فراز فیروزی مندمی: بازید از بازداشتگاه‌های امنیتی در کردستان به یک مطالبه عمومی تبدیل و سازوکار حقوقی آن توسط احزاب و سازمان‌های حقوق بشری پیگیری گردد

آژانس کُردپا: تا کنون اجازه بازرسی از بازداشتگاه‌های نهادهای اطلاعاتی در سنندج به هیچ نهاد مستقل بین‌المللی داده نشده است.

براساس گزارش رسیده به آژانس خبررسانی کُردپا، بازداشتگاه‌های زیر نظر اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات و فرماندهی نیروی انتظامی در سنندج از مخوف‌ترین بازداشتگاه‌های امنیتی به شمار می‌آیند.

فراز فیروزی مندمی، پژوهشگر دوره دکتری حقوق تطبیقی در دانشگاه هامبورگ و فعال حقوق بشر در این‌باره به آژانس کُردپا اعلام کرد: بازداشتگاه قرارگاه استانی شهرامفر، بازداشتگاه فوق امنیتی مشهور به باشگاه افسران، بازداشتگاه پادگان امام علی سپاه بیت المقدس کردستان زیر نظر اطلاعات سپاه می‌باشند.

فراز فیروزی مندمی، پژوهشگر دوره دکتری حقوق تطبیقی در دانشگاه هامبورگ و فعال حقوق بشر
وی افزود: بازداشتگاه قرارگاه استانی شهرامفر، از مهم‌ترین و مخوف‌ترین بازداشتگاه‌های موجود در محل ساواک قدیم سنندج در خیابان بلوار خسرو آباد است. بر اساس اطلاعات محفوظ این بازداشتگاه صرفا دارای سلول انفرادی بوده و متهم از بدو ورود ایزوله کامل بوده و حتی از حق اطلاع به خانواده برخوردار نمی‌باشد. سلول‌های در حدود ۶ متر و فاقد تهویه مناسب و هرگونه سرویس بهداشتی در داخل سلول می‌باشد.

این فعال حقوق بشر اظهار داشت: بازداشتگاه فوق امنیتی مشهور به باشگاه افسران که بعد از انقلاب در اختیار سپاه سنندج می‌باشد. اطلاعات دقیقی از کارکرد این بازداشتگاه که بعد از انقلاب تاسیس شده وجود ندارد.

به گفته فیروزی مندمی، بازداشتگاه پادگان امام علی سپاه بیت المقدس کردستان که عمدتا محل نگهداری پرسنل نظامی و ضد جاسوسی می‌باشد.

وی درباره بازداشتگاه‌های تحت نظر وزارت اطلاعات گفت: با توجه به تاسیس وزارت اطلاعات در سالیان بعد از انقلاب، ساختمان اداری و بازداشتگاه اداره اطلاعات کردستان نیز در دهه ۷۰ شمسی در زمین‌های مصادره‌ای متعلق به خانواده صادق وزیری تاسیس شده که دارای مساحت قابل توجهی مابین دو خیابان صفری و بلوار خسرو آباد می باشد. بر اساس اطلاعات موجود این بازداشتگاه‌ها در سطحی نازل‌تر از کف تاسیس شده و دارای سلول انفرادی و جمعی است که در داخل سلول سرویس بهداشتی هم وجود دارد. اندازه سلول‌های انفرادی در حدود ۴ متر با ارتفاع سقف و چراغی ۲۴ ساعته روشن در توری پشت پنجره هوا خوری است. خشونت و آزار جسمانی به شدت بر بازداشت‌های اعمال می‌گردد.

این پژوهشگر دوره دکتری حقوق تطبیقی در دانشگاه هامبورگ درباره بازداشتگاه مخفی ستاد فرماندهی نیروی انتظامی کردستان تصریح کرد: در سه راهی شالمان، این بازداشتگاه در پلاک ۲۸۲۸ اصلی بخش سوم سنندج تاسیس شده که ملک آن اساسا متعلق به شهرداری سنندج است و در دهه ۷۰ توسط کمیته‌های انقلاب به دلیل اشرافیت به شهر سنندج تصرف شده است. بازداشتگاه عمدتا توسط حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی کردستان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این فعال حقوق بشر در رابطه با بازداشتگاه قدیمی لشکر ۲۸ پیاده کردستان نیز اذعان داشت: زمان تاسیس آن به قبل از انقلاب بر می‌گردد و در اختیار حفاظت و اطلاعات ارتش است.

فراز فیروزی مندمی تأکید کرد: اطلاعات دقیق و رسمی از بازداشتگاه‌های امنیتی سنندج وجود ندارد و هرآنچه که موجود است مبتنی بر روایت‌های مختلف زندانیان نجات یافته از این سیستم مخوف و پنهانی است.

او عنوان کرد: تا کنون اجازه بازرسی از بازداشتگاه‌های امنیتی در سنندج به هیچ نهاد مستقل بین‌المللی داده نشده است و باید بازید از این بازداشتگاه توسط گزارشگران سازمان ملل به یک مطالبه عمومی تبدیل و سازوکار حقوقی آن توسط احزاب و سازمان‌های حقوق بشری پیگیری گردد.

این فعال حقوق بشر در پایان اظهار داشت: تا کنون اعمال خودسرانه و خشونت زائد الوصف در بازداشتگاه امنیتی سنندج منجر به مرگ سه جوان کُرد به نام‌های ابراهیم لطف‌الهی، سارو قهرمانی و کیانوش زندی شده است.

بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج


ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج
منبع http://www.kurdpa.net/farsi‌ لینک مطلب http://www.kurdpa.net/farsi/idame/76570