كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
UN: حقوق اقلیتهای اتنیکی و مذهبی در ایران رعایت نمیشود
١٣-١٢-١٣٩٣ - ٠۴-٠٣-٢٠١۵ - ١٠:۴٩ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت١٢۶۴ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

UN: حقوق اقلیتهای اتنیکی و مذهبی در ایران رعایت نمیشودآژانس کُردپا: در تازه‌ترین گزارش سالانه سازمان ملل بار دیگر نسبت به وضعیت نقض حقوق‌بشر در ایران ابراز "نگرانی عمیق" شده است.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا،  دفتر بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه، دوازدهم اسفندماه گزارش داد که حکومت اسلامی ایران به وعده خود درباره حفاظت از اقلیت‌های اتنیکی و مذهبی عمل نمی‌کند.
گزارش به نشست سالانه شورای حقوقبشر سازمان ملل در ژنو می‌باشد.

در بخشی از گزارش آمده است: افرادی که خواستار شناسایی بیشتر حقوق فرهنگی و زبانی خود هستند، در معرض مجازات‌های سخت و از جمله اعدام قرار دارند.

بان‌کی‌مون ضمن ابراز نگرانی از وضعیت حقوق‌بشر در حاکمیت کنونی ایران می‌گوید که مقامات حکومتی در ۱۰ ماه اول سال ۲۰۱۴ میلادی، حداقل ۵۰۰ نفر و "احتمالا بسیار بیشتر از این تعداد" را اعدام کرده‌اند.

دویچه‌وله به نقل از رویترز بخشی از گزارش دبیرکل سازمان ملل را منتشر نموده که در آن اعلام شده است: مظنونان در ایران شکنجه شده و مورد بد رفتاری قرار می‌گیرند، ماه‌ها در انفرادی نگهداری می‌شوند بدون این که به وکیل دسترسی داشته باشند و برای اتهام‌هایی مانند "فساد فیالارض" و "محاربه با خدا" با خطر مرگ روبرو هستند.

25130.jpg
بان‌کی‌مون: مقامات حکومتی ایران در ۱۰ ماه اول سال ۲۰۱۴ میلادی، حداقل ۵۰۰ نفر و "احتمالا بسیار بیشتر از این تعداد" را اعدام کرده‌اند
این گزارش همچنین می‌افزاید حدود دو سوم زنان قربانی خشونت خانگی هستند، و دختران کماکان مجبور به تن دادن به ازدواج اجباری می‌شوند.

حکومت اسلامی ایران همچنان اجازه سفر گزارشگر حقوق‌بشر به ایران را نمی‌دهد و بنابه متن گزارش روز گذشته، ایران همچنین به ۲۴ سوال از مجموع ۲۹ پرسشی که سازمان ملل در زمینه‌های مشخص حقوق‌بشری از این کشور پرسیده پاسخ نداده است.

بیست و هشتمین نشست سالانه شورای حقوق‌بشر سازمان ملل از یازدهم اسفندماه تا ۸ فروردین سال آینده، ادامه خواهد داشت و سیاست دولت‌ها و حقوق‌بشر، حقوق کودکان، خشونت علیه زنان، مجازات اعدام، حقوق معلولان و ناتوانان، تبعض نژادی و تغییرات اقلیمی و حقوق‌بشر در گروه‌های کاری بحث می‌شود.

نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در حال بررسی پرونده‌ی حکومت اسلامی ایران در این شورا می‌باشد.
Balatarin

جدیدترین خبرها


٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠-٠۵-٢٠١٩ - ١۶:۴۵ تهران

آزادی معلم مهابادی با قرار وثیقه

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠-٠۵-٢٠١٩ - ١١:٢٣ تهران

اعتراض به حجاب اجباری در سنندج

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ١٩-٠۵-٢٠١٩ - ١٨:١٠ تهران

زخمی شدن دو کولبر کُرد در پیرانشهر

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٩ - ١١:٣٢ تهران

اطلاعات یک شهروند مریوانی را بازداشت کرد

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٩ - ١١:٠۴ تهران

احضار یکی از معترضان به قتل زنان در مریوان به اطلاعات

٢٨-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٨ - ٢٢:٣٣ تهران

بازداشت یک دانشجوی کُرد در مریوان

٢٧-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٧ - ١١:۴۴ تهران

سپاه پاسداران محیط زیست کردستان را به آتش می‌کشاند

٢٧-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٧ - ١١:١۵ تهران

ضبط بیش از ١٠ ماشین کاسبکاران در پیرانشهر

٢٧-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٧ - ١٠:۵۶ تهران

خودکشی یک زن در کرماشان

٢۵-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١۵ - ١٧:٠٣ تهران

احضار یک فعال صنفی معلمان به اطلاعات کرماشان

٢۵-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١۵ - ١٢:٢۴ تهران

بانک اطلاعاتی ناقضان حقوق بشر در کردستان