كوردی‌فارسی‌EnglishKurdî
خانواده انور حسین پناهی نامه‌ای به احمد شهید نوشتند
٢١-٠٧-٢٠١٩ - ٠۴-١٢-٢٠١١ - ١٧:۴۵ تهرانچاپكردنی ئه‌م بابه‌ته‌ژماره‌ی بینینی بابه‌ت١٧٣٩ اندازە فونت: اندازە فونت بزرگتر کن‌اندازە فونت کوچکتر کن‌‌

خانواده انور حسین پناهی نامه‌ای به احمد شهید نوشتندکُردپا: خانواده انور حسین پناهی طی نامه‌ای سرگشاده به احمد شهید خواستار رسیدگی به وضعیت نامطلوب انور حسین پناهی زندانی سیاسی کُرد شدند.

متن کامل نامه خانواده انور حسین پناهی که به آژانس کُردپا رسیده است بدین شرح می‌باشد:
جناب آقای دکتر "احمد شهید"
گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران
درود یک خانواده رنج دیده کرد ایرانی را پذیرا باشید

ما، خانواده "انور حسین پناهی"، فعال مدنی دربند کرد، طی این نامه، سعی بر این داریم کە مختصری از رنج‌هایی که به ناحق، بر خانواده‌ی ما رواداشته شده را برایتان بازگوو کنیم:
رنج‌ها از آنجا آغاز شد که "انور حسین پناهی"، فعال مدنی ایرانی، فرزند ارشد خانواده و دارای همسر و سه فرزند، چهار سال قبل به جرمی ناکرده، دستگیر، زندانی، شکنجه و محکوم به اعدام شد. اگرچه به واسطه حمایت نهادهای حقوق بشری، کارزار جهانی و همین‌طور پیگیری‌های فعالان در اتحادیه اروپا، حکم اعدام وی در دادگاه تجدید نظر جمهوری اسلامی لغو و به شش سال زندان تخفیف یافت.

پس از بازداشت "انور"، "اشرف" فرزند دوم خانواده که در تهران شاغل و کمک خرج پدر پیر این خانواده بود، پس از صدور حکم اعدام برای انور، کار خود را به سنندج منتقل کرد و وضعیت پرونده انور و پسر خاله‌اش را که هر دو محکوم به اعدام شده بودند پیگیری می‌نمود.

اما متاسفانه "اشرف" در تاریخ 1387/7/6 در حین عزیمت به تهران و در حالی که حامل مدارکی دال بر بی گناهی برادر بزرگش "انور" بود، توسط افراد ناشناسی به قتل رسید. با از دست دادن اشرف که تنها نان آور خانواده خود و برادرش بود ضربه جبران ناپذیری را هر دو خانواده متحمل شدند که تبعات آن با صدور حکم اعدام برای "انور" نیز بیشتر شد.

از سوی دیگر مأموران وزارت اطلاعات دولت جمهوری اسلامی، سال گذشته، برادر هجده ساله "انور" را نیز به خاطر پی‌گیری پرونده‌اش، بازداشت کرده و به دنبال شکنجه جسمی و به منظور اخذ اعتراف تلویزیونی، از ناحیه چشم دچار پارگی شدید شده و بر اثر آن بینایی یکی از چشم‌های خود را دست داده است.

این‌ها همه در حالی رخ داده که بارها و بارها پدر انور، که در آستانه‌ی هفتاد سالگی قرار دارد، و مادرانور و حتی خواهران انور، به اداره ی اطلاعات فراخوانده شده و مورد بازجویی و تهدید قرار گرفته‌اند.

