كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
افزایش تعرفه‌ی قضایی در محاکم قضائی ایران
٢۵-٠۵-٢٠١٩ - ٢٣-١٠-٢٠١١ - ١٠:۴٣ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت١٣٢۵ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

افزایش تعرفه‌ی قضایی در محاکم قضائی ایرانکُردپا: بنابر بخش‌نامه‌ی ابلاغی سال گذشته‌ی وزارت دادگستری ایران و پس از مدت ده سال مبلغ تعرفه‌های خدمات قضائی به میزان 10 تا 50 برابر افزایش یافت.
وب‌سایت راهبردنیوز ضمن اشاره به نگرانی و اعتراض وکلا، حقوقدانان و شهروندان به افزایش تعرفه‌ی خدمات قضائی اعلام کرد: پس از سپری شدن بیست‌ماه از اجرای طرح افزایش تعرفه‌ی قضائی و پیش‌بینی سید مرتضی بختیاری، وزیر دادگستری مبنی بر کاهش اطاله‌ی دادرسی، اما آمارها نشان از افزایش روزافزون پرونده‌های قضایی در ایران است.
سید سلیمان ذاکر عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس ایران در واکنش به بیانیه‌ی کانون وکلا مبنی بر افزایش تعرفه‌ها گفت: ارزان بودن تعرفه‌ی قضائی موجب گردیده مردم حتی در درگیری‌های کوچک و قابل حل هم به محاکم قضائی مراجعه نموده و با این افزایش روند اطاله‌ی دادرسی کاهش می‌یابد.
در مقابل تعدادی از رؤسات کل دادگستری‌های استان‌های ایران از افزایش پرونده‌های قضائی در سال جاری خبر داده و اعلام کردند که در سال 1390 در تعدادی از استان‌های کشور میزان پرونده‌ها در حدود 12درصد افزایش یافته است.
همچنین بهمن کشاورز رئیس اتحادیه‌ی سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران با اشاره به اصل85 قانون اساسی و خلاف قانون بودن تفویض اختیارات قانونگذاری مجلس به قوه‌ی قضائیه اعلام کرد: این اقدام مانع از پیگیری و شکایت اقشار کم درآمد و آسیب‌پذیر در محاکم قضائی شده و مانند افزایش قیمت نان برای جلوگیری از گرسنگی جامعه است.
از سوی دیگر عباس‌علی رحیمی مدیرکل تنقیح قوانین و مقرارات ریاست جمهوری با استناد به دائمی شدن بودجه و ردیف بودجه هر دستگاه دولتی مصوب سال1364 خورشیدی اظهار داشت: افزایش تعرفه‌های قضایی تنها برای سال گذشته بوده و برای سال جاری از اعتبار ساقط شده است.
از نمونه‌های افزایش تعرفه‌ی قضائی می‌توان به مواردی نظیر درخواست تعقیب کیفری از100 تومان به 5000تومان، ترجمه‌ی کارت ملی از 500تومان به8000تومان، تعرفه‌ی پروانه‌ی وکالت از 100تومان به200هزار تومان و تطبیق اوراق با اصل آن از20تومان به 200تومان اشاره نمود.
Balatarin

جدیدترین خبرها


٠۴-٠٣-١٣٩٨ - ٢۵-٠۵-٢٠١٩ - ١٧:٣٠ تهران

سرنوشت نامعلوم دو شهروند کُرد پس از دو هفته بازداشت

٠۴-٠٣-١٣٩٨ - ٢۵-٠۵-٢٠١٩ - ١۴:١٠ تهران

درگیری نیروهای انتظامی با همدیگر در مرز پیرانشهر

٠۴-٠٣-١٣٩٨ - ٢۵-٠۵-٢٠١٩ - ١٣:۵۶ تهران

بازداشت سه شهروند کُرد توسط اطلاعات سنندج

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢۴-٠۵-٢٠١٩ - ١٢:٠٧ تهران

زخمی شدن دو کاسبکار کُرد در ارتفاعات مرزی اشنویه

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢۴-٠۵-٢٠١٩ - ١٠:۵۵ تهران

بازداشت سه فعال مدنی کُرد در سنندج

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٣-٠۵-٢٠١٩ - ١۴:٠۴ تهران

آزادی موقت یک دانشجوی کُرد با قرار وثیقه

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢٣ - ١١:٢٨ تهران

محاکمه یک شهروند کُرد در خراسان رضوی

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢٣ - ١١:٠٧ تهران

یک زندانی کُرد از اعدام رهایی یافت

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢١ - ١٢:٠۵ تهران

یک شهروند پاوه‌ای به دو سال زندان محکوم گردید

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢١ - ١١:۴٠ تهران

وضعیت زنان در کردستان ایران

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢١ - ١١:٢۵ تهران

مکان نصب مجسمه ماموستا قانع در مریوان تخریب شد

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢٠ - ١۶:۴۵ تهران

آزادی معلم مهابادی با قرار وثیقه

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢٠ - ١١:٢٣ تهران

اعتراض به حجاب اجباری در سنندج

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٩ - ١٨:١٠ تهران

زخمی شدن دو کولبر کُرد در پیرانشهر