كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
KCK: انتظار یکطرفه از جنبش آزادیخواهی کُرد، غیراخلاقی، غیرسیاسی و ناحق است
١٠-١٢-١٣٩٣ - ٠١-٠٣-٢٠١۵ - ١۶:۴۶ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت١١٣۵ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

KCK: انتظار یکطرفه از جنبش آزادیخواهی کُرد، غیراخلاقی، غیرسیاسی و ناحق استآژانس کُردپا: نامه عبدالله اوجالان مبنی بر کنارگذاشتن اسلحه از سوی پ.ک.ک با اما و اگر از سوی رهبران سیاسی و نظامی در قندیل مواجه گردید.

به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، یک روز پس از انتشار بیانیه عبدالله اوجالان در زندان امرالی، ریاست مشترک شورای رهبری ک.ج.ک بدان واکنش نشان داد.

در این بیانیه مستقیماً بحث برگزاری کنگره خلع سلاح پ.ک.ک به اجرای کامل مفاد ١٠ ماده‌ای مورد اشاره عبدالله اوجالان منوط گشته است.

ریاست مشترک شورای رهبری ک.ج.ک در ادامه افزوده:  بی‌توجهی و مواضع غیرمسئولانه در سال ٢٠١٣ در قبال مسئله عقب‌نشینی گریلاها نباید بار دیگر تکرار شود.

نامه یادشده، اظهارات بیان شده توسط اوجالان در زندان امرالی را "فرصت رهبر آپو به دولت آ.ک.پ ترکیه" عنوان شده است.

خبرگزاری فرات وابسته به حزب کارگران کُردستان ترکیه متن کامل بیانیه شورای اجرایی ک.ج.ک را منتشر نموده که در آن عنوان شده است: بیانیه جدید رهبر آپو مسئولیت‌های دولت آ.ک.پ ترکیه و جنبش ما را سنگین می‌کند. برای پیشبرد روند صلح به شیوه‌ای مثبت، اگر دولت در قبال وضعیت کنونی مسئولانه عمل کند، ما هم آشکارا اعلام می‌کنیم که برای پایدار ساختن آتش‌بسی که تا به امروز ادامه یافته، به وظایف‌مان عمل خواهیم کرد. آتش‌بس پایدار هم به تنهایی برای برداشتن گام‌هایی جهت حل دموکراتیک، بنیانی مهم و فرصتی بزرگ است".

اوجالان از سال ١٩٩٩ میلادی در زندانی در یک جزیره در جنوب استانبول به سر میبرد و همچنان نفوذ معنوی و سیاسی خود را بر پ. ک. ک حفظ کرده است.

کنفدرالیسم جوامع دمکراتیک(KCK) خاطر نشان ساخت که اگر دولت ترکیه پس از بیانیه نوین حزب دمکراتیک خلق‌ها( HDP) گامهایی عملی و جدی برندارد، آنگاه حق ندارد از جنبش آزادیخواهی کُرد انتظار داشته باشد که بصورت یکطرفه گام بردارد، زیرا چنین انتظاری غیراخلاقی، غیرسیاسی و ناحق خواهد بود.

روز گذشته رسانه‌های بین‌المللی از اقدام مشترک هیأت دولت آ.ک.پ ترکیه و ه.د.پ کُردها جهت انتشار نامه عبدالله اوجالان استقبال و آن را فصل نوینی در روابط کُردها و دولت ترکیه عنوان کردند.

مذاکرات با عبدالله اوجالان در اواخر سال ٢٠١٢ آغاز شد تا به یک درگیری که در جریان آن از سال ١٩٨٤ بیش از ٤٠ هزار تن کشته شده‌اند، پایان دهد. حزب کارگران کُردستان ترکیه سالهاست که با دولت مرکزی این کشور جهت اعطای خودمختاری یا چیزی شبیه به آن به استان‌های کُرد ترکیه در شرق و جنوب مبارزه سیاسی ـ نظامی می‌کند.
Balatarin

جدیدترین خبرها


٠٢-٠۶-١٣٩٨ - ٢۴-٠٨-٢٠١٩ - ١٧:٠٩ تهران

جان باختن یک کارگر کُرد در دیواندره

٠٢-٠۶-١٣٩٨ - ٢۴-٠٨-٢٠١٩ - ١١:٢٢ تهران

بازداشت یک فعال مدنی کُرد در سنندج

٣١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٢-٠٨-٢٠١٩ - ١٧:٢٠ تهران

زخمی شدن یک کاسبکار کُرد در مرز اشنویه

٣١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٢-٠٨-٢٠١٩ - ١۶:۴١ تهران

یک فعال کارگری به یکسال حبس تعزیری محکوم شد

٣١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢٢ - ١١:٢٩ تهران

کتابفروشی "هه‌نار" در ایلام تعطیل شد

٣١-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢٢ - ١٠:٣١ تهران

بازداشت یک شهروند کُرد در سنندج

٣٠-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢١ - ١٧:٠٢ تهران

بازداشت یک شهروند دیگر کُرد در دماوند

٣٠-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢١ - ١١:٢۶ تهران

یک کاسبکار سلماسی بر اثر شلیک نیروهای سپاه جان سپرد

٢٩-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢٠ - ١٢:۴٩ تهران

بازداشت سه شهروند کُرد در دماوند

٢٩-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢٠ - ١١:۵۶ تهران

محکومیت یک شهروند پیرانشهری به هفت سال حبس تعزیری

٢٩-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-٢٠ - ١١:١۵ تهران

دو جوان کُرد در مریوان بازداشت گردیدند

٢٨-٠۵-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٨-١٩ - ١١:۴٢ تهران

انگشتان دست یک کولبر کُرد قطع می‌شوند