جناب آقای احمد شهید
پرسش ما از جنابعالی به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل آن است که در کجای دنیا فردی را به خاطر فعالیت‌های فرد دیگر دستگیر می‌کنند؟

اتهام تمام دختران و پسران خانواده ما در ایران، به‌خاطر حضور و مبارزات سیاسی دو فرزند دیگر خانواده، در خارج از ایران است. دو فرزندی که به خاطر اعتقاداتشان، راه مبارزه سیاسی با حکومت جمهوری اسلامی را درپیش گرفته و به آن دلیل که چنین مجالی در داخل کشور برایشان باقی نمانده، به ناچار در خارج از ایران به فعالیت‌هایشان ادامه می‌دهند. اما سوأل اساسی این‌جاست که چرا باید دیگر اعضای خانواده را، به جرمی ناکرده، محاکمه و مجازات کرد؟

هم اکنون "انورحسین پناهی"، فعال سرشناس سیاسی و مدنی کرد، که هم کنون در زندان مرکزی سنندج بسر می‌برد، دچار خونریزی و عفونت کلیه شده و در در وضعیت وخیم جسمانی قرار دارد. نامبرده تاکنون چندین بار به بهداری زندان منتقل شده است و علیرغم آنکه پزشک بهداری زندان به وی گفته که باید به بیمارستان منتقل شده و در آنجا تداوی‌اش ادامه یابد اما مسئولین زندان از انتقال‌اش جلوگیری کرده‌اند.

گفتنی است نامبرده در هنگامی که در بازداشتگاه اطلاعات شهر "قروه"/ کردستان ایران/ بسر می‌برد از ناحیه دنده دچار شکستگی شده و مدت سه سال است که دچار عفونت "کلیه" و "روده" شده اما هموارە از سوی مسئولین زندان مورد بی توجهی قرار گرفته است. از طرف دیگر، "انور حسین پناهی" که چندی پیش از سوی دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده بود، اکنون در آستانه پرونده سازی و ایراد اتهامات جدید از سوی اداره اطلاعات قرار گرفته است.

در این شرایط ما فریاد مظلومیت و دادخواهی خود را به گوش شما می‌رسانیم، چرا که بر این باوریم شما گزارشگر ویژه سازمان ملل هستید و می‌توانید صدای کسانی را که از بیداد به تنگ آمده به گوش این نهاد بین‌المللی برسانید.

باشد تا این ندای مظلومیت خانواده ما که در چند سال اخیر لحظه‌ای آرامش و آسایش را به خود ندیده‌ایم به گوش جهانیان برسد.

با سپاس و امید به اقدامات فوری و مؤثر حضرتعالی
خانواده انور حسین پناهی زندانی سیاسی کرد ایرانی
رونوشت:
دیدبان حقوق بشر
به خانم ناوی پیلای
سازمان گزارشگران بدون مرز
مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران
کمیته دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی
Balatarin

جدیدترین خبرها


٣٠-٠۴-١٣٩٨ - ٢١-٠٧-٢٠١٩ - ١٧:١٠ تهران

وثیقه یک شهروند کُرد به مزایده گذاشته شد

٣٠-٠۴-١٣٩٨ - ٢١-٠٧-٢٠١٩ - ١١:٣٣ تهران

حفاری یکی از آثار باستانی اشنویه توسط سپاه پاسداران

٢٩-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠-٠٧-٢٠١٩ - ١٣:٠٩ تهران

نظامیان حکومتی کولبران را در چالدران به رگبار بستند

٢٩-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠-٠٧-٢٠١٩ - ١٢:٠١ تهران

از جلال ملکشاه تقدیر شد

٢٨-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٩ - ١١:۴١ تهران

انتقال یک شهروند کُرد به اطلاعات ارومیه

٢٨-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٩ - ١١:١٩ تهران

بازداشت یک دانشجوی کُرد دانشگاه پیام‌نور مهاباد

٢٧-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٨ - ١٢:۵۵ تهران

صدور حکم یکسال حبس برای مختار زارعی

٢٧-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٨ - ١١:٢٠ تهران

یک جوان کُرد به زندان مرکزی ارومیه انتقال یافت

٢٧-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٨ - ١١:٠۵ تهران

یک زن در مهاباد اعدام گردید

٢۶-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٧ - ١٧:١٠ تهران

حادثه کار، جان یک کارگر بوکانی را گرفت

٢۶-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٧ - ١٣:١۵ تهران

احضار یک هنرمند کُرد به دادسرای عمومی و انقلاب بجنورد

٢۶-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٧ - ١٢:۴۴ تهران

بازداشت گسترده شهروندان کُرد در کردستان

٢۶-٠۴-١٣٩٨ - ٢٠١٩-٠٧-١٧ - ١٢:١٣ تهران

انفجار مین در ایلام حادثه آفرید