كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
تخریب أبنیه‌ی تاریخی گوگ‌تپه در ارومیه
٢٣-٠۵-٢٠١٩ - ٢٢-١٠-٢٠١١ - ١٢:٢٨ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت۴٧٧٠ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

تخریب أبنیه‌ی تاریخی گوگ‌تپه در ارومیهکُردپا: آثار باستانی و تاریخی روستای "گوگتپه" از توابع شهر ارومیه توسط شخص یا اشخاصی فرصت‌طلب به تاراج رفته و ارگان‌های ذیربط دولتی تاکنون هیچ عکس‌العملی از خود نشان نداده‌اند.
بر اساس گزارش ارسالی خبرنگار آژانس خبررسانی کُردپا از ارومیه، در چند سال اخیر افراد سودجو و فرصت‌طلب در منطقه‌ی ارومیه اقدام به کاوش و تاراج اشیاء تاریخی و گران‌قیمت در روستای گوگ‌تپه نموده که در نتیجه بسیاری از آثار باستانی منطقه نابود و به تاراج رفته است. مقامات رسمی استان و ارگان‌های ذیربط در این ارتباط کمترین توجه و واکنشی به این معضل از خود نشان نداده‌اند.
همچنین در بخش دیگری از این گزارش ارسالی آمده است: طبق تصمیم شورای اسلامی روستای گوگ‌تپه و با پیشنهاد افراد سودجو کلیسای تاریخی این روستا که یکی از قدیمی‌ترین کلیسا‌های ایران و مکانی مقدس برای شهروندان ارامنه‌ی استان آذربایجان به شمار می‌رود، در معرض تخریب قرار گرفته و خواهان ساخت پارکینگ به جای آن برای مسجد روستا هستند.
به گفته‌ی شاهدان عینی، در سالیان اخیر و با حمایت نیروهای وابسته به سپاه پاسداران حکومت اسلامی ایران اکثر گورستان‌های متعلق به مسیحیان ساکن گوگ‌تپه نابود و سنگ‌های زینتی آن را جهت استفاده در خانه‌های در حال ساخت با خود برده‌اند.
از سویی دیگر شهروندان مسیحی ساکن روستای گوگ‌تپه در واکنش به این گونه اقدامات افراد فرصت‌طلب به ارگان‌ها و مقامات اداری ذیربط شکایت کرده اما تاکنون پاسخی به این درخواست شهروندان مسیحی داده نشده است.
روستای گوگ‌تپه از توابع بخش مرکزی شهر ارومیه بوده که دارای آثار باستانی و تاریخی ارزشمندی است که قدمت برخی از آنان به قبل از میلاد مسیح باز می گردد.
Balatarin

جدیدترین خبرها


٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٣-٠۵-٢٠١٩ - ١١:٠٧ تهران

یک زندانی کُرد از اعدام رهایی یافت

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢١-٠۵-٢٠١٩ - ١٢:٠۵ تهران

یک شهروند پاوه‌ای به دو سال زندان محکوم گردید

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢١-٠۵-٢٠١٩ - ١١:۴٠ تهران

وضعیت زنان در کردستان ایران

٠٣-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢١ - ١١:٢۵ تهران

مکان نصب مجسمه ماموستا قانع در مریوان تخریب شد

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢٠ - ١۶:۴۵ تهران

آزادی معلم مهابادی با قرار وثیقه

٠٢-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-٢٠ - ١١:٢٣ تهران

اعتراض به حجاب اجباری در سنندج

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٩ - ١٨:١٠ تهران

زخمی شدن دو کولبر کُرد در پیرانشهر

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٩ - ١١:٣٢ تهران

اطلاعات یک شهروند مریوانی را بازداشت کرد

٠١-٠٣-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٩ - ١١:٠۴ تهران

احضار یکی از معترضان به قتل زنان در مریوان به اطلاعات

٢٨-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٨ - ٢٢:٣٣ تهران

بازداشت یک دانشجوی کُرد در مریوان

٢٧-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٧ - ١١:۴۴ تهران

سپاه پاسداران محیط زیست کردستان را به آتش می‌کشاند

٢٧-٠٢-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠۵-١٧ - ١١:١۵ تهران

ضبط بیش از ١٠ ماشین کاسبکاران در پیرانشهر