژوهشگر کُرد در تهران

٢٢-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٣ - ١١:٣٠ تهران

یک شهروند سردشتی در پی انفجار مین نقص عضو شد

٢١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٢ - ١٧:۵۵ تهران

سیروس عباسی از زندان قروه آزاد شد

٢٠-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١١ - ١١:۵۵ تهران

محکومیت سه شهروند کُرد در ارومیه و سنندج

٢٠-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١١ - ١١:٣٠ تهران

یک کاسبکار کُرد در مرز نوسود زخمی شد

٢٠-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١١ - ١١:٠٨ تهران

بازداشت یک شهروند کُرد در ایلام

٢٠-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١١ - ١٠:۵٧ تهران

کشته شدن یک کولبر کُرد در مرز خوی

١٩-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٠ - ١٨:٣٩ تهران

امام جماعت مسجد "قوخ" سقز برکنار شد